Top

Dźwięk, którego nie zagrałem

KS Staszewscy / Blog  / Dźwięk, którego nie zagrałem

Dźwięk, którego nie zagrałem

Pan Juliusz miał sporą otyłość brzuszną i świetnie grał na pianinie. Występował podobno kiedyś z zespołem Dżamble albo inną big-beatową kapelą, ale tego nie byliśmy pewni. Znaliśmy go jako kierownika muzycznego ze szkoły podstawowej na Astronautów, gdzie mieliśmy próby naszej kapeli, Blues 66. Czasem na próbie pan Julek siadał do pianina i wymiatał. Starałem się podpatrzeć bluesowe grepsy, kiedy wstawić es zamiast e, ges zamiast g albo b zamiast h. Ale najważniejsze, co zapamiętałem, to była sentencja: dobry pianista, to nie ten, który wie, gdzie zagrać dźwięk, ale ten, który wie, gdzie nie zagrać.

Myślałem o tym przed niedzielnym półmaratonem na Festiwalu Biegowym w Krynicy. Wiem, że mógłbym go pobiec mocno, powalczyć. Niby podbieg – 130 metrów w drugiej części trasy – utrudnia harce, niby upał przeszkadza, ale mógłbym zawalczyć o miejsce w kategorii, miejsce w open, banana na twarzy z powodu dobrego wyniku. Bo czułem w tej Krynicy, że stać mnie na dobry wynik.

I wiedziałem, że całą mądrość muszę teraz włożyć w to, żeby tego wszystkiego nie zrobić. Bo cel jesieni, to bardzo dobry maraton w Warszawie.

Łapałem się brzytwy. W knajpce, w której jedliśmy obiad z Moją Sportową Żoną i Sabiną (siostra/szwagierka) po ich starcie, zagadnąłem Darka Kaczmarskiego znajomego trenera, który też ma za sobą przeszłość sportową na miarę Dżambli, czy radziłby pobiec ten półmaraton mocno. Najpierw powiedział mi, że sam przecież wiem, a jak naciskałem, powiedział to, co przecież wiem – mogę pobiec mocno, ale potem do maratonu tylko regeneracyjne bieganie. Albo treningowo i dalej trenować. A wariant mocny bieg plus mocny trening, to słaby maraton.

To było jasne, jak dwa do potęgi drugiej. Dla mnie wariant “bez treningów” odpada, nie sprawdza się u mnie. Wiedziałem, że muszę pobiec treningowo.

Żal numer ściskał, bo Sabina zrobiła mimo tropikalnej pogody i mięknącego pod stopami asfaltu “życiówkę” na Życiowej Dziesiątce – 51:12. Tak, wiadomo, że to z górki, ale upał bardziej przeszkadzał niż górka pomagała.

MSŻ też zadowolona, chociaż 48:17 to nie jest dla niej rekord świata. Ale ucieszyła się, że biegła z radością, nie cierpiała, nie rodziła w biegu, nie biegła z bólem, wyprzedzała. Chyba też już wie, kiedy nie zagrać dźwięku. To ma zaprocentować 11 listopada.

Wieczorem w wielkim miasteczku biegacza, jakim staje się w czasie festiwalu Krynica, siedliśmy w knajpce z naszymi znajomymi, Podopiecznymi i nieznajomymi też. Najlepsza historyjka Podopiecznego Przemka – na Runek Run Garmin pokazał mu przewyższenie: 568 pięter. Na Runek Run (17 km po górach, głównie z góry) miałem największą ochotę, ale kolidowały z naszym warsztatem biegowym. No i został w zestawie półmaraton.

Jak biec? Biłem się z myślami jeszcze rano. W hoteliku spotkałem Borysa Budkę, najlepszego biegacza w Sejmie, już się przymierzałem, żeby biec z nim na jakieś 1:27, ale jednak nie. Poszliśmy razem na start, ale puściłem go przodem i biegłem przed siebie.

To był taki trans, że mógłbym tak biec do Sącza, gdyby nie zawrotka w Muszynie. Kilometry z góry po około 4:00, pełna swoboda, nawet gadać mi się zachciało.

– Która jesteś? – zapytałem dziewczynę obok, bo domyśliłem się, że walczy o miejsce w czołówce. Nie wiedziała. Ale zaczęliśmy gadać. Na imię ma Kasia, jest spod Brzeska. Wczoraj biegła tu dychę, dzisiaj się spieszy na metę, bo muszą jeszcze z mężem odebrać auto z warsztatu, a mąż ma o 16. mecz. I tak dalej.

Mam cel – zostaję spontanicznym pacemakerem. Przed półmetkiem wyprzedza nas inna dziewczyna i teraz też Kasia ma cel – skontrować ją przed metą.

Ciągniemy z podobnym obciążeniem przez cały czas. Najpierw wyprzedzają nas znajomi Andrzej z Ortorehu, Dario ze sztafety Polska Biega, Darek z Ergo. Potem przeganiamy Andrzeja, biegnę jak lokomotywa, cieszę się z mojej misji i z dobrego biegu, dobrego tempa przy spokojnym przynajmniej do 19 kilometra tętnie.

Finisz w Tyliczu jest jak meta na Tour de France – ostro pod górę. Jakieś 400 m przed metą wyprzedzamy dziewczynę (idę jej potem przybić piątkę za metą) i finiszujemy. Na rynku czekają MSŻ z Sabiną i Małym Yodą. Robią zdjęcia.

polmaraton-krynica-2016-kinga-2polmaraton-krynica-2016-kinga-1

Fot. MSŻ

Zaraz meta. Przed nami niewyraźny finiszuje Darek z Ergo. Dario gratuluje, nie dał się, ale się dziwi, że się tak utrzymaliśmy. Podbiega gość z mikrofonem porywa Kasię, okazuje się, że jest pierwszą Polką na mecie.

polmaraton-krynica-2016-meta

Fot. Festiwal Biegowy w Krynicy

A ja patrzę na Garmina i łykam te liczby: 1:32:39. To mój najsłabszy wynik półmaratonu w życiu. Nawet, kiedy nie szło, kiedy słabiej biegałem, kiedy nie wiem co jeszcze – zawsze łamałem półtorej godziny. Teraz na własne życzenie zepsułem sobie CV.

Warszawa za dwa tygodnie. Cel: 2:54. Panie Juliuszu, oby wyszło na pana.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • Marzena
  12 września 2016 at 19:57

  Ale za to trening się udał. A na treningach życiówek się nie bije. I biegłeś ładnie, z uśmiechem. I gdybyś biegł szybciej, ominęłoby Cię towarzystwo pierwszej Polki. Same plusy.
  Gratulacje dla Sabiny i Kingi. 🙂

 • Pjachu
  12 września 2016 at 23:22

  Tak właśnie! Czasem warto mieć inny cel niż “cyfra”
  Wczorajszy maraton wiedziałem jak pobiec już od tygodnia – zgodnie z prognożą miało być 31stC i było.
  Więc bieg na całkowitym lajcie. Picie na każdym punkcie. Nowy wózek do testowania. Przerwa na kanapki na 18 km i zupełnie nieplanowana przerwa na solidny posiłek w McDonaldzie na 32. Maciek był zadowolony (choć zmęczony) i dziś pomknąłem do lasu na fajne rozbieganie wczorajszych kilometrów. Trochę zamulenia w nogach jednak było…
  20sty wspólny maraton w 4.37 zaliczony.

 • Pjachu
  13 września 2016 at 08:26

  I ze szczególną dedykacją dla Dzikiego – dla takich spotkań warto biegać: na drugim km wyprzedzamy grupę i słyszę – a ja dzięki panu przebiegłam swój pierwszy maraton. Teraz biegnę szósty i dokładnie pamiętam co pan nam mówił…
  Na prośbę grupy wyrecytowała “zalecenia dla maratończyka” – moje słowa. Ale ja się wtedy przygotowałem do zającowania 😉
  Dziki – pejsuj!!!

 • marsz
  13 września 2016 at 10:39

  brawo pjachu za wytrwałość, ja zrobiłem 21 km ( z czego tylko 15 po trasie maratonu) w straszenie wolnym tempie (5’04), za to pope 3h10!
  gratulacje adam, w tym skwarze to nie lada wyczyn
  marsz

 • Anonim
  13 września 2016 at 12:08

  @Dziki, nie pejsuj, tylko startuj wreszcie.
  @pJachu – wózek tez własnej produkcji?
  @pope – naprawdę ładny czas w tych warunkach
  @marzena – twoim czasem już się zachwyciłem na FB 🙂
  @marsz – tez nie zagrałeś dźwięku 🙂

 • Staszewski
  13 września 2016 at 12:08

  To ja pisałem jakby co

 • Agnieszka
  13 września 2016 at 12:22

  Czy ja wiem, czy w CV chodzi tylko o cyferki?

 • Staszewski
  13 września 2016 at 13:32

  @Agnieszka, no nie tylko. Dlatego pobiegłem treningowo. Ale cyferki jednak trochę zal

 • marsz
  13 września 2016 at 15:04

  z tym ,że ja raczej zagrałem same fałszywe nutki, tym niemniej wojtku połączyl nas najwolniejszy półmaraton ever, mam jednak wrażenie, że dla mnie maratońska orkiestra nie zabrzmi, oby tobie:)
  marsz

 • Popellus
  13 września 2016 at 18:46

  Dzięki za pozytyw komentarze :)!

  Wystartowałem po 2 latach w maratonie, tak przypadkiem. Więc raczej ten czas potraktowałem z przymrużeniem oka. Zero szybkich biegów, klasyka ultrasa. Niestety pomyliłem strefy na stracie, bo się z Pjachem i Maćkiem witałem, nonszalancko wszystko. Ruszyłem z 3:50 prawie- kosmos ile musiałem ludzi minąć i netto bez zegarka musiałem mierzyć na tablicach komunikacji miejskiej. W trasie trochę gotowania, smutny odcinek wokół stadionu – bo tam ogólnie jest smutno. Miałem baloniki na 3:00 w zasięgu wzroku około 32 km, ale wtedy mój support mnie karmił 🙂 i tak jakoś poszli….Na ostatnich 4 km zwolniłem, bo już miałem tylko 12 minut do 3:00, cieszyłem się metą. Upał większy niż się spodziewałem. W poniedziałek rano poszedłem na siłownie, dzisiaj na rozbieganie.

  Najlepszego dla wszystkich
  Pope

 • dj rav
  14 września 2016 at 11:00

  na Runek Run jest jest po równo- najpierw lecisz 8.5km pod górę ( bacówka i na runek), potem tyle samo w dół do Krynicy.

 • ok123
  14 września 2016 at 23:06

  0:6…

 • marsz
  15 września 2016 at 16:26

  legia damy
  marsz

 • ok123
  15 września 2016 at 20:23

  No cóż, passa 20 lat bez przegranej w Lidze Mistrzów musiała się kiedyś skończyć…

 • ok123
  19 września 2016 at 19:51

  Poniedziałek wieczór… Za chwilę Wojtek odsłoni karty przed sobotnim maratonem… Idzie w końcu na życiówkę jak zapowiedział rok temu?
  Napięcie sięga zenitu…

 • ok123
  19 września 2016 at 19:52

  Znaczy niedzielnym 😉

 • …Recent Blogroll Additions

  […]Pretty! This was an extremely wonderful post. Thank you for providing this information.[…]

 • haris cizmic
  26 sierpnia 2017 at 13:06

  was looking for something like this

  […]Best Bosnian Rock Music Band – AXA (later INGRAY)[…]

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
171
 Zdjęcia
456
 ludzie
566
 Następujący
Bombowy czwartek! Długie wybieganie 🏃🏻w drodze do pracy (tempo easy 5:28 min./km więc ok). A po pracy Kinga ❤️ przyrządza bombę węglowodanową, zdrową na maksa 👍 #ksstaszewscy #kingajestsuper #salata #awokado #gruszka #orzechyKS Staszewscy 🏃🏼‍♀️🏃🏻zaczęli Nowy Rok od opowiadania w #tvn24 #jakzaczacbiegac - o godzinie 8.10 😱 Najważniejsze: zacznij DZIŚ! Jutra nie ma! 😀Potem fota z @Robert Kentereit i Kinga pędem ruszyła na trening outdoorowy z Podopiecznym. A ja wrzucam tę fotę między seriami pompek na treningu indoorowym własnym 👍 #ksstaszewscy #nowyrok2019 #wstajesziwiesz #itrenujeszTu możesz przeczytać o bieganiu w Wigilię w bieli: https://ksstaszewscy.pl/sniegi-na-wysokosciach/ A tu o marcowym mini-obozie w Rabce, na który wyznaczałem właśnie tę trasę: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/. #ksstaszewscy #lubonwielki #zimawgorach #wszystkiegonajlepszegoNajprostsze życzenia świąteczne. Najszczersze. Prosto z Rabki, z drogi na Luboń Wlk. 🌲🎁❤️😃 Kinga i Wojtek #ksstaszewscy #christmas #runninginsnow #zyczeniaswiateczne #lovelovelove #szczerzePodaruj bliskim BIEGANIE 🏃🏼‍♀️🏃🏻🎁🌲 Kliknij i będziesz mieć super prezent do wydrukowania w kilkadziesiąt minut 👍📲❤️ https://ksstaszewscy.pl/bon-prezentowy-na-bieganie/ #bieganie #podchoinka #bonprezentowy #voucher #nowapasja #zmianaFinisz dzisiejszej 10do10 czyli treningowego wyścigu na 10 km do wspólnej mety w Lesie Kabackim. Wyniki za pół godziny na KS Staszewscy - Trenuj Bieganie na FB. Dzięki za wspólne emocje 😃 #ksstaszewscy #10do10 #laskabacki #powitaniezimyStartowaliśmy w pierwszym, premierowym parkrunie Warszawa Pole Mokotowskie (każda sobota 9.00). Szybka piątka. Przynajmniej dla naszej Podopiecznej Iwony (górne zdjęcia), która pobiegła ok. 22:30 i wyprzedziła trenerkę Kingę (która robiła trening progowy). Eliza (dolne foto) - trening easy. A trener Wojtek - trening porażki na początek sezonu, nie byłem nawet w dwudziestce. Tak się zaczyna praca pod wiosenne medale 👍 #parkrunpolemokotowskie #ksstaszewscy #staszewskibiega #odfakapudosukcesuOdkrycie tygodnia: woda z cytryną jest pyszna. Trzeba tylko odstawić cukier i za jakiś czas woda z cytryną przestaje być kwaśna, staje się pachnąca, aromatyczna, lemoniadowa. Towarzyszy mi dziś w pracy i czuję, że zaproszę ją na stałe do swojego życia 💻🏃🏻📲😀👍Tak było w marcu’18 na mini-obozie biegowym. Uwielbiam to zdjęcie, my styrani podbiegami w brei, krajobraz polodowcowy. Tak będzie pewnie na mini-obozie w marcu’19. 🏃🏼‍♀️Zapisy otwarte: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/ 🏃🏼‍♀️A tu krótka literatura na blogu: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-bedzie-w-marcu/ 🏃🏼‍♀️