Top

Trening do półmaratonu

KS Staszewscy / Uniwersalne plany treningowe / Trening do półmaratonu

Wojciech Staszewski, trener LA

Wojciech Staszewski, trener LA

 

W 3 miesiące do półmaratonu – plan treningowy

Jak dobrze przygotować się do startu w półmaratonie? Opracowałem dla Was schematyczny plan treningowy. Pozwoli on rozwinąć odpowiednio wytrzymałość, siłę biegową, a pod koniec zbudować na tej bazie szybkość.

Co przed planem

Trening do półmaratonu zgodnie z tym planem obejmuje 3 miesiące przygotowań. Co robić wcześniej? Biegać! Biegać tak, jak lubisz. Trzymaj się tylko takich zasad:

  • Biegamy przynajmniej 3 razy w tygodniu. Najlepiej 4, najmocniejsi 5. I wystarczy.
  • Podstawa to wolne bieganie. W jakim tempie? O 1-1,5 minuty wolniej niż twoje tempo z biegu na 10 km.
  • Przynajmniej jeden trening powinien przekraczać 1 godzinę (powoli). Postaraj się dojść stopniowo do 1,5 h wolnego biegu.
  • Żeby rozpocząć 3-miesięczne przygotowania musisz zaliczyć 1 h wolnego biegu bez zatrzymywania.

Ile treningów

Odlicz 3 miesiące wstecz od startu i wtedy rozpocznij treningi wg schematu. Proponuję 4 treningi w tygodniu, optymalny układ to wt, cz, sb, nd. Ale dostosuj to do życia. Tylko nie rób 4 treningów pod rząd – regeneracja między treningami, to ważna rzecz.

Jeśli możesz dodać do schematu 5. trening – najlepiej, żeby była to 1 h regeneracyjnego biegu w środę.

Jeśli możesz trenować tylko 3 razy w tygodniu – w weekend rób raz trening „sobotni”, raz „niedzielny”.

Jakie tempo

Ważne są tempa w jakich realizujesz poszczególne środki treningowe. Jeśli masz aktualny wynik z półmaratonu, biegu na 10 lub 5 km – możesz to sprawdzić w Tabelach Danielsa.

tabele danielsa jpg

  • Powoli – tak żebyś mógł rozmawiać w trakcie biegu. Czyli o 1-1,5 min. wolniej niż na zawodach na 10 km. U Danielsa: easy.
  • Dość szybko – tak, żebyś mógł odpowiadać urywanymi zdaniami w czasie biegu. Czyli o 15-25 s. wolniej niż na zawodach na 10 km, o 5-10 s. szybciej niż na półmaratonie. U Danielsa: treshlod (tempo progowe).
  • Szybko – żebyś mógł rzucać w biegu tylko pojedyncze wyrazy. Czyli o 10-20 s. szybciej niż na zawodach na 10 km. U Danielsa: interval (tempo interwałowe)

Pierwszy miesiąc

WT – 30 min. podbiegów. Bardzo szybko do góry, bardzo powoli na dół. Zacznij od 8 powtórzeń po 30 s. W kolejnych tygodniach wydłużaj odcinki (maksymalnie do 1 min.), zwiększaj liczbę powtórzeń (maksymalnie do 12). Pierwsze treningi będziesz musiał uzupełnić do 30 min. wolnym biegiem, na kolejnych trudno będzie się zmieścić w 30 minutach.

CZ – 45 min. powoli z lekkim akcentem w ostatnich 5 minutach

SB – 1,5 h powoli. Jeśli do tej pory doszedłeś tylko do 1 h biegu – zwiększaj to co tydzień o 10 minut, żeby dojść do 1,5 h treningu.

ND – 1 h powoli plus 2 km dość szybko

Drugi miesiąc

WT – 30 min. podbiegów. Wróć do krótszych, 30-sekundowych. A w kolejnym tygodniu dłuższe, powyżej minuty. Zmieniaj bodźce. Maksymalna długość podbiegu to 1,5 min.

CZ – 45 min. treningu, powoli, ale z tygodnia na tydzień wydłużaj szybką końcówkę. Zacznij od 2 km dość szybko i co tydzień dodawaj 1 km w tym tempie (pierwszą, wolną część treningu możesz skracać co tydzień o 1 km)

SB – 1,5 h powoli. Możesz ten trening wydłużyć raz albo dwa razy nawet do 2 h.

ND – 1 h powoli plus 4 km dość szybko

Trzeci miesiąc – trzy pierwsze tygodnie

WT – 30 min. podbiegów

CZ – 30 min. interwałów. Zacznij od 6 powtórzeń po 2 min. szybko z przerwami po 2 min. Wydłużaj interwały do 6 razy 3 min. szybko/2 min. odpoczynku.

SB – 1,5 h powoli

ND – 1 h powoli plus 6 km dość szybko

Trzeci miesiąc – tydzień startowy

WT – 45 min. interwałów. Np. 8 razy 800 m na stadionie z przerwami 2-2,5 min. Ważny trening pod superkompensację

CZ – 45 min. powoli

WEEKEND – półmaraton! Powodzenia 🙂

Co jeszcze

W drugim/trzecim miesiącu dobrze byłoby 1-2 razy zrobić start kontrolny na dystansie 10 lub 5 km. Wtedy w weekend masz tylko zawody. Jeśli będą w sobotę, możesz w niedzielę zrobić lekkie, regeneracyjne 45 min. powoli.

Taki start kontrolny pozwoli Ci na oszacowanie prognozy wyniku na maraton – w Liczydle Biegowym.

Jeśli chcesz spersonalizowanej opieki trenerskiej – możesz skorzystać z naszej oferty indywidualnych planów treningowych (plus treningi wspólne co tydzień w Warszawie, plus konsultacje mailowe do woli). Możesz też być z nami w kontakcie na blogu StaszewskiBiega.pl.

Wojciech Staszewski, trener LA

staszewskibiega
131
 Zdjęcia
276
 ludzie
222
 Następujący
Jeśli przed niedzielnym biegiem masz jeszcze w planie 🏃🏻🏃🏼‍♀️trening - to najważniejsze będzie ROZCIĄGANIE po treningu. Pokażemy Ci to na Obozie Biegowym w Rabce 28.07-04.08. CU 👋 #ksstaszewscy #stretching #obozbiegowy #wystarczylawkaMini-obóz biegowy 🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Rabce czyli jak zostawiliśmy w górach ⛰zimę i przynieśliśmy Wam wiosnę. A zapisy na LETNI OBÓZ w Rabce 🌞znajdziesz tu: //ksstaszewscy.pl/oboz/Rabka jak Islandia. Podbiegi na Maciejowej na I Mini-Obozie biegowym w Rabce. #obozgiegowy #bieganiepogorach #ksstaszewscy #islandiaRabka-Zdrój - dzień przed I Mini-Obozem Biegowym 🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️Pobiegniemy po wiosnę 🌿☘️🌸🌻🌾🌞 #ksstaszewscy #obozbiegowy #bieganiepogorachGrupa młodzieży 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻pokonała dziś po ➡️ 960 stopni na schodach pod Zamkiem Ujazdowskim uzupełniając trening ćwiczeniami na mini-plotkach. Kończyliśmy na nogach miękkich jak śnieg 🌨☃️😀 #bieganie #trening #treningwspolny #grupamlodziezy #agrykolaLatanie ✈️ Czyli dziennikarz przy pracy 😎 #bieganie #nietylkobieganie #trening #fitness #bungeefitness #bungeefitnesspolskaChłopaki po treningu. Jeden biegowym, drugi piłkarskim. #endorfiny #malyyoda #staszewskibiegaNajlepszy moment weekendu ❤️ #malyyoda #nietylkobieganie #bałwan #bałwanekWeekendowe długie wybieganie. Dotarłem do Konstancina i spotkałem zimę nad rzeczką opodal #bieganie #zima #uzdrowiskokonstancin