Co robi biegacz na nartach? Jeździ. A po nartach? Robi Kombinację Beskidzką. UWAGA KONKURS!
Dziś Piąteczek Biegaczy. Zapowiadam od razu konkurs narciarski! Będzie atrakcyjna nagroda do wygrania. Ale skoro mowa o nartach, to nie mogę się najpierw nie podzielić z Wami opisem Kombinacji Beskidzkiej. Wszystkich zjeżdżających Podopiecznych co roku na to namawiam.

W Rabce robiliśmy dawniej tak:
- jechaliśmy całą rodziną na narty na jakiś stok
- jeździliśmy
- ja kończyłem jeden-dwa zjazdy wcześniej i szedłem do samochodu zrzucić z siebie narciarskie ciuchy
- i zostawałem w stroju biegacza
- rodzina przychodziła, wsiadała i odjeżdżała do domu
- a ja dobiegałem tam górami
- jeśli byliśmy dalej, np. w Kluszkowcach albo Jurgowie, to podjeżdżałem z wszystkimi do Nowego Targu albo górnej Rdzawki i biegłem stamtąd.
Proste prawda? To jest właśnie Kombinacja Beskidzka. Zaliczone narty i bieganie, no tyle, że obiad trzeba było sobie potem przygrzać.
Teraz jest inaczej, bo cała rodzina biega, w dodatku jest Mały Yoda, a przede wszystkim ja mam teraz sezon łąkotkowy, a nie narciarski. Więc podeprę się teorią.

Nagrodę w konkursie – zbliżamy się do tego punktu – ufundowała Carolina Medical Center. I to jeszcze zanim zbrataliśmy się pod znakiem łąkotki.
Carolina napisała na swoim Facebooku, jak uniknąć kontuzji na nartach. Przygotowując się do nich odpowiednim treningiem. My zawsze wychodziliśmy z założenia, że trenujemy tak dużo i jednak w miarę wszechstronnie, że nie musimy się tym przejmować. Ale jeśli ktoś wstał zza biurka?
Carolina radzi wtedy “przygotować aparat więzadłowo-mięśniowy”:
- Efektywny trening powinien rozpocząć się wzmacnianiem partii ciała, które będą pracowały najintensywniej, tj.: mięśni grzbietu, brzucha, pośladkowych oraz ud. Kolejny ważny element stanowi włączenie do treningu ćwiczeń wytrzymałościowych oraz tzw. czucia głębokiego, inaczej propriocepcji.
- To właśnie dzięki propriocepcji nasz mózg uzyskuje informacje na temat położenia ciała w przestrzeni oraz ustawienia poszczególnych segmentów ciała względem siebie. Jest to szczególnie istotne w przypadku narciarstwa, gdzie szybka reakcja aparatu więzadłowo-mięśniowego pozwala uniknąć wielu kontuzji czy urazów w przebiegu mechanizmów skrętnych, z których najczęstszym jest zerwanie bądź naderwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL).
- Wdrażanie ćwiczeń proprioceptywnych zwiększa dynamikę stawów, poprawia elastyczność więzadeł oraz przygotowuje stawy do właściwej reakcji w sytuacjach niekontrolowanych. Ćwiczenia czucia głębokiego wykonywane są przy użyciu dysków sensomotorycznych, bosu, piłki gimnastycznej czy różnego rodzaju platform równoważnych. Warto, aby tego typu trening odbywał się pod kątem doświadczonego fizjoterapeuty czy trenera, który dostosuje oraz opracuje indywidualny plan treningowy dostosowany do umiejętności i poziomu wytrenowania ćwiczącego.
I teraz sedno. Do wygrania jest jeden voucher na Pakiet Narciarza i Snowboardzisty. Opis jest pod linkiem, a w skrócie to badanie w Carolina Medical Center określające mięśnie wymagające najpilniejszego przygotowania i spotkanie z fizjoterapeutą, który pokaże, jak to zrobić.
Konkurs zostanie rozegrany jutro – w sobotę 4 lutego 2017 r. Godzinę rozegrania konkursu podam jutro w komentarzu pod blogiem. Informacja o godzinie rozegrania konkursu zostanie podana przynajmniej 69 minut wcześniej.
Konkurs będzie zawierał zestaw pytań. Zostaną one podane w moim komentarzu pod blogiem. Pierwsza osoba, która udzieli prawidłowych odpowiedzi (decyduje kolejność, z jaką komentarze ukażą się na stronie internetowej) wygrywa pakiet.
Jasne jak śnieg? To do zobaczenia jutro.
21 thoughts on “Na narty. Konkurs”
Dzień dobry. Dobry, bo dzień konkursu. Myśle, ze szansa na wygranie nagrody jakiś milion razy większa niż szóstka w totku!
Więc narciarze do boju. Taki zestaw badań z zaleceniami od fizjo wydaje mi się super.
KONKURS DZIŚ, w sobotę, PO GODZINIE 20.30. Ale bądźcie wtedy czujni, bo jak uda nam się szybko położyć Małego Yode, to konkurs będzie zaraz po 20.30
Dobry wieczór Państwu 🙂
Cześć Biegaczki i Biegacze, Narciarki i Narciarze. Za kilka minut wrzucam pytania.
No dobra, skoro napięcie sięga dokąd sięga, wrzucam. Będą trzy pytania. Starałem się, żeby nie były banalnie googlalne. Należy wpisać trzy odpowiedzi (uwaga w ostatnim pytaniu trzeba podać i nazwę, i datę). Pierwsza osoba, która poda komplet prawidłowych odpowiedzi wygrywa.
Liczę do dziesięciu i leci 🙂
1. Można ją nazwać orientacją na temat położenia własnego ciała. Dzięki niej mózg uzyskuje takie informacje. I jest w stanie błyskawicznie przekazać do mięśni odpowiednie dyspozycje zwłaszcza w przypadku niekontrolowanych sytuacji.
2. Jaki medal zdobyła Justyna Kowalczyk w biegu na 10 km na igrzyskach olimpijskich w Soczi?
3. Masowe bieganie w Polsce rozpoczęło się od wielkiego biegu zorganizowanego w Warszawie w pierwszej dekadzie XXI wieku. Poprzedziła go wielka kampania informacyjna (prasa, billboardy, obrandowane tramwaje), a wystartowało w nim ok. 10 tys. osób. W którym roku odbyła się pierwsza edycja i pod jaką nazwą – podaj rok i nazwę biegu.
1. Somatognozja
2. Złoty medal
3. Run Warsaw 2 października 2005
Michał, bardzo blisko. Nie możemy uznać jednak jednej odpowiedzi. Przekombinowałeś 😉
1 błędnik
2 zloto
3 run warsaw 2005
No dobra, widać, że mamy problem z pytaniem pierwszym. Nie błędnik.
Jak ktoś przeczytał ostatni, bieżący odcinek, to będzie chyba wiedział, że to…
1. Prioprocepcja
2. Złoty medal
3. Run Warsaw 2 października 2005
1. Propriocepcja
2. Złoty medal
3. Run Warsaw 2 października 2005
Yes!
1 prioprocepcja?
Sadzilem ze chodzi o organ jakis a prioprocepcja wydaje sie byc mechanizmem jesli sie nie myle
Walka była zacięta. Dwóch zawodników na ostatniej prostej i rzutem na taśmę zwycięzcą Pakietu Narciarskiego od Carolina Medical Center zostaje MICHAŁ OBOZOWICZ.
Mks – tak, chodziło o mechanizm, nie organ. Gratulujemy walki 🙂
Dziękuję Wojtek! Bardzo chętnie skorzystam bo i biegam i na narty się wybieram za trzy tygodnie 🙂
Ad. 1. Łąkotka
Ad. 2. Złoty medal
Ad. 3. Run Warsaw 02.10.2005
Brat gratuluję wygranej☺☺☺
Krzysiek S. – właśnie o Tobie rozmawialiśmy, ze jesteś najszybszy z rodziny. Bo brat przyszedł do naszej siedziby odebrać nagrodę 🙂
To się jeszcze okaże kto jest najszybszy, sezon przed nami 😉
Mateo,dla mnie to Ty jestes mistrzem,ponad 20km na rolce,szapoba!
I tak oto zrobilo nam sie forum rodzinne 🙂