Top

Z biegiem Wisły

KS Staszewscy / Blog  / Z biegiem Wisły

Z biegiem Wisły

Ma znów stolica swą rzekę. Spacerując po Bulwarach Wiślanych można poczuć się trochę jak na początku XXI wieku – bo nowocześnie tam jak w Centrum Pompidou, ławy z drewna pod płóciennymi baldachimami, kamień, metal i szkło. I trochę, jak pod koniec wieku XIX – kiedy Warszawa jeździła na karuzelę na Bielany, wąskotorówką do Młocin i baraszkowała na trawie nie zdając sobie, co przyniesie jej XX wiek.

Przespacerowaliśmy się z Dzikim po bulwarach w piąteczek po pracy. Była jeszcze kawa, woda i szachy. Wszystko.

Dziki pokazuje pierś, jak syrenka w tle. Pokazuje, że ma na piersi akcent biegowy, koszulka z przeszłości, kiedy Dziki biegał maratony. A ja cały jestem jednym długim wybieganiem. Bo na te szachy na bulwarach przybiegłem z Kabat okrężną drogą przez las i z dokrętkami na Bulwarach. Trzydziestka, a ponieważ mierzona minutami, nie kilometrami, to zrobiłem 32 km w równe trzy godziny (tu jest trening na Garmin Connekcie).

I po drodze odkryłem Wisłę jeszcze inną. Nie mam fotek, bo zajmowałem się trzymaniem tempa. Średnie wyszło 5:36 min./km, ale do końca Wału Siekierkowskiego trzymałem 5:30. Ale pamiętam te dzikie kępy nadwiślańskie oglądane z wysokości wału. Gdzie masz miasto, w którym biegniesz sobie patrząc na Manhattanik, który jest na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie dzika rzeka naprzód płynie? Miasto moje, a w nim.

Niestety szyszkoizm skaził umysły budowlanych jeszcze przed nastaniem PiS – ścieżka, która w trakcie budowy była wyrównana i szutrowa, teraz jest wyłożona kostką Bauma. Wybetonować wszystko. Bulwary od Baraniej Góry do Gdańska. Na dole idzie jakaś konkurencyjna ścieżka między krzaczorami. Ale nie zbiegłem na nią tym razem, zależało mi na tempie biegu.

Ścieżka po wale za Mostem Siekierkowskim – kiedy poruszać się z biegiem Wisły – robi się znów szutrowa, to już niemal ścisłe centrum, a dzikie kępy wciąż napierają od wody na wał. Byłem tu pierwszy raz w życiu, bo wiadomo, że to ślepa droga – kończy się na ujęciu wody dla Warszawy, płoty, przejścia nie ma.

Wiele lat myślałem, jakie to głupie, można by zrobić kładkę i wtedy rowerzyści czy biegacze mogliby latać między Łomiankami, a Oborami w te i we wte. Ale teraz świat się zmienił. Nie wpadając w żadne histerie człowiek myślący musi mieć świadomość, że taka kładka to idealne miejsce do skażenia wody w mieście moim. Nie z samych biegaczy i rowerzystów składa się skład.

Więc na bulwary dotarłem przez miasto moje. Poprosiliśmy z Dzikim fotografujących się przy Syrence o zdjęcie, wyszło dziwnie. Ale syrenka musi być.

A na zdjęciu otwarciowym Mały Yoda, początek XXI wieku. Bo tak mi się na tych bulwarach spodobało, że w sobotę zabrałem tam rodzinę, która też się zachwyciła. Nie byłeś? Zobacz.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • Marzena
  10 lipca 2017 at 22:51

  Tak z ciekawości zapytam: co się działo od 25 minuty biegu do mniej więcej 50? Bardzo wzrosło tętno.

 • ok123
  10 lipca 2017 at 23:20

  Mam taką samą koszulkę jak Dziki!
  I ona jest dowodem biegania PÓŁmaratonów…
  Ale Dziki jak Chuck – biegał wszystko 😉
  Piotrek, uściski!

 • Staszewski
  11 lipca 2017 at 12:10

  Marzena – to niedoskonałość Garmina z pomiarem tętna na nadgarstku. Ten pomiar jest na ogół dobry, ale czasem wchodzi nagle w strefę absurdu. I mocniejsze spinanie zegarka nic nie daje. Jak się zorientowałem, to zdjąłem zegarek na kilkadziesiąt sekund, założyłem i po kolejnych kilkudziesięciu sekundach wskazania były wiarygodne.

 • kubol
  12 lipca 2017 at 07:43

  wreszcie jest Dziki na blogu. wiemy wiec co ‚a Dziki dzis…’

  czemu nawet dziki zniknal spod blogaska?

 • ok123
  12 lipca 2017 at 23:19

  Kupiłem sobie wczoraj nowe buty do biegania.
  Wypadło na New Balance, chociaż ostatnie trzy pary to były Asicsy.
  Przypomniałem sobie, że NB to były moje pierwsze buty kupione w fachowym sklepie. Osiem lat temu.
  Nie przypomniałem sobie, że nie było nam z sobą po drodze – okazało się, że uciskają w jednym miejscu na podbiciu.
  Przebiegłem 8 kilometrów, Po zdjęciu butów zobaczyłem mały odcisk dokładnie w tym samym miejscu…
  Poczułem się o osiem lat młodszy. Jak ja się wzruszyłem…

 • kwasnaali
  13 lipca 2017 at 08:58

  OK123 piękna historia! 🙂 i od razu przypomniałeś mi, że własnie tez zaliczyłam taki melancholijny powrót do pierwszych butów biegowych, adidasów, później długo nike i tylko nike a teraz .. adidas rządzi i nie widzę inaczej! Wojtek polecam spływ Wisłą łajbą, klimat jak z Rejsu:) może teraz stan Wisły wyższy to w górę można płynąc a jest to ciekawszy kawałek rzeki, Z Jaśkiem płynęłam w dół – w drodze powrotnej takie widoki że aż człowiek robi się nagle dumny że tu mieszka 🙂

 • Staszewski
  13 lipca 2017 at 10:05

  Alicja – ja jestem dumny, że tu mieszkam i bez pływania po Wiśle 🙂
  Niestety jak wsiadam na cokolwiek, co jest wyższe od kajaka, od razu mam zawroty, a bywa, że i gorsze **mioty. Ale może kiedyś Kingę namówię, żeby się z dziećmi przepłynęła. A ja pobiegnę 😉

 • Malbiega
  13 lipca 2017 at 18:43

  OK123 – się uśmiałam
  A ja też mam nowe buty od 2 dni 🙂
  Tłukę ten sam model od kilku sezonów – Saucony Kinvara – kolejne wcielenia.
  Na pagórki i górki się nie nadaje, więc zmieniam z mocniejszymi Asicsami.
  @kwasnaali – a jaki model adidasa?

 • Pjachu
  13 lipca 2017 at 20:45

  Kubol – hejka 🙂
  A ja zaprzyjaźniam się z inovami. Klasyczne Talony 212. Od pierwszego ubrania (od razu start w zawodach) pasują mi niesamowicie. Choć miłość trudna, bo but bez amortyzacji i wsparcia, to magia ubrania takiej górskiej startówki jest niesamowita…
  i są ładne 🙂

 • Staszewski
  13 lipca 2017 at 21:39

  Mnie, jak już się czasem zwierzałem, żadne buty nie przeszkadzają w bieganiu (powiedzenie Pawła Januszewskiego, ale się pod nim w pełni podpisuję). Ale najwięcej przyjemności odczuwam w Nike i Brooksach (z linii pure).

Dodaj komentarz

staszewskibiega
151
 Zdjęcia
373
 ludzie
282
 Następujący
Ostatnia niedziela: 6. miejsce w Maratonie Kampinoskim open! Fota ze zwycięzcami i zwyciężczyniami maratonu i półmaratonu - od lewej: Artur, Ola, Staszewski, Marta i SłonikPlany treningowe dla Podopiecznych #ksstaszewscy napisane dzisiaj będą szczególnie wysublimowane. #praca #kawa #deszczzaoknem #czasstartow #jesienbiegaczyMaraton Warszawski 2018 w skrócie. Od zakupów na EXPO (#humagel) przez super numer po przeprosiny na 39 kilometrze za słaby wynik (wyjdzie 3:03) i medal od Iriny, zwyciężczyni w 1986 roku. Jak Wam poszło?Kto się ściga (albo ściga treningowo) na biegu z handicapem Dziesiątka do Dziesiątej w Lesie Kabackim w niedziele 23.10? Więcej: https://ksstaszewscy.pl/sportowa-niedziela-23-wrzesnia-2018/Grupa młodzieży 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻na wtorkowym Treningu Wspólnym KS Staszewscy nie tylko biegała (podbiegi oraz tempo progowe), ale po raz kolejny zmierzyła się z wyzwaniami ➡️ ćwiczeń kalistenicznych #treningwspolny #motywacja #runishappiness #wiszenietezSensacja archeologiczna w dziedzinie rekreacji! Znalezione w Rabce Zdrój fotosy z pierwszej połowy XX wieku wskazują, iż już wtedy grupy młodzieży odbywały ćwiczenia hygieniczne na obozach sportowych. #ksstaszewscy #obozbiegowy #rabkazdroj #biegamyjakdzicy #grupamlodziezyZ rodziną podobno najlepiej wychodzi się na zdjęciach. A najlepiej wchodzi się na Pilsko (1557 m npm)! #ksstaszewscy #wycieczkizdziećmi #szczytzdobytyWracam! Dzisiejsze Easy 🏃🏻w drodze do pracy. Poltorej godziny po 5:04 to ja dawno nie biegałem 😎 #running #working #ksstaszewscy #biegamdopracy #wysokieobcasyNa Treningu Wspólnym z KS Staszewscy #magnesia 👍😀🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻