Top

Fartlek. Wtorkowy trening

KS Staszewscy / Blog  / Fartlek. Wtorkowy trening

Fartlek. Wtorkowy trening

Fartlek to ze szwedzkiego zabawa szybkością. Szybkością można bawić się na różne sposoby. Mój jest łagodny, spontaniczny, pobudzający.

Można rozumieć fartlek inaczej – jako układankę z szybkich klocków. Piramidkę, która ma lekką podbudowę tlenową, na tym 2-3 mocne klocki tempa progowego i na szczycie parę interwałów. Ja to nazwałem killerem (copyright, ale upowszechniajcie, proszę) i kiedyś taki trening Wam pokażę.

Mój fartlek to coś między aktywnym odpoczynkiem po mocnym bodźcu, a lekkim pobudzeniem przed kolejnym. Wrzucam go często w plan jako pierwszy trening po krótkim starcie (5-10 km) albo drugi-trzeci trening po zawodach na dłuższym dystansie. Nie obciąża, a przygotowuje do mocniejszych szybkich treningów.

Dzisiejszy fartlek miał na celu pobudzenie zatupanych zimowymi objętościami i dużą ilością siły biegowej organizmów Podopiecznych. Właściwie mógłbym pisać w czasie teraźniejszym – ma na celu – bo oni właśnie biegają z Moją Sportową Żoną, a ja siedzę przy kawie w kafejce obok z kulami opartymi o krzesło. Ostatni raz jestem dziś na treningu z kulami.

Biegacze tymczasem robią 45 min. wolnego biegu, ale naszpikowanego szybszymi odcinkami. Istotą fartleku jest spontaniczność. Biegniesz sam? Zrób przyspieszenie do tego skrzyżowania, które widać w oddali. Albo do trzeciej latarni. Albo do ławeczki w parku. Albo policz sobie w głowie 100 kroków. Albo dogoń wolniejszego biegacza na treningu. Albo wymyśl coś, co mi nie przyszło do głowy. Tych przyspieszeń powinno być ok. 8-10, każde o długości około 1-1,5 min. Wszystko jest tu około, bo najważniejsze to żeby tymi szybkimi odcinkami się bawić.

Fartlek w grupie daje nowe możliwości. Np. Moja Sportowa Żona mówi „Będzie uciekać Amelia” i w po kilku albo kilkunastu sekundach Amelia zrywa się nagle do ucieczki, a grupa jak się zorientuje rzuca się w pościg. Albo, kiedy grupa się rozciągnie, przód odwraca się nagle i goni tył. Tył oczywiście wtedy też się odwraca i ucieka przed przodem.

I tak się teraz bawią za oknem. Za kilka minut dotrą na rozciąganie, więc wychodzę do grupy. Za tydzień bez kul już do rozciągania dołączę.


I złapałem ich w połowie stretchingu.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • Paweł G.
  22 lutego 2017 at 09:00

  W grupie fartlek ma jeszcze jeden aspekt dla tych którzy lubią się ścigać. Przecież taki osobnik polecenie „jak najszybciej do 3 latarni” zrozumie „KTO najszybciej do 3 latarni”. I to, chciał nie chciał, jeszcze parę sekund z odcinka urywa. A ile dodatkowej zabawy! Dzięki za wczorajszą 🙂

 • Staszewski
  22 lutego 2017 at 11:31

  Paweł o to chodzi. Człowiek nie czuje, ze rywalizuje 🙂

Dodaj komentarz

staszewskibiega
140
 Zdjęcia
307
 ludzie
248
 Następujący
Goniąc Asię Jóźwik. Sportowa niedziela, dobra zabawa. Bieg #1mila #ksstaszewscy #staszewskibiega #jozwikmakontuzjeSprawność ogólna na plotkach. #treningwspolny #grupamlodziezyZdradźmy w końcu tajemnicę naszego złota 🏆🥇 w Ekidenie tydzień temu w kategorii #biegamdobrze‼️Selfie z Robertem Korzeniowskim 🏃🏻🏃🏻przed startem 😉 A na serio: ciągle tym żyjemy 😁👍🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏻🏃🏻🏃🏻Po co robić teraz siłę dynamiczną❓ Bo teraz jest ona najbardziej potrzebna, na startach na 5 albo 10 km‼️Jeśli chodziłes na siłownie w zimie, to myślisz, ze twoje mięśnie to pamietaja⁉️
#ksstaszewscy #treningwspolny #siladynamiczna #pilkilekarskie #grupamlodziezyKasia. Podopieczna. Parkrun, 5 km, maj 2018Kto pierze buty w pralce? Więcej na blogu StaszewskiBiega.pl #butywpralce #zonapedantka#flaga #ksstaszewscy #kibicowanie2018 #podejdzdonas10 km w Grand Prix Kabat zgodnie z planem 😎 Drugie miejsce w kategorii wiekowej, więc trzeba walczyć 🏆Plan: start w zawodach 1 Mila❗️ Marzenie: start w serii, którą poprowadzi sama Joasia Jóźwik‼️ Trzeba nagrać „filmik przekonujący” (do 30”) oznaczyć go #1mila, #zlotamila - i czekac, czy znajdzie się w 25 szczęśliwców wybranych przez #JJ do jej serii❤️
Namawiamy wszystkich 🏃🏻🏃🏼‍♀️Podopiecznych KS Staszewscy - weźcie udział w tym konkursie, wrzućcie swoje filmiki z 2 #. Może zrobimy sobie małe zawody w bezpośrednim starciu 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏻🏃🏻🏃🏻🏃🏻🏃🏻 👍