Top

Do Krynicy

KS Staszewscy / Blog  / Do Krynicy

Do Krynicy

Walizka już spakowana, butów nie zapomnieliśmy, koszulek też, moje spodenki jeszcze się suszą. Elektronika się ładuje, bo trzeba będzie mieć mnóstwo prądu przy sobie i powietrzny internet pod ręką na wszelki wypadek – na te wszystkie relacje internetowe. No i wytrenowane jest do ostatniej kropli glikogenu.

We wtorek z grupą #szykujsienakrynice zrobiliśmy killera. Najpierw 15 min. powoli, potem dwa razy po 10 min. tempa progowego, na koniec dwa interwały 800 m. Kuba pewnie się będzie złościł, bo on miał trudniej – do samodzielnego wykonania dostał na koniec 4 interwały (bo samemu się tak nie dociśnie tempa). Był nieobecny usprawiedliwiony, zaprowadził syna na pierwsze zajęcia karate.

Pamiętajcie: biegajmy jak dzicy, jak narwańcy, jak nawiedzeni, trenujmy całym sercem. Ale jeśli tak zapakowana w paczuszkę pasja znajdzie się na jednej szali, a na drugiej zajęcia z synem – i nie da się tego pogodzić, przesunąć – to dzieci muszą wygrywać.

Na tym ostatnim treningu wiało obawą. Asia podziębiona. Tomek już wyszedł z choroby, ale obawy sobie zostawił. Magda po tygodniu euforii, że Achilles nie boli, czuła go jeszcze bardziej. Więc po tempie easy musiałem wprowadzić wszystkim ITT – indywidualny tok treningu. Asia miała sobie biegać na pół gwizdka, trzymać się Magdy ewentualnie Kingi. Kinga nawiasem mówiąc zdrowa jak ryba i entuzjastycznie nastawiona – w końcu to “jej” góry i pierwszy start w biegu górskim, 17 km Runek Run. Potem już tylko Kingi, bo Magdę zatrzymałem po kółku tempa progowego – granica bólu była wyraźnie przekroczona, a wtedy się przerywa trening i myśli, co dalej robić. Wymyśliliśmy: tejpowanie (bo to pomogło dwa tygodnie temu) plus lek przeciwzapalny przed biegiem. To oczywiście nie jest idealne rozwiązanie, ale lek przeciwzapalny, to nie jest sterydowa blokada. Jesteśmy dobrej myśli o 34 km Magdy.

Tomek dał ognia, biegłem z nim jedno kółko na interwałach i wymiękłem. Tomek biegnie setkę. A Asia zieje ogniem. Kiedy biegały tempo progowe z Kingą, to sobie pogadały o chorobach i dostała od Kingi przepis na góralski syrop z czosnku. To naprawdę jest rewelacja, ze mnie też właśnie wygnał przeziębienie zanim zdążyło się rozwinąć.

Miałem pisać o przygotowaniach do Krynicy, a piszę tyle o chorobach jakbym był starym człowiekiem z poczekalni. Ale tak często jest – pamiętajcie – że po maksymalnym żyłowaniu treningu jesteśmy narażeni. Na kontuzje, na choroby. Może człowiek powinien być mądrzejszy i dwa tygodnie przed startem włączać profilaktycznie witaminę C?

Trening wyglądał tak (filmik ciut poniżej 3 minut):

Filmowałem killera niewiele podbiegając. Ale zrobiłem go rzetelnie na drugim treningu zwanym Treningiem Wspólnym. I tak mi to dało w mięsień, że chociaż miałem plan zrobienia trzydziestki w środę, to nie dałem rady się zmobilizować. Wytłumaczyłem sobie, że mam na to za dużo pracy i trzydziestkę zrobiłem dziś. Dziękuję Wam za wszystkie rady. Uśmiechałem się i próbowałem mantry (trochę zmieniłem jej rytm): Świiiiin-ka Pep-pa, Świn-ka Pep-pa.

Znów było na trzydziestce trochę za wolno, ale za to z wyraźnym przyspieszeniem po połówce. Nie wiem dokładnie jakim, bo Garmin się rozładował po 22 km, ale zmierzyłem sobie na stoperze na wyznaczonych kilometrach w Lesie Kabackim trzy kilometry po 5:10-5:15. Przy#szykowałem się na Krynicę.

Oczywiście to nie było rozsądne, bo dwa dni przed ważnym startem nie robi się trzydziestki, tylko godzinę powoli z lekkim akcentem na koniec. Ale to było konsekwentne.

Dziś schroniłem się do lasu przed deszczem. Biegając w kółko i słuchając rewelacyjnego audiobooka miałem wrażenie, że wybiegnę z tego lasu koło Zyborka (kto zgadnie tytuł i autora?) Zamiast tego spotykałem co i rusz WarszawskiegoBiegacza – który kręcił te pętle w odwrotną stronę. Tylko on nie biegał, a leciał. Każdemu jego easy, choć dla niektórych to będzie wyglądało na interwał, a przynajmniej progowe.

Ja chciałbym polecieć w Krynicy. A potem stać na mecie i widzieć finiszujących ze szczęścia Kingę, Kubę (oboje po 17 km), Magdę (po 34), Asię (po 66) i Tomka (po 100 km biegu, jak ja mu zazdroszczę i nie zazdroszczę jednocześnie).

 

Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • Kubol
  8 września 2017 at 06:47

  Wzorze psów.

  Powodzenia dla wszystkich w Krynicy. Ja w sobotę cisne z Jerozolimy do jerycha. Wyzwanie głównie związane z upalem, chociaż teren też mocno wymagający.

 • Kubol
  8 września 2017 at 06:47

  Wzgorze oczywiście

 • Kuba
  8 września 2017 at 07:42

  No właśnie trochę się poirytowałem, że sobie 30-tkę to przepisujesz, a mi nie! Rozsmakowałem się 🙂
  Ładny wpis od serca, dzięki.

 • pict
  8 września 2017 at 09:33

  Ja czytam Wzgórze psów właśnie, chociaż od wczoraj drobna przerwa na 5. tom przygód Lisbeth Salander. A dziś i u mnie 36-tka 😉

 • Pjachu
  8 września 2017 at 19:10

  Wojtek – życzę pudła! “Ciś” Pan na maksa od początku, bo to krótki dystans i nie ma “totamto” Żadną głową, tylko czystą siłą.
  Podobnie jak Ty, biegam raz w tygodniu dłuższe wybieganie 30-40 km. Tylko z dodatkowym parametrem – “+”
  Tygodniowo staram się wybiegać 2000 m podbiegów. W niedzielę maraton z Maćkiem i zamknę tydzień setką – po przerwie wracam do biegania.
  Zdrówko!
  PS … a z tym Achillesem, to nie przeginacie? Czasem warto odpuścić…

 • Kubol
  9 września 2017 at 11:38

  Melduję wykonanie zadania. A jak w Krynicy?
  Zaledwie 27 km, +200m / – 1000m. 4,5h brutto, netto 3:20 dużo terenu niebiegowego, krzaki, skały, klamry ułatwiające wspinanie. No i upał. Na koniec w jerychu 38 stopni. Po drodze uratował nas grecki mnich i zaopatrzyl w wodę, bez tego pewnie bym się poddal na 5 km przed końcem (pewnie nie). Fajna przygoda i niezapomniane widoki

 • Pjachu
  9 września 2017 at 14:20

  Kubol – fajne parametry trasy 🙂 Mogłoby się wydawać, że delikatny zbieg, gdyby nie adnotacja o niebiegowych fragmentach trasy (moje ostatnie niebiegowe odcinki, to Rohacze. Obiegłem całą dolinę – od Osobitej po Berestową 40km +2800 m) A skąd taka różnica brutto/netto?

 • MEL. z Kabat
  9 września 2017 at 18:52

  Szkielet ma pudło w M50+ – brąz (czyli tak jak chciał), ale otarł się o srebro – ciekawe czy wiedział biegnąc, że zabrakło mu 7 sekund. Brawo, Wojtek! Wygrał też z Kubą, dosłownie parę minutek, czyli dokładnie 2. 🙂

  A jak pięknie Kinga pobiegła! 17-ta w open kobiet – gratulacje!!

 • Kubol
  9 września 2017 at 20:17

  Rohacze, dobry pomysł, trzeba będzie kiedyś obiec.
  Różnica netto brutto bo zdjęcia zdjęcia zdjęcia, poza tym zatrzymaliśmy się na kąpiel chłodząca w naturalnym basenie na środku pustyni judzkiej, a potem czekaliśmy przy furcie j klasztoru św Jerzego aż mam mnich wodę przyniesie. Z ciekawych parametrow podam jeszcze ze zaczynaliśmy na wysokości prawie 800m, a skończyliśmy na minus 250m.

  Brawo Wojtek, brawo Kuba, brawo Kinga. I pozostali kryniczanie.

 • Pjachu
  9 września 2017 at 22:10

  Kancelaria rządzi! Brawa dla całej ekipy!

 • Pict
  9 września 2017 at 22:18

  brawo!

 • Staszewski
  10 września 2017 at 09:38

  Dzięki, dzięki – krótko bo z telefonu. Brawo dla Kubola i wszystkich startujących. Mel już wszystko opisała, więcej jutro ma blogu 🙂

 • Mariusz S.
  10 września 2017 at 20:04

  Gratuluje Wszystkim udanych biegów i zdobycia nowych rekorów i doświadczeń ?

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
171
 Zdjęcia
456
 ludzie
566
 Następujący
Bombowy czwartek! Długie wybieganie 🏃🏻w drodze do pracy (tempo easy 5:28 min./km więc ok). A po pracy Kinga ❤️ przyrządza bombę węglowodanową, zdrową na maksa 👍 #ksstaszewscy #kingajestsuper #salata #awokado #gruszka #orzechyKS Staszewscy 🏃🏼‍♀️🏃🏻zaczęli Nowy Rok od opowiadania w #tvn24 #jakzaczacbiegac - o godzinie 8.10 😱 Najważniejsze: zacznij DZIŚ! Jutra nie ma! 😀Potem fota z @Robert Kentereit i Kinga pędem ruszyła na trening outdoorowy z Podopiecznym. A ja wrzucam tę fotę między seriami pompek na treningu indoorowym własnym 👍 #ksstaszewscy #nowyrok2019 #wstajesziwiesz #itrenujeszTu możesz przeczytać o bieganiu w Wigilię w bieli: https://ksstaszewscy.pl/sniegi-na-wysokosciach/ A tu o marcowym mini-obozie w Rabce, na który wyznaczałem właśnie tę trasę: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/. #ksstaszewscy #lubonwielki #zimawgorach #wszystkiegonajlepszegoNajprostsze życzenia świąteczne. Najszczersze. Prosto z Rabki, z drogi na Luboń Wlk. 🌲🎁❤️😃 Kinga i Wojtek #ksstaszewscy #christmas #runninginsnow #zyczeniaswiateczne #lovelovelove #szczerzePodaruj bliskim BIEGANIE 🏃🏼‍♀️🏃🏻🎁🌲 Kliknij i będziesz mieć super prezent do wydrukowania w kilkadziesiąt minut 👍📲❤️ https://ksstaszewscy.pl/bon-prezentowy-na-bieganie/ #bieganie #podchoinka #bonprezentowy #voucher #nowapasja #zmianaFinisz dzisiejszej 10do10 czyli treningowego wyścigu na 10 km do wspólnej mety w Lesie Kabackim. Wyniki za pół godziny na KS Staszewscy - Trenuj Bieganie na FB. Dzięki za wspólne emocje 😃 #ksstaszewscy #10do10 #laskabacki #powitaniezimyStartowaliśmy w pierwszym, premierowym parkrunie Warszawa Pole Mokotowskie (każda sobota 9.00). Szybka piątka. Przynajmniej dla naszej Podopiecznej Iwony (górne zdjęcia), która pobiegła ok. 22:30 i wyprzedziła trenerkę Kingę (która robiła trening progowy). Eliza (dolne foto) - trening easy. A trener Wojtek - trening porażki na początek sezonu, nie byłem nawet w dwudziestce. Tak się zaczyna praca pod wiosenne medale 👍 #parkrunpolemokotowskie #ksstaszewscy #staszewskibiega #odfakapudosukcesuOdkrycie tygodnia: woda z cytryną jest pyszna. Trzeba tylko odstawić cukier i za jakiś czas woda z cytryną przestaje być kwaśna, staje się pachnąca, aromatyczna, lemoniadowa. Towarzyszy mi dziś w pracy i czuję, że zaproszę ją na stałe do swojego życia 💻🏃🏻📲😀👍Tak było w marcu’18 na mini-obozie biegowym. Uwielbiam to zdjęcie, my styrani podbiegami w brei, krajobraz polodowcowy. Tak będzie pewnie na mini-obozie w marcu’19. 🏃🏼‍♀️Zapisy otwarte: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/ 🏃🏼‍♀️A tu krótka literatura na blogu: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-bedzie-w-marcu/ 🏃🏼‍♀️