Top

Do Krynicy

KS Staszewscy / Blog  / Do Krynicy

Do Krynicy

Walizka już spakowana, butów nie zapomnieliśmy, koszulek też, moje spodenki jeszcze się suszą. Elektronika się ładuje, bo trzeba będzie mieć mnóstwo prądu przy sobie i powietrzny internet pod ręką na wszelki wypadek – na te wszystkie relacje internetowe. No i wytrenowane jest do ostatniej kropli glikogenu.

We wtorek z grupą #szykujsienakrynice zrobiliśmy killera. Najpierw 15 min. powoli, potem dwa razy po 10 min. tempa progowego, na koniec dwa interwały 800 m. Kuba pewnie się będzie złościł, bo on miał trudniej – do samodzielnego wykonania dostał na koniec 4 interwały (bo samemu się tak nie dociśnie tempa). Był nieobecny usprawiedliwiony, zaprowadził syna na pierwsze zajęcia karate.

Pamiętajcie: biegajmy jak dzicy, jak narwańcy, jak nawiedzeni, trenujmy całym sercem. Ale jeśli tak zapakowana w paczuszkę pasja znajdzie się na jednej szali, a na drugiej zajęcia z synem – i nie da się tego pogodzić, przesunąć – to dzieci muszą wygrywać.

Na tym ostatnim treningu wiało obawą. Asia podziębiona. Tomek już wyszedł z choroby, ale obawy sobie zostawił. Magda po tygodniu euforii, że Achilles nie boli, czuła go jeszcze bardziej. Więc po tempie easy musiałem wprowadzić wszystkim ITT – indywidualny tok treningu. Asia miała sobie biegać na pół gwizdka, trzymać się Magdy ewentualnie Kingi. Kinga nawiasem mówiąc zdrowa jak ryba i entuzjastycznie nastawiona – w końcu to „jej” góry i pierwszy start w biegu górskim, 17 km Runek Run. Potem już tylko Kingi, bo Magdę zatrzymałem po kółku tempa progowego – granica bólu była wyraźnie przekroczona, a wtedy się przerywa trening i myśli, co dalej robić. Wymyśliliśmy: tejpowanie (bo to pomogło dwa tygodnie temu) plus lek przeciwzapalny przed biegiem. To oczywiście nie jest idealne rozwiązanie, ale lek przeciwzapalny, to nie jest sterydowa blokada. Jesteśmy dobrej myśli o 34 km Magdy.

Tomek dał ognia, biegłem z nim jedno kółko na interwałach i wymiękłem. Tomek biegnie setkę. A Asia zieje ogniem. Kiedy biegały tempo progowe z Kingą, to sobie pogadały o chorobach i dostała od Kingi przepis na góralski syrop z czosnku. To naprawdę jest rewelacja, ze mnie też właśnie wygnał przeziębienie zanim zdążyło się rozwinąć.

Miałem pisać o przygotowaniach do Krynicy, a piszę tyle o chorobach jakbym był starym człowiekiem z poczekalni. Ale tak często jest – pamiętajcie – że po maksymalnym żyłowaniu treningu jesteśmy narażeni. Na kontuzje, na choroby. Może człowiek powinien być mądrzejszy i dwa tygodnie przed startem włączać profilaktycznie witaminę C?

Trening wyglądał tak (filmik ciut poniżej 3 minut):

Filmowałem killera niewiele podbiegając. Ale zrobiłem go rzetelnie na drugim treningu zwanym Treningiem Wspólnym. I tak mi to dało w mięsień, że chociaż miałem plan zrobienia trzydziestki w środę, to nie dałem rady się zmobilizować. Wytłumaczyłem sobie, że mam na to za dużo pracy i trzydziestkę zrobiłem dziś. Dziękuję Wam za wszystkie rady. Uśmiechałem się i próbowałem mantry (trochę zmieniłem jej rytm): Świiiiin-ka Pep-pa, Świn-ka Pep-pa.

Znów było na trzydziestce trochę za wolno, ale za to z wyraźnym przyspieszeniem po połówce. Nie wiem dokładnie jakim, bo Garmin się rozładował po 22 km, ale zmierzyłem sobie na stoperze na wyznaczonych kilometrach w Lesie Kabackim trzy kilometry po 5:10-5:15. Przy#szykowałem się na Krynicę.

Oczywiście to nie było rozsądne, bo dwa dni przed ważnym startem nie robi się trzydziestki, tylko godzinę powoli z lekkim akcentem na koniec. Ale to było konsekwentne.

Dziś schroniłem się do lasu przed deszczem. Biegając w kółko i słuchając rewelacyjnego audiobooka miałem wrażenie, że wybiegnę z tego lasu koło Zyborka (kto zgadnie tytuł i autora?) Zamiast tego spotykałem co i rusz WarszawskiegoBiegacza – który kręcił te pętle w odwrotną stronę. Tylko on nie biegał, a leciał. Każdemu jego easy, choć dla niektórych to będzie wyglądało na interwał, a przynajmniej progowe.

Ja chciałbym polecieć w Krynicy. A potem stać na mecie i widzieć finiszujących ze szczęścia Kingę, Kubę (oboje po 17 km), Magdę (po 34), Asię (po 66) i Tomka (po 100 km biegu, jak ja mu zazdroszczę i nie zazdroszczę jednocześnie).

 

Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • Kubol
  8 września 2017 at 06:47

  Wzorze psów.

  Powodzenia dla wszystkich w Krynicy. Ja w sobotę cisne z Jerozolimy do jerycha. Wyzwanie głównie związane z upalem, chociaż teren też mocno wymagający.

 • Kubol
  8 września 2017 at 06:47

  Wzgorze oczywiście

 • Kuba
  8 września 2017 at 07:42

  No właśnie trochę się poirytowałem, że sobie 30-tkę to przepisujesz, a mi nie! Rozsmakowałem się 🙂
  Ładny wpis od serca, dzięki.

 • pict
  8 września 2017 at 09:33

  Ja czytam Wzgórze psów właśnie, chociaż od wczoraj drobna przerwa na 5. tom przygód Lisbeth Salander. A dziś i u mnie 36-tka 😉

 • Pjachu
  8 września 2017 at 19:10

  Wojtek – życzę pudła! „Ciś” Pan na maksa od początku, bo to krótki dystans i nie ma „totamto” Żadną głową, tylko czystą siłą.
  Podobnie jak Ty, biegam raz w tygodniu dłuższe wybieganie 30-40 km. Tylko z dodatkowym parametrem – „+”
  Tygodniowo staram się wybiegać 2000 m podbiegów. W niedzielę maraton z Maćkiem i zamknę tydzień setką – po przerwie wracam do biegania.
  Zdrówko!
  PS … a z tym Achillesem, to nie przeginacie? Czasem warto odpuścić…

 • Kubol
  9 września 2017 at 11:38

  Melduję wykonanie zadania. A jak w Krynicy?
  Zaledwie 27 km, +200m / – 1000m. 4,5h brutto, netto 3:20 dużo terenu niebiegowego, krzaki, skały, klamry ułatwiające wspinanie. No i upał. Na koniec w jerychu 38 stopni. Po drodze uratował nas grecki mnich i zaopatrzyl w wodę, bez tego pewnie bym się poddal na 5 km przed końcem (pewnie nie). Fajna przygoda i niezapomniane widoki

 • Pjachu
  9 września 2017 at 14:20

  Kubol – fajne parametry trasy 🙂 Mogłoby się wydawać, że delikatny zbieg, gdyby nie adnotacja o niebiegowych fragmentach trasy (moje ostatnie niebiegowe odcinki, to Rohacze. Obiegłem całą dolinę – od Osobitej po Berestową 40km +2800 m) A skąd taka różnica brutto/netto?

 • MEL. z Kabat
  9 września 2017 at 18:52

  Szkielet ma pudło w M50+ – brąz (czyli tak jak chciał), ale otarł się o srebro – ciekawe czy wiedział biegnąc, że zabrakło mu 7 sekund. Brawo, Wojtek! Wygrał też z Kubą, dosłownie parę minutek, czyli dokładnie 2. 🙂

  A jak pięknie Kinga pobiegła! 17-ta w open kobiet – gratulacje!!

 • Kubol
  9 września 2017 at 20:17

  Rohacze, dobry pomysł, trzeba będzie kiedyś obiec.
  Różnica netto brutto bo zdjęcia zdjęcia zdjęcia, poza tym zatrzymaliśmy się na kąpiel chłodząca w naturalnym basenie na środku pustyni judzkiej, a potem czekaliśmy przy furcie j klasztoru św Jerzego aż mam mnich wodę przyniesie. Z ciekawych parametrow podam jeszcze ze zaczynaliśmy na wysokości prawie 800m, a skończyliśmy na minus 250m.

  Brawo Wojtek, brawo Kuba, brawo Kinga. I pozostali kryniczanie.

 • Pjachu
  9 września 2017 at 22:10

  Kancelaria rządzi! Brawa dla całej ekipy!

 • Pict
  9 września 2017 at 22:18

  brawo!

 • Staszewski
  10 września 2017 at 09:38

  Dzięki, dzięki – krótko bo z telefonu. Brawo dla Kubola i wszystkich startujących. Mel już wszystko opisała, więcej jutro ma blogu 🙂

 • Mariusz S.
  10 września 2017 at 20:04

  Gratuluje Wszystkim udanych biegów i zdobycia nowych rekorów i doświadczeń 😊

Dodaj komentarz

staszewskibiega
151
 Zdjęcia
373
 ludzie
282
 Następujący
Ostatnia niedziela: 6. miejsce w Maratonie Kampinoskim open! Fota ze zwycięzcami i zwyciężczyniami maratonu i półmaratonu - od lewej: Artur, Ola, Staszewski, Marta i SłonikPlany treningowe dla Podopiecznych #ksstaszewscy napisane dzisiaj będą szczególnie wysublimowane. #praca #kawa #deszczzaoknem #czasstartow #jesienbiegaczyMaraton Warszawski 2018 w skrócie. Od zakupów na EXPO (#humagel) przez super numer po przeprosiny na 39 kilometrze za słaby wynik (wyjdzie 3:03) i medal od Iriny, zwyciężczyni w 1986 roku. Jak Wam poszło?Kto się ściga (albo ściga treningowo) na biegu z handicapem Dziesiątka do Dziesiątej w Lesie Kabackim w niedziele 23.10? Więcej: https://ksstaszewscy.pl/sportowa-niedziela-23-wrzesnia-2018/Grupa młodzieży 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻na wtorkowym Treningu Wspólnym KS Staszewscy nie tylko biegała (podbiegi oraz tempo progowe), ale po raz kolejny zmierzyła się z wyzwaniami ➡️ ćwiczeń kalistenicznych #treningwspolny #motywacja #runishappiness #wiszenietezSensacja archeologiczna w dziedzinie rekreacji! Znalezione w Rabce Zdrój fotosy z pierwszej połowy XX wieku wskazują, iż już wtedy grupy młodzieży odbywały ćwiczenia hygieniczne na obozach sportowych. #ksstaszewscy #obozbiegowy #rabkazdroj #biegamyjakdzicy #grupamlodziezyZ rodziną podobno najlepiej wychodzi się na zdjęciach. A najlepiej wchodzi się na Pilsko (1557 m npm)! #ksstaszewscy #wycieczkizdziećmi #szczytzdobytyWracam! Dzisiejsze Easy 🏃🏻w drodze do pracy. Poltorej godziny po 5:04 to ja dawno nie biegałem 😎 #running #working #ksstaszewscy #biegamdopracy #wysokieobcasyNa Treningu Wspólnym z KS Staszewscy #magnesia 👍😀🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻