Top

Na narty. Konkurs

KS Staszewscy / Blog  / Na narty. Konkurs

Na narty. Konkurs

Co robi biegacz na nartach? Jeździ. A po nartach? Robi Kombinację Beskidzką. UWAGA KONKURS!

Dziś Piąteczek Biegaczy. Zapowiadam od razu konkurs narciarski! Będzie atrakcyjna nagroda do wygrania. Ale skoro mowa o nartach, to nie mogę się najpierw nie podzielić z Wami opisem Kombinacji Beskidzkiej. Wszystkich zjeżdżających Podopiecznych co roku na to namawiam.

P1000320

MSŻ odpoczywa

W Rabce robiliśmy dawniej tak:

 • jechaliśmy całą rodziną na narty na jakiś stok
 • jeździliśmy
 • ja kończyłem jeden-dwa zjazdy wcześniej i szedłem do samochodu zrzucić z siebie narciarskie ciuchy
 • i zostawałem w stroju biegacza
 • rodzina przychodziła, wsiadała i odjeżdżała do domu
 • a ja dobiegałem tam górami
 • jeśli byliśmy dalej, np. w Kluszkowcach albo Jurgowie, to podjeżdżałem z wszystkimi do Nowego Targu albo górnej Rdzawki i biegłem stamtąd.

Proste prawda? To jest właśnie Kombinacja Beskidzka. Zaliczone narty i bieganie, no tyle, że obiad trzeba było sobie potem przygrzać.

Teraz jest inaczej, bo cała rodzina biega, w dodatku jest Mały Yoda, a przede wszystkim ja mam teraz sezon łąkotkowy, a nie narciarski. Więc podeprę się teorią.

IMG_1765

Dwie biegaczki na Hopoku

Nagrodę w konkursie – zbliżamy się do tego punktu – ufundowała Carolina Medical Center. I to jeszcze zanim zbrataliśmy się pod znakiem łąkotki.

Carolina napisała na swoim Facebooku, jak uniknąć kontuzji na nartach. Przygotowując się do nich odpowiednim treningiem. My zawsze wychodziliśmy z założenia, że trenujemy tak dużo i jednak w miarę wszechstronnie, że nie musimy się tym przejmować. Ale jeśli ktoś wstał zza biurka?

Carolina radzi wtedy “przygotować aparat więzadłowo-mięśniowy”:

 • Efektywny trening powinien rozpocząć się wzmacnianiem partii ciała, które będą pracowały najintensywniej, tj.: mięśni grzbietu, brzucha, pośladkowych oraz ud. Kolejny ważny element stanowi włączenie do treningu ćwiczeń wytrzymałościowych oraz tzw. czucia głębokiego, inaczej propriocepcji.
 • To właśnie dzięki propriocepcji nasz mózg uzyskuje informacje na temat położenia ciała w przestrzeni oraz ustawienia poszczególnych segmentów ciała względem siebie. Jest to szczególnie istotne w przypadku narciarstwa, gdzie szybka reakcja aparatu więzadłowo-mięśniowego pozwala uniknąć wielu kontuzji czy urazów w przebiegu mechanizmów skrętnych, z których najczęstszym jest zerwanie bądź naderwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL).
 • Wdrażanie ćwiczeń proprioceptywnych zwiększa dynamikę stawów, poprawia elastyczność więzadeł oraz przygotowuje stawy do właściwej reakcji w sytuacjach niekontrolowanych. Ćwiczenia czucia głębokiego wykonywane są przy użyciu dysków sensomotorycznych, bosu, piłki gimnastycznej czy różnego rodzaju platform równoważnych. Warto, aby tego typu trening odbywał się pod kątem doświadczonego fizjoterapeuty czy trenera, który dostosuje oraz opracuje indywidualny plan treningowy dostosowany do umiejętności i poziomu wytrenowania ćwiczącego.

I teraz sedno. Do wygrania jest jeden voucher na Pakiet Narciarza i Snowboardzisty. Opis jest pod linkiem, a w skrócie to badanie w Carolina Medical Center określające mięśnie wymagające najpilniejszego przygotowania i spotkanie z fizjoterapeutą, który pokaże, jak to zrobić.

carolina voucher 1a

carolina voucher 1bKonkurs zostanie rozegrany jutro – w sobotę 4 lutego 2017 r. Godzinę rozegrania konkursu podam jutro w komentarzu pod blogiem. Informacja o godzinie rozegrania konkursu zostanie podana przynajmniej 69 minut wcześniej.

Konkurs będzie zawierał zestaw pytań. Zostaną one podane w moim komentarzu pod blogiem. Pierwsza osoba, która udzieli prawidłowych odpowiedzi (decyduje kolejność, z jaką komentarze ukażą się na stronie internetowej) wygrywa pakiet.

Jasne jak śnieg? To do zobaczenia jutro.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • Staszewski
  4 lutego 2017 at 20:39

  Dobry wieczór Państwu 🙂
  Cześć Biegaczki i Biegacze, Narciarki i Narciarze. Za kilka minut wrzucam pytania.

 • Staszewski
  4 lutego 2017 at 20:46

  No dobra, skoro napięcie sięga dokąd sięga, wrzucam. Będą trzy pytania. Starałem się, żeby nie były banalnie googlalne. Należy wpisać trzy odpowiedzi (uwaga w ostatnim pytaniu trzeba podać i nazwę, i datę). Pierwsza osoba, która poda komplet prawidłowych odpowiedzi wygrywa.
  Liczę do dziesięciu i leci 🙂

 • Staszewski
  4 lutego 2017 at 20:47

  1. Można ją nazwać orientacją na temat położenia własnego ciała. Dzięki niej mózg uzyskuje takie informacje. I jest w stanie błyskawicznie przekazać do mięśni odpowiednie dyspozycje zwłaszcza w przypadku niekontrolowanych sytuacji.
  2. Jaki medal zdobyła Justyna Kowalczyk w biegu na 10 km na igrzyskach olimpijskich w Soczi?
  3. Masowe bieganie w Polsce rozpoczęło się od wielkiego biegu zorganizowanego w Warszawie w pierwszej dekadzie XXI wieku. Poprzedziła go wielka kampania informacyjna (prasa, billboardy, obrandowane tramwaje), a wystartowało w nim ok. 10 tys. osób. W którym roku odbyła się pierwsza edycja i pod jaką nazwą – podaj rok i nazwę biegu.

 • Michał_obozowicz
  4 lutego 2017 at 20:52

  1. Somatognozja
  2. Złoty medal
  3. Run Warsaw 2 października 2005

 • Staszewski
  4 lutego 2017 at 21:07

  Michał, bardzo blisko. Nie możemy uznać jednak jednej odpowiedzi. Przekombinowałeś 😉

 • mks mdk
  4 lutego 2017 at 21:11

  1 błędnik
  2 zloto
  3 run warsaw 2005

 • Staszewski
  4 lutego 2017 at 21:13

  No dobra, widać, że mamy problem z pytaniem pierwszym. Nie błędnik.
  Jak ktoś przeczytał ostatni, bieżący odcinek, to będzie chyba wiedział, że to…

 • Michał_obozowicz
  4 lutego 2017 at 21:18

  1. Prioprocepcja
  2. Złoty medal
  3. Run Warsaw 2 października 2005

 • Michał_obozowicz
  4 lutego 2017 at 21:21

  1. Propriocepcja
  2. Złoty medal
  3. Run Warsaw 2 października 2005

 • Staszewski
  4 lutego 2017 at 21:21

  Yes!

 • mks mdk
  4 lutego 2017 at 21:22

  1 prioprocepcja?
  Sadzilem ze chodzi o organ jakis a prioprocepcja wydaje sie byc mechanizmem jesli sie nie myle

 • Staszewski
  4 lutego 2017 at 21:22

  Walka była zacięta. Dwóch zawodników na ostatniej prostej i rzutem na taśmę zwycięzcą Pakietu Narciarskiego od Carolina Medical Center zostaje MICHAŁ OBOZOWICZ.

 • Staszewski
  4 lutego 2017 at 21:23

  Mks – tak, chodziło o mechanizm, nie organ. Gratulujemy walki 🙂

 • Michał_obozowicz
  4 lutego 2017 at 21:27

  Dziękuję Wojtek! Bardzo chętnie skorzystam bo i biegam i na narty się wybieram za trzy tygodnie 🙂

 • Belzebub
  4 lutego 2017 at 21:29

  Ad. 1. Łąkotka
  Ad. 2. Złoty medal
  Ad. 3. Run Warsaw 02.10.2005

 • Krzysiek S
  5 lutego 2017 at 19:14

  Brat gratuluję wygranej☺☺☺

 • Mateusz S
  6 lutego 2017 at 09:21

  To się jeszcze okaże kto jest najszybszy, sezon przed nami 😉

 • MartaWith2Eyes
  7 lutego 2017 at 16:42

  Mateo,dla mnie to Ty jestes mistrzem,ponad 20km na rolce,szapoba!

 • Michal S
  7 lutego 2017 at 20:30

  I tak oto zrobilo nam sie forum rodzinne 🙂

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
163
 Zdjęcia
444
 ludzie
559
 Następujący
Tak było w marcu’18 na mini-obozie biegowym. Uwielbiam to zdjęcie, my styrani podbiegami w brei, krajobraz polodowcowy. Tak będzie pewnie na mini-obozie w marcu’19. 🏃🏼‍♀️Zapisy otwarte: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/ 🏃🏼‍♀️A tu krótka literatura na blogu: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-bedzie-w-marcu/ 🏃🏼‍♀️A kto powiedział, ze przy minus 5 nie jeździ się na rowerze? Na pewno Mały Yoda o tym nie słyszał. #mroz #rower #hardcoreowychlopczykMój syn ma na imię Yoda. Drugie imię. Jak to się stało, co na to Rada Języka Polskiego, a co USC - na blogu: https://ksstaszewscy.pl/maly-yoda-z-warszawy/ #staszewskibiega #ksstaszewscy #malyyoda #wyroznijsieDzisiejszy #parkrunursynów w obiektywie wolontariusza 😎 Na ostatnim zdjęciu asystent 😘 wsiada na rower 👍I ❤️ Veturilo. Roztrenowanie w drodze do pracy: #rowermiejski #warszawa #skarpawarszawska #przyrodawmiescie #ksstaszewscyWiesz, ze #roztrenowanie po sezonie to nie jest stracony czas? To szansa na nowe przyjemności. Radość z wykonania serii pompek na specjalnych uchwytach od @kinga_z_ks_staszewscy 😃 #bezcenne #bieganie #niebieganie #pompkiŁadniejsza twarz roztrenowania #niebiegamy #rower #randkazzonaWtorkowy #treningwspolny z #ksstaszewscy - na początek roztrenowania #tabata dla biegaczy. Tak skacze tylko #grupamlodziezy 🏃🏼‍♀️🏃🏻😃👍W drodze do pracy #roztrenowanie #rower #przyrodawmiescie