Top

Jak się nazywa kobieta-sportowiec?

KS Staszewscy / Blog  / Jak się nazywa kobieta-sportowiec?

Jak się nazywa kobieta-sportowiec?

Hej! Podopieczni i Sympatycy! Zapisujcie się – proszę/namawiam – na zawody jako KS Staszewscy. Ale zanim do tego wątku dojdę, trzy akapity o igrzyskach, bo sporo smutku po nich w człowieku zostało.

Smutne było, kiedy Weronika Nowakowska wyruszyła na trasę biathlonowej sztafety pierwsza i już-już chwytałem za słuchawkę, żeby zgłosić szefowej Wysokich Obcasów temat: biathlonistki. Co za piękna byłaby historia, dziewczyny latami trenujące bez sukcesów znanych poza środowiskiem biathlonowym, a tu taki piękny medal na tych nędznych w polskim wykonaniu igrzyskach! Byłaby, gdyby Nowakowska dobiegła na miejscu, które byśmy zapamiętali, a nie chcielibyśmy zapomnieć.

Smutno było, kiedy Justyna Kowalczyk kończyła koronną konkurencję na 14. pozycji. Bo chociaż trudno było wierzyć, że przywiezie z Korei medal, to trudno było nie liczyć na cud. Wiem po sobie, bo też wierzę ciągle w swoje wyniki z tamtych lat – że dam radę. Więc ten smutek czułem całą swoją empatią.

A oglądać narciarzy, którzy nie startują, choć walczyli głośno o wyjazd, wszystkich tych sportowców w tłumie albo łyżwiarza, który cztery lata trenował, żeby przewrócić się sekundę po starcie… było bardzo smutno. Bo rozumiem, że tak musi funkcjonować sport – ale smutno jest na to patrzeć. W męskim sporcie zimowym są tylko skoczkowie, kobiecy sport zimowy na poziomie, jaki jeszcze świeżo pamiętamy, nie istnieje.

Myślałem o tym sporo w kontekście „Wysokich Obcasów” – i odkryłem, że nie ma żeńskiego odpowiednika słowa sportowiec. Jest biegaczka, jest łyżwiarka, nawet dziewczyny skaczące na nartach ukuły ładny neologizm: skakajki. Sportówek nie ma.

Łyżwiarzowi zrobiłem zdjęcia w telewizorze.

Ale dostaliśmy od tej olimpiady jakiegoś sportowego natchnienia. Tydzień temu napisałem o Dziesiątce Babickiej i okazało się zaraz, że to wymarzony start na wiosenną dychę co najmniej dla dwóch naszych Podopiecznych. Zapisy były przymknięte, ale już ruszyły. A jeden z tych dwóch Podopiecznych – Marek ksywka rakieta – jak się zapisał, to po pierwsze wpisał przynależność klubową „KS Staszewscy”, a po drugie podrzucił pomysł, żebyśmy skompletowali drużynę. W drużynie w Starych Babicach musi być 6 osób. Na razie są 4.

I stąd moje dwie prośby: może ktoś z Was, kto biegnie w Starych Babicach albo chce tu pobiec, zapisze się pod naszą flagą? I będziemy drużyną, moim zdaniem z większymi szansami na podium niż Justyna Kowalczyk w Korei.

A prośba/namawianka druga: zapisujcie się nasi drodzy Podopieczni i Sympatycy na różne zawody w naszych barwach klubowych: KS Staszewscy. Niech nas zobaczą, bo jesteśmy fajną Społecznością. Zobaczmy się sami w wynikach po biegu, a na biegu w koszulkach.

Jesteśmy na ostatniej prostej akcji koszulkowej nawiasem mówiąc, niedługo będziemy ogłaszać szczegóły. Prawdopodobnie z udziałem Profilu Aktywnego, w którego koszulce stoi Kinga na zdjęciu otwarciowym podczas nagrywania filmiku o rozgrzewce.

A na koniec spójrzcie, co jaki namiot mi Kinga robi wieczorem. Wietrzyła tak konsekwentnie, że wieczorem podczas oglądania filmu na Netlixie mieliśmy w pokoju 14 stopni. Jak wstawiłem kiedyś takie zdjęcie z cyferką 17, to vox populi był, że to świetna temperatura. 14 też popieracie?

A kobieta-sportowiec nazywa się Kinga 🙂

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • podopieczny_bartek
  26 lutego 2018 at 22:28

  Na szczęście są jeszcze sportsmenki

 • Wojtek
  26 lutego 2018 at 22:37

  Podopieczny Bartek – ok. Ale o sportsmence pamiętałem – semantycznie się zgadza, ale leksykalnie nie do końca. Bo to jest rodzaj żeński od słowa sportsmen – a nie sportowiec. I paradoksalnie zawiera w sobie męski rdzeń anglojęzyczny man.

 • podopieczny_bartek
  26 lutego 2018 at 23:33

  To może piszmy sportsmanki zamiast sportsmenki, będzie rdzeń ludzki zamiast męskiego 😉

 • M
  27 lutego 2018 at 13:05

  Jak niegdyś” facetka”

 • Szpilka
  27 lutego 2018 at 15:02

  Wojtek, czy myślisz że da się biegać w wysokich obcasach?

 • Andrzej z lasu
  27 lutego 2018 at 19:59

  Jak jest facetka to może sportowka?😅przrz o zamknięte

 • DJ rav
  27 lutego 2018 at 22:10

  Jest grupka latająca regularnie jako KS Staszewscy;)

 • Marek
  28 lutego 2018 at 15:49

  Wojtek,
  Jaką mamy wpisywać nazwę klubu przy okazji zapisów na biegi: Ks Staszewscy-trenuj Bieganie, czy Ks Staszewscy?Warto ujednolicić

 • MEL. z Kabat
  28 lutego 2018 at 20:05

  Wyścigówka. Bez rodzaju męskiego.

 • Pjachu
  28 lutego 2018 at 20:35

  MEL – protestuję! Może być wyścigówek 😉 Ścigant – ścigantka
  Wojtku – namówiłeś mnie na deskę. Przez ostatnie 8 lat… żyłem w przekonaniu, że robię planka na zawołanie. Wspinanie przecież wystarcza. To było złudne przekonanie… Wczoraj spróbowałem i kicha. Ledwo 4x po 2 minuty
  Trzymam się Twojego celu – 10 min. Jaki deadtime?
  Zdrówko!

 • MEL. z Kabat
  28 lutego 2018 at 23:12

  Ehm…. skoczka (???), ciężarówka, bokserka (ta akurat ma męski odpowiednik w liczbie mnogiej). Chodziło mi o to, że są słowa, które nie mają odpowiedników w innym rodzaju i nie rwiemy włosów z głowy. Żaden tam parytet czy inny gender. Nie ma i już. Tak jak Londynu w dialogu ze znanego polskiego filmu (młodsi -> google).

 • MEL. z Kabat
  28 lutego 2018 at 23:18

  Podoba mi się wyzwanie. Mój pierwszy plank z marszu teraz właśnie wykonany miał 1:40. Poćwiczę i zobaczymy co z tego będzie w dzień Półmaratonu Warszawskiego.

 • Pjachu
  28 lutego 2018 at 23:22

  Przyjmuję wyzwanie – 10 minut deski do końca marca 🙂

 • Amelia
  1 marca 2018 at 10:50

  Podoba mi się to wyzwanie i trzymam kciuki. Ja mam inne związane z plankiem – pod koniec roku w desce książki czytać. Nie spieszy mi się z tym tak jak Wam. Kiedyś chciałam w tej pozycji telewizję oglądać, ale jak już umiałam kilka minut wytrzymać to się zorientowałam że telewizor jest za wysoko i motywacja mi spadła 😉

 • Pjachu
  1 marca 2018 at 16:08

  Przy Księgach Jakubowych szóstka Webera, to mały pikuś 🙂
  Wczoraj 5x2min na przerwie 1min – słuchając i oglądając Andrusa podczas spotkania na Akademii Sztuk Przepięknych na Woodstocku.
  Dziś wpadło 10 km po 4.30 na dobrym tętnie (od 144 do 151) – zasłużyłem, postawię sobie piwo
  Zdrówko!

 • Amelia
  2 marca 2018 at 12:44

  Wojtek, wiadomości TVP chyba bym nie dała rady i bez planka obejrzeć 😉

 • Pjachu
  2 marca 2018 at 14:23

  Plank + wiadomości, to chyba za karę?

  Cała Polska Trzaska Deskę
  Dziś: 1 + 2 +2×2,30 +2 +1 przerwy po 1 – w towarzystwie Marii Czubaszek – trzęsiona była od początku. TV Kręcioła – polecam.

 • Gz_81
  3 marca 2018 at 20:39

  A tak z innej planki, biegnie ktos Maniacka Dziesiatke za tydzien?

 • Marek Wilczura
  3 marca 2018 at 22:43

  Gz_81, miałem ci ja biec, ale plany się właśnie zmieniły … 🙁

 • Pjachu
  4 marca 2018 at 09:31

  Wrocław – za tydzień też jest dycha. Za to dziś poranek bez wiatru, wszechobecny mrozik i ledwo się dycha
  2,5 -738% wrrr…
  Relacja z CPTD: wczoraj 1 + 4 +1

 • Wojtek
  5 marca 2018 at 01:25

  CPTD 4×2 min. Ciężko było

 • Ewa
  12 kwietnia 2018 at 16:19

  Sportowczyni tak jak kierowczyni, władczyni, marszałkini

Dodaj komentarz

staszewskibiega
148
 Zdjęcia
345
 ludzie
275
 Następujący
Kto się ściga (albo ściga treningowo) na biegu z handicapem Dziesiątka do Dziesiątej w Lesie Kabackim w niedziele 23.10? Więcej: https://ksstaszewscy.pl/sportowa-niedziela-23-wrzesnia-2018/Grupa młodzieży 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻na wtorkowym Treningu Wspólnym KS Staszewscy nie tylko biegała (podbiegi oraz tempo progowe), ale po raz kolejny zmierzyła się z wyzwaniami ➡️ ćwiczeń kalistenicznych #treningwspolny #motywacja #runishappiness #wiszenietezSensacja archeologiczna w dziedzinie rekreacji! Znalezione w Rabce Zdrój fotosy z pierwszej połowy XX wieku wskazują, iż już wtedy grupy młodzieży odbywały ćwiczenia hygieniczne na obozach sportowych. #ksstaszewscy #obozbiegowy #rabkazdroj #biegamyjakdzicy #grupamlodziezyZ rodziną podobno najlepiej wychodzi się na zdjęciach. A najlepiej wchodzi się na Pilsko (1557 m npm)! #ksstaszewscy #wycieczkizdziećmi #szczytzdobytyWracam! Dzisiejsze Easy 🏃🏻w drodze do pracy. Poltorej godziny po 5:04 to ja dawno nie biegałem 😎 #running #working #ksstaszewscy #biegamdopracy #wysokieobcasyNa Treningu Wspólnym z KS Staszewscy #magnesia 👍😀🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻Grupa Młodzieży na wtorkowym Treningu Wspólnym w deszczu i słońcu 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️ #treningobwodowy #rainbow #rainrun #ksstaszewscy #bieganie #wzmacnianie #koncertowa #grupamlodziezy #twardzielePodobno w sobotę #dzienojca To ja się już dziś pochwale ostatnim startem 🏃🏻syna 😁👍🏆🥈 #1mila #dzieci100m #srebrnymedal #ksstaszewscyGoniąc Asię Jóźwik. Sportowa niedziela, dobra zabawa. Bieg #1mila #ksstaszewscy #staszewskibiega #jozwikmakontuzje