Top

Nowa świecka tradycja. 10d10, edycja druga

KS Staszewscy / Blog  / Nowa świecka tradycja. 10d10, edycja druga

Nowa świecka tradycja. 10d10, edycja druga

Na drugiej edycji kabackiej Dziesiątki do Dziesiątej postanowiłem zrobić trening. Kinga też. Jej wyszedł, mnie nie za bardzo. Acha – mieliśmy jeden debiut na 10 km i dwa rekordy życiowe. Się dzieje i się będzie powtarzało się.

Było super. 10d10 to takie niby zawody, niby trening. Zasady pamiętacie: każdy sam ustala godzinę startu, żeby przy zaplanowanym tempie biegu dobiec o 10.00. Dzień przed biegiem myślałem najbardziej o Dorocie i Radku, bo oni na zawodach nie biegają na swoim poziomie z treningów. Może tutaj stres startowy ich nie dopadnie i wystrzelą. Wystrzelili oboje! Życiówka na takiej trasie – krosowej, oślizgłej od zimnej jesieni. Dorota 52 minuty, Radek 48, o jakieś 2-3 minuty lepiej niż na oficjalnych zawodach.

Bo magia tych zawodów jest taka, że zaczynasz samotnie. Albo w małej grupce. W oddali majaczy biegacz, albo zaczyna majaczyć po trzech-czterech kilometrach. A potem robi się coraz większy ścisk, doganianie, kula śnieżna się rozpędza i człowiek leci jak na skrzydłach. Chyba że przesadził na wstępie albo miał dyżur w pracy od 3 do 8 rano, to wtedy kula się po nim przetacza. Bo bieganie na czas to nie bajka, ale brutalne urealnienie naszych wyobrażeń o sobie samych.

Ja się nie urealniłem na czwartym kilometrze. Wymyśliłem sobie trening: 5 km easy plus 5 km w tempie prawie progowym. Dobry trening przez Biegiem Niepodległości, nie chciałem robić teraz szybkiej dziesiątki, bo naprawdę szybką mam biec za dwa tygodnie. Założyłem więc czas 46 minut, pierwsza piątka po 5:00, a druga miała być w 4:12, bo 4:00 się bałem. I na trzecim-czwartym kilometrze dogonił mnie Tomek (zwany niegdyś pod blogiem Toreksem), który biegł na 43 minuty. Powinienem się z nim zabrać, ale policzyłem, że przyspieszenie po 4:15 będzie zbyt lekkie.

No i kiedy przyspieszyłem w połowie dystansu, to 4:10-4:12 okazało się akurat. Tomka już nie dogoniłem, ale kilka osób tak. Na finiszu przegrałem z Kasią, nieczęsto się ścigamy.

Wszystkich przebił Adam z Łodzi i Maciek z Łodzi (piszę w liczbie pojedynczej bo przez całą niedzielę myślałem, że to jedna osoba). Przyjechał z naszą rakietą wśród kobiet – Justyną, która się do tejże Łodzi przeprowadziła. Najpierw Adam udowodnił, że Łódź nie jest dalej od Ursynowa niż Białołęka (1 h 10 min. samochodem), a potem Maciek powiedział, że nie biega i pobiegł dychę w 54 minuty.

Strasznie dużo liczb. Emocje na zdjęciach. Zapisywanie wyników i radości.

Nowa, świecka tradycja. Trzecią edycję – 10d10.03 – zaplanowaliśmy z Kingą na spontanie zaraz po biegu. Na niedzielę 16 grudnia – po zakończeniu roztrenowania. Test w punkcie wyjścia w bezinwazyjnych okolicznościach przyrody.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • Justyna od niedawna z Łodzi :)
  29 października 2018 at 19:26

  Muszę sprostować fakty w historii – Adam to kierowca. On nas dowiózł w ową kosmicznie szybką 1h10min. A biegał Maciek-który-nie-biega-a-i-tak-ma-super-czasy. Reszta się zgadza 😀 emocje były i radość też 😉

 • Micahl
  30 października 2018 at 00:00

  Jestem w ciężkim szoku. Promujecie łamanie przepisów, przekraczanie prędkości i narażanie ludzi na kalectwo albo śmierć???
  1h10 samochodem z Łodzi to ma być wyczyn? To szczyt głupoty do publicznego potępienia, a nie powód do dumy. Z przyjemnością czytałem Twojego bloga Wojtku.
  Czytałem.

 • Michał mksmdk
  30 października 2018 at 10:01

  Google maps pokazuje dla soboty tej rannej pory czas dojazdu na ul.Moczydłowską która jest 3km od zjazdu z autostrady zwykle 1h20 i 142 km. Nie wiem z którego miejsca z Łodzi koleżanka ruszała ale nawet mogła by nie łamać przepisów aby zrobić tę trasę w 1h10 min.( jak mieszka blisko a2,a1 czy s8)

 • pc
  30 października 2018 at 12:38

  Niestety kolega dwa wpisy powyżej poszedł sobie bo chętnie bym poczytał, ile wg niego się jedzie bezpiecznie i zgodnie z przepisami z Warszawy do Łodzi , google pokazuje że od wjazdu do zjazdu na trasę S/A jest 125 km po bezkolizyjnej drodze szybkiego ruchu, więc ile się należy bujać żeby nie wywołać zgorszenia publicznego i nie narażać ludzi na kalectwo?

 • Micahl
  30 października 2018 at 16:15

  Jeśli kolega mieszka na wjeździe na A2 pod Łodzią i w sobotę było zero ruchu to być może nie musiał łamać przepisów.
  Ja znam A2 z innej strony i znam ludzi, którzy chwalą się, że przejechali z Łodzi do Wawy (Centrum) w 1h jadąc 200 km/h, dlatego tak zareagowałem.

  Tylko po co się tym zachwycać, cytat z fejsa “nie biega ale za to potrafi dojechać z Łodzi do Wawy w 1h 10 min! Wow”
  Przecież od tego tylko krok do przechwałek i promowania pirackiej jazdy.
  Wiem, że Wojtek namawia Polaków do zmiany złych nawyków (m.in. narzekanie na blokowanie drogi ze względu na biegi, pasywne kibicowanie biegaczom), dlatego byłem w szoku, że zachwycał się “rekordami” na publicznej drodze.

 • Wojtek
  31 października 2018 at 14:41

  Chociaż na maratonie liczę czas co do sekundy, to tu nie robiłbym zbytniej napinki. Wierzę, że Adam/Maciek/Justyna jechali około dopuszczalnych 130 km/h autostradą i że to im pozwoliło tak szybko dotrzeć.
  Sam staram się nie przeginać, nie zachrzaniać po mieście albo w mijanych miasteczkach. Ale parę mandatów za przekroczenie prędkości było. Nie jest to powód do dumy, ale też nie wstydzę się strasznie, że nie jechałem 50 km/h na szosie za Łomżą, gdzie stoi fotoradar. Albo na zakręcie koło stacji benzynowej przed Tarczynem (ten już zlikwidowali).
  Myślę, że grzmiąc w tej sprawie jesteśmy blisko hipokryzji. Raz pisałem tekst o przekraczaniu prędkości. I dojechałem z Ursynowa do Instytutu Transportu na Pradze Północ przepisową pięćdziesiątką. Po drodze NIE WYPRZEDZIŁ mnie JEDEN samochód (stara ciężarówka, bodaj marki liaz)

 • pc
  1 listopada 2018 at 14:52

  Michał, ale matematyka mówi że różnica np między 1h a 1h:10 jest całkiem duża. Jak pomiędzy wynikiem biegowym 40 i 46:40 na dychę 😉

  Ja wiem, że z WWa do Łodzi jest mniej niż 140 km a skoro jest autostrada, to czas 1h z hakiem 10 minut na dojazd w obu miastach do celu jest realny. Tak samo jak teraz dojechać w 3h do Wrocławia. Nie ma co się oburzać, już chyba bardziej na 70/50 bo kto tyle nie jeździ w zabudowanym – pewnie mało kto. A misiaki oraz fotoradary łapią POWYŻEJ 20km przekroczenia. W innym przypadku się po prostu nie opłaca. A prawdę mówiąc 20 km/h przekroczenia w mieście to chyba znacznie większe zagrożenie niż 160km na autostradach (wiekszosć naszych budowana kilka lat temu więc o wiele bezpieczniejsze niż praktycznie wszystkie zachodnie, które mają po kilkadziesiąt lat). Bo statystycznie na autostradzie wszędzie jest tak samo dobra droga (ogrodzona i przede wszstkim bezkolizyjna, dwie jezdnie po 2-3 pasy) a w miasteczkach nagle może się pojawić miejsce w którym jest naprawdę niebezpiecznie.

 • gz_81
  5 listopada 2018 at 08:29

  testowy komentarz

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
171
 Zdjęcia
456
 ludzie
566
 Następujący
Bombowy czwartek! Długie wybieganie 🏃🏻w drodze do pracy (tempo easy 5:28 min./km więc ok). A po pracy Kinga ❤️ przyrządza bombę węglowodanową, zdrową na maksa 👍 #ksstaszewscy #kingajestsuper #salata #awokado #gruszka #orzechyKS Staszewscy 🏃🏼‍♀️🏃🏻zaczęli Nowy Rok od opowiadania w #tvn24 #jakzaczacbiegac - o godzinie 8.10 😱 Najważniejsze: zacznij DZIŚ! Jutra nie ma! 😀Potem fota z @Robert Kentereit i Kinga pędem ruszyła na trening outdoorowy z Podopiecznym. A ja wrzucam tę fotę między seriami pompek na treningu indoorowym własnym 👍 #ksstaszewscy #nowyrok2019 #wstajesziwiesz #itrenujeszTu możesz przeczytać o bieganiu w Wigilię w bieli: https://ksstaszewscy.pl/sniegi-na-wysokosciach/ A tu o marcowym mini-obozie w Rabce, na który wyznaczałem właśnie tę trasę: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/. #ksstaszewscy #lubonwielki #zimawgorach #wszystkiegonajlepszegoNajprostsze życzenia świąteczne. Najszczersze. Prosto z Rabki, z drogi na Luboń Wlk. 🌲🎁❤️😃 Kinga i Wojtek #ksstaszewscy #christmas #runninginsnow #zyczeniaswiateczne #lovelovelove #szczerzePodaruj bliskim BIEGANIE 🏃🏼‍♀️🏃🏻🎁🌲 Kliknij i będziesz mieć super prezent do wydrukowania w kilkadziesiąt minut 👍📲❤️ https://ksstaszewscy.pl/bon-prezentowy-na-bieganie/ #bieganie #podchoinka #bonprezentowy #voucher #nowapasja #zmianaFinisz dzisiejszej 10do10 czyli treningowego wyścigu na 10 km do wspólnej mety w Lesie Kabackim. Wyniki za pół godziny na KS Staszewscy - Trenuj Bieganie na FB. Dzięki za wspólne emocje 😃 #ksstaszewscy #10do10 #laskabacki #powitaniezimyStartowaliśmy w pierwszym, premierowym parkrunie Warszawa Pole Mokotowskie (każda sobota 9.00). Szybka piątka. Przynajmniej dla naszej Podopiecznej Iwony (górne zdjęcia), która pobiegła ok. 22:30 i wyprzedziła trenerkę Kingę (która robiła trening progowy). Eliza (dolne foto) - trening easy. A trener Wojtek - trening porażki na początek sezonu, nie byłem nawet w dwudziestce. Tak się zaczyna praca pod wiosenne medale 👍 #parkrunpolemokotowskie #ksstaszewscy #staszewskibiega #odfakapudosukcesuOdkrycie tygodnia: woda z cytryną jest pyszna. Trzeba tylko odstawić cukier i za jakiś czas woda z cytryną przestaje być kwaśna, staje się pachnąca, aromatyczna, lemoniadowa. Towarzyszy mi dziś w pracy i czuję, że zaproszę ją na stałe do swojego życia 💻🏃🏻📲😀👍Tak było w marcu’18 na mini-obozie biegowym. Uwielbiam to zdjęcie, my styrani podbiegami w brei, krajobraz polodowcowy. Tak będzie pewnie na mini-obozie w marcu’19. 🏃🏼‍♀️Zapisy otwarte: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/ 🏃🏼‍♀️A tu krótka literatura na blogu: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-bedzie-w-marcu/ 🏃🏼‍♀️