Top

Jak się robi squat?StudioAjfon

KS Staszewscy / Blog  / Jak się robi squat?StudioAjfon

Jak się robi squat?StudioAjfon

Jak się robi squat? I po co? Kolejny filmik z encyklopedii Studia Ajfon

Jak się robi squat? Więcej na blogu (filmik z opisem w każda środę) #staszewskibiega #taksierobi

A video posted by Wojciech Staszewski (@staszewskibiega) on

Jak się robi squat? Stopy równolegle, ciężar ciała na całych stopach schodzisz w dół starając się nie wysuwać kolana przed stopę i rozpychając kolana na zewnątrz, plecy proste, energiczny wymach ramion do przodu. Zacznij od 4 serii po 10 powtórzeń, dojdź do 4 razy 20. Możesz to ćwiczenie wprowadzić na koniec rozgrzewki przed treningiem siły biegowej.

Po co się robi squat? Przede wszystkim, żeby wzmocnić mięśnie pośladkowe oraz mięśnie czworogłowe ud. Nad pośladkami nie dyskutujemy, stąd idzie siła depnięcia. Ale co z czwórkami? Literatura mówi – i muszę przyznać, że powtarzałem to latami za literaturą – że biegacz nie musi wzmacniać dodatkowo czwórek, bo one w naturalny sposób wzmacniają się od biegania. Ok, do samego biegania czwórek wzmacniać nie trzeba. Ale łąkotka nauczyła mnie, że trzeba też profilaktycznie zadbać o stabilizację kolan. Kolano stabilizuje właśnie mocny mięsień czworogłowy.

Podopieczni na wtorkowych treningach widzieli mnie tej jesieni nie raz w izometrycznym squacie (zatrzymana pozycja na dole – nawet po 30 s.). Niestety w przypadku mojej łąkotki było już po ptakach.

W jutrzejszym odcinku pytanie podrzucone pod wczorajszym wpisem przez Marsza – squat, półprzysiad, a stary przysiad „na bułgarskiego ciężarowca”.

 

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • pc
  8 lutego 2017 at 21:08

  W nawiązaniu do powyższego „wydaje mnie się”, że na czwórki w bieganiu pomagają najlepiej wspomniane niedawno „schody” 🙂
  zwykłe podbiegi bardziej na łydki i dwójki. Ale siłę biegową warto ćwiczyć 🙂

 • Belzebub
  8 lutego 2017 at 22:03

  Boję się kolejnych filmów. Serio. Chociaż jako władca piekła nie powinienem…

 • MSŻ
  8 lutego 2017 at 23:44

  Belzebubie czyli Kamilu Hejno. Pokaż swój filmik z podbiegów, nie musisz i nie powinieneś się bać. Dobrej nocy 🙂

 • Andrzej
  9 lutego 2017 at 08:42

  To Kamil- nasz kolega z obozu w Rabce? Hmmm…

 • Krzysiek S
  9 lutego 2017 at 14:41

  Musialo dojsc do powaznego wydarzenia, zeby z pieknego imienia Kamil przejsc na „belzebub”.
  Miejmy nadzieje, ze Kamil powroci jeszcze do swojego pieknego imienia 🙂 🙂 🙂
  Powodzenia Kamil !

 • Staszewski
  9 lutego 2017 at 22:31

  Przemek, uzyskałeś przez rehabilitacje duża świadomość mięśniowa. Super!
  Zaraz nowy wpis

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
163
 Zdjęcia
444
 ludzie
559
 Następujący
Tak było w marcu’18 na mini-obozie biegowym. Uwielbiam to zdjęcie, my styrani podbiegami w brei, krajobraz polodowcowy. Tak będzie pewnie na mini-obozie w marcu’19. 🏃🏼‍♀️Zapisy otwarte: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/ 🏃🏼‍♀️A tu krótka literatura na blogu: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-bedzie-w-marcu/ 🏃🏼‍♀️A kto powiedział, ze przy minus 5 nie jeździ się na rowerze? Na pewno Mały Yoda o tym nie słyszał. #mroz #rower #hardcoreowychlopczykMój syn ma na imię Yoda. Drugie imię. Jak to się stało, co na to Rada Języka Polskiego, a co USC - na blogu: https://ksstaszewscy.pl/maly-yoda-z-warszawy/ #staszewskibiega #ksstaszewscy #malyyoda #wyroznijsieDzisiejszy #parkrunursynów w obiektywie wolontariusza 😎 Na ostatnim zdjęciu asystent 😘 wsiada na rower 👍I ❤️ Veturilo. Roztrenowanie w drodze do pracy: #rowermiejski #warszawa #skarpawarszawska #przyrodawmiescie #ksstaszewscyWiesz, ze #roztrenowanie po sezonie to nie jest stracony czas? To szansa na nowe przyjemności. Radość z wykonania serii pompek na specjalnych uchwytach od @kinga_z_ks_staszewscy 😃 #bezcenne #bieganie #niebieganie #pompkiŁadniejsza twarz roztrenowania #niebiegamy #rower #randkazzonaWtorkowy #treningwspolny z #ksstaszewscy - na początek roztrenowania #tabata dla biegaczy. Tak skacze tylko #grupamlodziezy 🏃🏼‍♀️🏃🏻😃👍W drodze do pracy #roztrenowanie #rower #przyrodawmiescie