Top

Budżet party

KS Staszewscy / Blog  / Budżet party

Budżet party

Jak wydmuchać obywateli na kaskę? Swoich, sąsiadów, tych, którym co dzień patrzysz w twarz. No, kaska nie ich, tylko samorządowa, tylko niczyja, jak ziemia, jak ziemia nieobsikana, nienaznaczona. I co to wszystko ma wspólnego z bieganiem?

No, niestety ma. Odkładam na bok literaturę i emocje, teraz fakty.

Kończy się głosowanie w budżecie partycypacyjnym. Pod tym łamańcem językowym kryje się piękna idea konającego właśnie społeczeństwa obywatelskiego. Obywatele rozejrzą się dookoła po swojej małej ojczyźnie, zobaczą, czego im brakuje, czego potrzebują i zagłosują na to w corocznym głosowaniu, a gmina sfinansuje to ze swojego (naszego) budżetu. W ten sposób obywatele mieliby partycypować w zarządzaniu malutką ojczyzną, a w efekcie całym krajem.

Wchodzę zagłosować wczoraj w nocy i od razu na dobranoc weszliśmy z Kingą w gorącą dyskusję. Odławianie dzików na Ursynowie za 70 tys. – nie moja bajka, ale może to ważne. Skarby Ursynowa, czego nie wiesz o swojej dzielnicy za 19,8 tys. – zaczyna śmierdzieć. Wycieczki po Parku Natolińskim za 17,8 tys. – coraz cieplej. Warsztaty z chustonoszenia za 8,9 tys. – gorąco. Cykliczne warsztaty Joga śmiechu 19,4 tys. i śmiech. Biegaj zdrowo i naturalnie – 11,6 tys. złotych – i to mnie właśnie już całkiem zabiło śmiechem.

Może ja to źle rozumiem, ale dla mnie w tym budżecie chodzi o to, żeby stworzyć coś w dzielnicy, co będzie służyło mieszkańcom. Postawić publiczne stoły do ping ponga, oświetlić ciemną alejkę albo przejścia dla pieszych, stworzyć nowy plac zabaw. Fajny pomysł to ławeczka sąsiedzka do plotek – złamana pod kątem 90 stopni, żeby być w kontakcie z drugą osobą, a nie patrzeć się w czasie rozmowy w przestrzeń.

No a Kinga, że reguły są jednak takie, że można oferować usługi – więc dlaczego nie mielibyśmy i my zaoferować treningów biegowych i stanąć do konkursu w przyszłorocznym budżecie. Powiedzcie mi, bo może ja zgłupiałem, ale dla mnie to postawa z kategorii “wolno, ale nie można”. Nie o to chodzi, żeby ktoś sobie w ramach budżetu partycypacyjnego zapewnił dodatkową fuchę i zarabiał kasę, tylko żeby zaproponował innym korzyści. Kinga, że przecież ludzie by skorzystali… Itd., itp.

Nie wystartujemy w takim konkursie, chyba że zamienię się w krowę i zmienię pogląd. Na razie z uporem maniaka głosuję na tych, których propozycje rozumiem jako obywatelskie:

I jeszcze zostało mi w moje puli sporo kasy na niezłe party.


Nie wiem, czy ten stadion wciśnięty między bloki nieopodal przedszkola Małego Yody powstał z jakiegoś budżetu czy za mannę z nieba. Ale świetnie że powstał, chociaż nie mogę się nadziwić, że ma 185 m obwodu, a nie 400, 333 albo 200, jak wszystkie inne osiedlowe stadiony.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • Pjachu
  30 czerwca 2017 at 06:29

  Budżet partycypacyjny przekłada się niestety na ilość lajków. Niestety… Ale chyba nie ma innej drogi aby poczuć się współgospodarzem osiedla czy dzielnicy. Jak mantrę powtórzę, że aby mieć piękny trawnik, wystarczy przez pierwsze sto lat codziennie kosić trawę 🙂
  Zdrówko!

 • pict
  30 czerwca 2017 at 09:01

  Zazwyczaj są projekty twarde i miękkie. Nie widzę problemu – bo zazwyczaj te miękkie mają sporo ograniczeń (i po sezonie możecie uznać, że rozliczanie, raportowanie itd. jest tak żmudne, że po prostu się Wam nie opłaca lub nie chce). Róbcie projekt i startujcie. Akurat Pani Kinga w tej sprawie ma rację.
  Z doświadczenia wiem, że gorszą plagą budżetów obywatelskich bywa co innego: przejmowanie ich przez samorządowe instytucje. Miasto prowadzi szkołę, szkoła chce nowe boisko, miasto mówi: namówcie rodziców do głosowania w budżecie (a my sobie kasę na boisko wydamy np. na remont urzędu), więc idą w ruch dzienniki elektroniczne, ogłoszenia itd. I jest boisko. Zamiast z budżetu na inwestycje kasa idzie z puli z budżetu teoretycznie obywatelskiego, który miał służyć jednak trochę innym rzeczom (przez co inwestycji jest tyle samo, a wygrywa ten co ma większą bazę adresów). Chociaż patrząc na inwestycje, które wybrałeś jest to całkiem fajne.

 • Malbiega
  30 czerwca 2017 at 11:13

  Ja też nie widzę problemu w oferowaniu usługi w ramach budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy wybiorą, czy ich dana oferta interesuje. Może komuś nie zależy na stole do ping-ponga, a wolałby dowiedzieć się więcej o treningu biegowym. Dlaczego nie?

 • martaWith2eyes
  30 czerwca 2017 at 12:00

  ja też nie lubie, wkurza mnie to , że można głosować na usługi. Konkretne rzeczy, które póżniej wiele lat służą nam społeczeństwu- jestem za. Głosowałam podobnie jak Ty Wojtek 🙂

 • Michał z Łodzi
  30 czerwca 2017 at 12:58

  Wychodzi na to, że masz w sobie gen społecznika 🙂 Osobiście jestem za oferowaniem usług, w Łodzi są to na przykład zajęcia Nordic Walking dla seniorów, które są bardzo popularne i dobrze oceniane przez uczestników.
  Pij, Warszawo – brzmiało kolorowo, ale uściśliłeś i czar prysł 😉

 • Alicja
  30 czerwca 2017 at 17:47

  Obawiam się, że mieszkańcy bloków nie chcą pod swoimi oknami tych tzw. ławeczek sąsiedzkich do plotek, bo nocami robią się to często pijackie ławeczki z bardzo głośnymi krzykami. Jest to po prostu bardzo uciążliwe. Takie ławeczki są bardzo fajnym pomysłem, ale nie na małych terenach przy samych blokach. W parkach bardzo fajny pomysł, nad Wisłą bardzo fajny pomysł. Pod oknami niestety koszmar.
  Jeśli będą powtarzać się w nocy głośne wrzaski, czy imprezy nie do wytrzymania to mieszkańcy po prostu będą w końcu wnioskować o usunięcie tych wszystkich ławek. I to nie na złość imprezowiczom, a dlatego, że sami nie są w stanie przy tym w mieszkaniach funkcjonować. Zanim proponuje się taki projekt warto byłoby rozeznać się jak realnie wygląda w takim miejscu sytuacja. Nie są to niestety zamknięte osiedla, gdzie jest kontrola nad tym kto na tym terenie przebywa.

 • Alicja
  30 czerwca 2017 at 17:52

  Inne pomysły wydają się być całkiem ciekawe. I faktycznie warto głosować na coś sensownego, co posłuży mieszkańcom.

 • Antoni Pomianowski
  30 czerwca 2017 at 22:30

  Ten “stadion” to właśnie mój projekt do budżetu partycypacyjnego pn. “Park Sportowy Polanka Raabego”. Oprócz bieżni zakładał też dodatkowe nasadzenia, stoły do ping-ponga, nowe maszyny do ćwiczeń, remont i oświetlenie chodnika oraz montaż monitoringu 🙂

 • Michał
  25 maja 2018 at 13:20

  Szkoda, że bieżnia na Raabego nie posiada oznakowania zabraniającego jazdy po niej na rowerze lub rolkach. Całe rodziny urządzają sobie przejażdżki i niszczą nawierzchnię. Nie można sobie wyjść spokojnie pobiegać bo zawsze ktoś jeździ na rowerze.

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
194
 Zdjęcia
473
 ludzie
627
 Następujący
Jeszcze tydzień temu biegaliśmy na obozie w Rabce (fot. z butami). A w niedziele zapraszamy Podopiecznych i Sympatyków na dychę z handicapem w Lesie Kabackim (WuWuA) - chyba już piąta edycja #10do10 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻Na zdjęciach jak było miesiąc temu, a na ostatnim - kawa w @ach_cafe gdzie mamy zarezerwowany stolik po biegu i 10-procentową zniżkę dla uczestników biegu. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/272573997005932/?ti=ia #ksstaszewscy #biegajznami #laskabacki #biegdowspolnejmety #achcafeBajeczny wbieg na Turbacz z Obidowej. Szczyt ZUPEŁNIE zmieniony, huragan zniszczył drzewa, widok na Tatry i Babią. Dobrze? Źle? Na pewno inaczej‼️ #obozbiegowy #ksstaszewscy #rabka #wbijajnexttimeMini-Oboz Biegowy w Rabce. Pobiegliśmy w góry i spotkaliśmy wiosnę na zbiegach. A pomysł z pierwszym marcowym przejściem Poniczankj wyszedł spontanicznie od Podopiecznych (brawo Szczepan). Ładnie jak w obrazku, tylko jelenia na rykowisku brakuje (ale dwie sarny na zbiegu z Krzywonia były, Paweł tez widział). #obozbiegowy #grupamlodziezy #rabkazdroj #wiosnawgorachDzień przed startem #obozbiegowy w #rabkazdroj - narty w Białce. Żółta firmowa flaga dziś wieczorem zaczyna biegać po Gorcach i Beskidzie Wyspowym. #treningbiegowy #narty #wyciagkrzeselkowy #bialkatatrzanskaTo jest najbardziej romantyczna pętla na tempo progowe na świecie. 670 m w parku zdrojowym w Rabce. Będzie pięknie, obóz 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️rusza już pojutrze 👍 #ksstaszewscy #biegamy #treningwparku #preczzestadionami #rabkaczekawzywazdalekaW drodze do pracy było 30 km biegiem 🏃🏻 Wiec powrót - metro i wreszcie Veturilo‼️ Najlepszy wynalazek miejski XXI wieku 🚴‍♀️ od dziś powrócił. #staszewskibiega #rowermiejski #porzucciesamochody #bedziecieszczesliwsi #treningdomaratonuNie unikaj pączków 🍩SPALAJ JE‼️ 300 kalorii da Ci energię na pół godziny treningu. #tlustyczwartek #biegamy #ksstaszewscy #nazdrowieLute treningi za nami. Dziś był wstęp do interwałów czyli biegowe przedwiośnie 🏃🏼‍♀️🏃🏻👍 #grupamlodziezy #ksstaszewscy #ekspresjawieczoru #efektwowKto robi podbiegi, ten ma widoki na dobre wyniki 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️. #grupamlodziezy na wtorkowym #treningwspolny z #ksstaszewscy w rekordowym składzie. Chciałbym jeszcze raz zobaczyć światła miasta (kto bez Googla wie, czyj to kawałek? 😎