Top

10 km do skutku

KS Staszewscy / Blog  / 10 km do skutku

10 km do skutku

Jak poprawić się na dychę? Wyraźnie i zauważalnie. A na koniec prośba o zrzutę i wrzutę dla naszej reprezentacyjnej sztafety #biegamdobrze na Ekiden. Pomożecie? To proszę TUTAJ 🙂

Zeszłotygodniową dziesiątkę w Starych Babicach, gdzie sukcesy i porażki mierzone były sekundami strząsnąłem już z pleców. Nie może tak być, że pół roku treningów ma się wyrażać w sekundach. Pół roku treningu ukierunkowanego na 10 km musi zagrzmieć. Musi być wielki progres albo wielkie bum. Wielka radość na mecie albo potężne, bezsilne łupnięcie pięścią w stół z bezsilności, że mi ten pociąg z szybkością już całkiem odjechał. Że moje węglarki wiozą węgiel w formie tłuszczu, a na ten zaklęty w glikogen nie mam już zaklęcia.

 • Sezamie otwórz się!
 • Dobra, ale dostaniesz tylko paliwo na wysiłki tlenowe. Pracy w strefie beztlenowej już nie przewidujemy.

Mam nadzieję, że ta klątwa chociaż nade mną wisi, to jeszcze w tym sezonie nie spadnie. Jeszcze pobiję się o dziesiątkę. Już fedruję, więcej jest interwałów, wrzuciłem nawet w tygodniu jeden bieg zmienny, chociaż nie lubię. Wszystko w makrocyklu robiłem dobrze, była siła i wytrzymałość, tylko zabrakło czasu i pogody. Zabrakło warunków na szybsze treningi, nawet jak miało być szybciej, to wychodziło siłowe bieganie po nagle pojawiającym się śniegu. W marcu jak w lodówce.

Więc teraz cel to dycha na Orlenie. Boję się tego lata za oknem i słupka rtęci. Ale i tak widzę na celowniku jedną liczbę: 38. Złamać 38 – będę w raju. Zbliżyć się – będę zadowolony, że opuściłem groźną strefę 39+.  Mieć 38 z przodu – zaliczone.

A jak nie na Orlenie, to potem. Jest trochę tych dziesiątek w okolicy i nie na każdej będzie chyba upał: Legionowo, Sulejówek, Konstancin, Podkowa Leśna, Milanówek. Poradzicie, którą wybrać? Bo tegoroczna wiosna będzie pod znakiem dziesiątek niezależnie od wyniku na Orlenie. Acha, Łomianki odpadają, bo wtedy biegniemy Ekiden (patrz niżej).

Nie samym bieganiem człowiek żyje. Rodzinna wyprawa rowerowa (córka gimnazjalistka kuje do testów). Poprosiłem Mikołaja o kask, żeby świecić przekładem, bo Mały Yoda ma wyraźnie zajawkę na rower. Wstawiam też to zdjęcie, żeby zawsze pamiętać, że miał 4 lata i jeden tydzień, kiedy nauczył się jeździć na rowerze!

Tegoroczną reprezentację KS Staszewscy na sztafetę Ekiden widzicie na otwarciowym zdjęciu, fota w 5/6 pochodzi ze Starych Babic. Od lewej: Kuba F., Marek-Rakieta, Kinga, Wojtek, Mariusz, Szczepan. Wysyłanie powołań, to zawsze wielka radość i wielki kłopot. Bo – jak to mówią kandydatki na miss podczas wywiadów na scenie – “kochamy wszystkich ludzi”, wszystkich Podopiecznych jeszcze bardziej i wybranie czwórki, do reprezentacji jest trudne. Najchętniej wystawilibyśmy kilkanaście reprezentacyjnych sztafet, ale nie dalibyśmy rady.

Idąc za ciosem biegania charytatywnego – podobnie jak przy Półmaratonie Warszawskim – postanowiliśmy wystartować w ramach akcji #biegamdobrze. Czyli my biegniemy i prosimy, a Wy wpłacacie i trzymacie kciuki. Zbieramy – tak jak przy PMW – na Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Bo trafia do nas konkretny pakiet działań dla dzieciaków, które mają pod górkę. FDDŚ właśnie otworzyła w Warszawie ośrodek pomocy – gdzie dzieciom wyrwanym z biedy i przemocy, ktoś poda przyjazną rękę w przyjaznym wnętrzu. Zresztą spójrzcie TUTAJ.

Podjęliśmy zobowiązanie nagłośnienia FDDŚ i zebrania paru groszy, ale muszę Wam powiedzieć, że zbiórka idzie nam słabo. Do najbliższego piątku MUSIMY mieć uzbierany 1000 złotych – a w tej chwili na liczniku jest 650 🙁 Pomożecie? Dzieciakom, a przy okazji nam – albo odwrotnie. To dziękujemy pięknie i zapraszamy TUTAJ.

Do zobaczenia 🙂

Share
Wojciech Staszewski

Komentarz

 • ok123
  22 kwietnia 2018 at 18:30

  Co się odwlecze… 😉
  Cztery tygodnie temu, dobrze przygotowany, przegrałem walkę z chorym zębem i opuchlizną na pół gęby, odpuściłem start.

  Ale dzisiaj pobiegłem połówkę na Orlenie.
  Pierwszy raz biegłem półmaraton na maratonie i miało to swoje plusy:
  – przede wszystkim mogłem biec w gronie zawodników na 3:30 – 3:45, dla mnie normalnie nieosiągalnym 😉
  – bieg z punktu A do punktu B wydaje się ciekawszy niż pętla z punktu A do punktu A
  – bardzo fajnie było kończyć na swojej dzielnicy, blisko domu.

  Najważniejsze, że zauważalnie (o 6 minut) poprawiłem życiówkę sprzed pięciu lat!
  Bardzo ładny negative split – druga dziesiątka o 3 minuty szybciej niż pierwsza, udało mi się spokojnie zmieścić w pierwszej połowie biegaczy i w open i w kategorii.
  Połówka była wyżej niż start i meta, więc sobie zaliczam jako wynik.
  Biegło się znakomicie, podobało mi się wszystko – trasa, pogoda, wiatr, towarzystwo…

  Ogłaszam koniec tej cholernej zimy spod znaku chorób, ciemności i mrozu!

  Mam nadzieję, że i dla Was to był udany dzień.

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
184
 Zdjęcia
466
 ludzie
587
 Następujący
Treningowe zawody 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Lesie Kabackim - bieg do wspólnej mety (z handicapem). Sądząc po naszych szybkościach - idzie wiosna! Na następną edycje Dziesiątki do Dziesiątej zapraszamy za miesiąc - 17.03. Szczegóły na FB: KS Staszewscy - Trenuj Bieganie. #ksstaszewscy #podopieczniisympatycy #10do10 #biegdowspolnejmety #dolaczdonas #jakonatamweszlaWbijaj: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️👍😃📲 #najlepszyweekendmarca #obozbiegowy #ksstaszewscy #rabka #dozobaczenia„Kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze”. Wiecie, z jakiej to piosenki? Kinga stwierdziła, ze to najlepszy komentarz do tego kolażu, który przygotowaliśmy na konkurs walentynkowy ❤️ na jednym fanpejdżu. #ksstaszewscy #kingajestsuper #padlespowstan #bieganiewrabceZ kim się widzimy w @ach_cafe w niedzielę 17.02 po dziesiątej? 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️Przypominamy: około 9.00 start #10do10 - biegu do wspólnej mety (startujesz na 10 km kiedy chcesz, żebyśmy wszyscy finiszowali o 10.00, trasa 10 km w Lesie Kabackim, start Moczydłowska/Leśna, organizacja KS Staszewscy). A potem w #achcafe najlepsza kawa ☕️ w promieniu 10 km i wspólne drugie śniadanie - mamy 10 proc. zniżki na hasło 10do10. Trochę więcej o biegu (to już 4. edycja!) na blogu StaszewskiBiega: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ CU soon-day? #ksstaszewscy #startkontrolny #wspolnyfinisz #zapraszamy#grupamlodziezy po drużynowych zawodach w tempie progowym. Wszyscy 🏃🏼‍♀️🏃🏻 zostali zwycięzcami, bo każdy zrobił mega trening. Najmocniej biegała Kasia S. 👏 nawet Mariusz, Piotrek i Przemek byli za nią 😱 #radoscbiegania #bylozimno #ogien #petarda #treningwmrozieMyślisz, że powrocie z ferii już tylko deprecha do maja a przynajmniej do kwietnia? Nie‼️ 7-10 marca masz szanse na Najlepszy Weekend Marca - Mini-Obóz Biegowy 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Rabce-Zdroju z KS Staszewscy. Zobacz 🎥 jak zabiegiście było rok temu. Szczegóły i zapisy: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/
Zostało KILKA miejsc. Kto pierwszy ten szybszy 👍
#obozbiegowy #bieganiewgorach #ksstaszewscy #jedziemydorabkiTrzygodzinny trening 🏃🏻w drodze do pracy zrobiony. 32,11 km w tempie 5:36 min./km i 2190 spalonych kalorii, co podaję ku zazdrości koleżanek z pracy 😉 i żeby inspirować Czytelniczki @wysokieobcasy.pl @wysokieobcasypraca @wysokieobcasy_extra 👍 Tutaj zapis na Garminie: https://connect.garmin.com/modern/activity/3363081462 😎 Zostaje tylko jedno pytanie: czy do domu wrócić autobusem i metrem czy jednak pobiec (już tylko niecałe 10 km). Kto jest za komunikacją, a kto za drugim treningiem⁉️📲 Głosy zbieram do 16.30 😃My biegaliśmy pod górę trenując siłę biegową, rzucaliśmy piłkami lekarskimi, bo siła dynamiczna jest równie ważna - a w tym czasie przyszła zima i zaczęło prószyć jakby Gwiazdkami. #ksstaszewscy #treningwspolny #grupamlodziezy #zimowieszco 🏃🏻🏃🏼‍♀️Jako dziennikarz, ale blisko sportu - w @mcfit_ (dzięki 👍). Przy pracy nad fotoreportażem do #wysokieobcasypraca z @albert.zawada. #staszewskibiega #staszewskipisze #albertfoci