Top

Fartlek. Wtorkowy trening

KS Staszewscy / Blog  / Fartlek. Wtorkowy trening

Fartlek. Wtorkowy trening

Fartlek to ze szwedzkiego zabawa szybkością. Szybkością można bawić się na różne sposoby. Mój jest łagodny, spontaniczny, pobudzający.

Można rozumieć fartlek inaczej – jako układankę z szybkich klocków. Piramidkę, która ma lekką podbudowę tlenową, na tym 2-3 mocne klocki tempa progowego i na szczycie parę interwałów. Ja to nazwałem killerem (copyright, ale upowszechniajcie, proszę) i kiedyś taki trening Wam pokażę.

Mój fartlek to coś między aktywnym odpoczynkiem po mocnym bodźcu, a lekkim pobudzeniem przed kolejnym. Wrzucam go często w plan jako pierwszy trening po krótkim starcie (5-10 km) albo drugi-trzeci trening po zawodach na dłuższym dystansie. Nie obciąża, a przygotowuje do mocniejszych szybkich treningów.

Dzisiejszy fartlek miał na celu pobudzenie zatupanych zimowymi objętościami i dużą ilością siły biegowej organizmów Podopiecznych. Właściwie mógłbym pisać w czasie teraźniejszym – ma na celu – bo oni właśnie biegają z Moją Sportową Żoną, a ja siedzę przy kawie w kafejce obok z kulami opartymi o krzesło. Ostatni raz jestem dziś na treningu z kulami.

Biegacze tymczasem robią 45 min. wolnego biegu, ale naszpikowanego szybszymi odcinkami. Istotą fartleku jest spontaniczność. Biegniesz sam? Zrób przyspieszenie do tego skrzyżowania, które widać w oddali. Albo do trzeciej latarni. Albo do ławeczki w parku. Albo policz sobie w głowie 100 kroków. Albo dogoń wolniejszego biegacza na treningu. Albo wymyśl coś, co mi nie przyszło do głowy. Tych przyspieszeń powinno być ok. 8-10, każde o długości około 1-1,5 min. Wszystko jest tu około, bo najważniejsze to żeby tymi szybkimi odcinkami się bawić.

Fartlek w grupie daje nowe możliwości. Np. Moja Sportowa Żona mówi „Będzie uciekać Amelia” i w po kilku albo kilkunastu sekundach Amelia zrywa się nagle do ucieczki, a grupa jak się zorientuje rzuca się w pościg. Albo, kiedy grupa się rozciągnie, przód odwraca się nagle i goni tył. Tył oczywiście wtedy też się odwraca i ucieka przed przodem.

I tak się teraz bawią za oknem. Za kilka minut dotrą na rozciąganie, więc wychodzę do grupy. Za tydzień bez kul już do rozciągania dołączę.


I złapałem ich w połowie stretchingu.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

  • Paweł G.
    22 lutego 2017 at 09:00

    W grupie fartlek ma jeszcze jeden aspekt dla tych którzy lubią się ścigać. Przecież taki osobnik polecenie „jak najszybciej do 3 latarni” zrozumie „KTO najszybciej do 3 latarni”. I to, chciał nie chciał, jeszcze parę sekund z odcinka urywa. A ile dodatkowej zabawy! Dzięki za wczorajszą 🙂

  • Staszewski
    22 lutego 2017 at 11:31

    Paweł o to chodzi. Człowiek nie czuje, ze rywalizuje 🙂

Dodaj komentarz

staszewskibiega
130
 Zdjęcia
262
 ludzie
206
 Następujący
Mini-obóz biegowy 🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Rabce czyli jak zostawiliśmy w górach ⛰zimę i przynieśliśmy Wam wiosnę. A zapisy na LETNI OBÓZ w Rabce 🌞znajdziesz tu: //ksstaszewscy.pl/oboz/Rabka jak Islandia. Podbiegi na Maciejowej na I Mini-Obozie biegowym w Rabce. #obozgiegowy #bieganiepogorach #ksstaszewscy #islandiaRabka-Zdrój - dzień przed I Mini-Obozem Biegowym 🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️Pobiegniemy po wiosnę 🌿☘️🌸🌻🌾🌞 #ksstaszewscy #obozbiegowy #bieganiepogorachGrupa młodzieży 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻pokonała dziś po ➡️ 960 stopni na schodach pod Zamkiem Ujazdowskim uzupełniając trening ćwiczeniami na mini-plotkach. Kończyliśmy na nogach miękkich jak śnieg 🌨☃️😀 #bieganie #trening #treningwspolny #grupamlodziezy #agrykolaLatanie ✈️ Czyli dziennikarz przy pracy 😎 #bieganie #nietylkobieganie #trening #fitness #bungeefitness #bungeefitnesspolskaChłopaki po treningu. Jeden biegowym, drugi piłkarskim. #endorfiny #malyyoda #staszewskibiegaNajlepszy moment weekendu ❤️ #malyyoda #nietylkobieganie #bałwan #bałwanekWeekendowe długie wybieganie. Dotarłem do Konstancina i spotkałem zimę nad rzeczką opodal #bieganie #zima #uzdrowiskokonstancinI pomyśleć: dorośli ludzie. #ksstaszewscy #bieganie #treningwspolny #trening #grupamlodziezy