Top

Król boksuje w Piąteczek

KS Staszewscy / Blog  / Król boksuje w Piąteczek

Król boksuje w Piąteczek

“Król” Szczepana Twardocha zaczyna się w 1937 roku na ringu bokserskim podczas meczu Legii Warszawa z Maccabi Warszawa. Jest o bokserze wielkiej klasy, o facecie Jakim-Każdy-Z-Nas-Chciałby-Być, o dumnym Żydzie Jakubie Szapiro. Jest coś takiego w tej książce, że nawet kiedy widzisz, że Szapiro, to paskudny gangster, skrzyżowanie Masy i Kiełbasy, tyle że w przedwojennym anturażu, to nadal mu kibicujesz. Milszy mi lewicujący gangster niż faszyzujący falangiści.

Mały przerywnik w narracji – na końcu zapowiedź konkursu, w którym można wygrać świetnego audiobooka.

W “Królu” na pewno nie chodzi o politykę. Nie chodzi też, przyznajmy, o sport, to krol zwyklytylko pretekst do napisania o tej książce na blogu biegowym. Chodzi – takiej intencji autora się domyślam – o pokazanie świata pełnego napięć rasowych, który nieoczekiwanie podniósł łeb i odrodził się na naszych oczach. Chodzi zapewne o to, że skoro rok 1937 doprowadził do 1939, to wyciągnijmy z tego wnioski – żeby 2017 nie doprowadził do 2019.

Natomiast mnie najbardziej urzeka w niej nie to, o co chodzi, ale to, co Twardoch maluje językiem. Mam wrażenie, że my wszyscy piszący dziś w internecie posługujemy się mniej lub bardziej zgrabną kreską, a Twardoch operuje pędzlem. Jakub Szapiro jadący ulicą Tłomackie buickiem wartym tyle, co pięcioletnia pensja prezydenta Mościckiego, wprost do paszteciarni, gdzie można zaordynować sobie na śniadanie parówki, trefne, wcale nie koszer. Jestem w stanie ułożyć jedno takie zdanie. Twardoch utkał z takich zdań obraz Warszawy, której już nie ma. I ona w tym obrazie odżywa.

Kiedy po jakichś pięciu godzinach słuchania akcja przyspieszyła, poczułem się nawet trochę zawiedziony. Ta książka jest tak napisana, że akcja nie jest w niej wcale potrzebna. Maciej Stuhr (obawiałem się jego kabaretowości, na szczęście nie słusznie), który “Króla” czyta, daje radę. Spektrum głosu od żydłaczenia do hardej pewności gangsterów tamtej Warszawy.

Świetna książka na bieganie. Albo jeżdżenie po mieście.

sztuka-zwyciestwa-jpgA teraz uwaga! Zapowiedziana zapowiedź konkursu! Do wygrania będzie inny świetny audiobook: “Sztuka zwycięstwa” Phila Knighta od Wydawnictwa Rebis. Życiowo-biznesowo-sportowa autobiografia twórcy Nike, o której pisałem przed miesiącem.

Pytanie konkursowe znajdzie się w treści poniedziałkowego wpisu. A poniedziałkowy wpis umieszczę po 20. (postaram się nie trzymać Was zbyt długo w gotowości, ale zawsze jest znak zapytania, jak będzie z zasypianiem Małego Yody). Wygrywa pierwsza prawidłowa odpowiedź.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • pict
  18 lutego 2017 at 20:40

  Świetna książka – bardzo cenię Twardocha, ale jak Bolesław Piasecki tłumaczy w cukierni, że po udanym przewrocie to on będzie decydował kto jest a kto nie jest Żydem, to jednak trochę jest to o współczesnej Polsce i polityce 😉 W przeciwieństwie do “Morfiny” i genialnego “Drach” bardzo dobre zakończenie jest w “Królu”.

 • Staszewski
  20 lutego 2017 at 11:10

  Pict – została mi jeszcze 1:40 do końca. Przyspiesza

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
184
 Zdjęcia
471
 ludzie
608
 Następujący
Treningowe zawody 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Lesie Kabackim - bieg do wspólnej mety (z handicapem). Sądząc po naszych szybkościach - idzie wiosna! Na następną edycje Dziesiątki do Dziesiątej zapraszamy za miesiąc - 17.03. Szczegóły na FB: KS Staszewscy - Trenuj Bieganie. #ksstaszewscy #podopieczniisympatycy #10do10 #biegdowspolnejmety #dolaczdonas #jakonatamweszlaWbijaj: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️👍😃📲 #najlepszyweekendmarca #obozbiegowy #ksstaszewscy #rabka #dozobaczenia„Kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze”. Wiecie, z jakiej to piosenki? Kinga stwierdziła, ze to najlepszy komentarz do tego kolażu, który przygotowaliśmy na konkurs walentynkowy ❤️ na jednym fanpejdżu. #ksstaszewscy #kingajestsuper #padlespowstan #bieganiewrabceZ kim się widzimy w @ach_cafe w niedzielę 17.02 po dziesiątej? 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️Przypominamy: około 9.00 start #10do10 - biegu do wspólnej mety (startujesz na 10 km kiedy chcesz, żebyśmy wszyscy finiszowali o 10.00, trasa 10 km w Lesie Kabackim, start Moczydłowska/Leśna, organizacja KS Staszewscy). A potem w #achcafe najlepsza kawa ☕️ w promieniu 10 km i wspólne drugie śniadanie - mamy 10 proc. zniżki na hasło 10do10. Trochę więcej o biegu (to już 4. edycja!) na blogu StaszewskiBiega: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ CU soon-day? #ksstaszewscy #startkontrolny #wspolnyfinisz #zapraszamy#grupamlodziezy po drużynowych zawodach w tempie progowym. Wszyscy 🏃🏼‍♀️🏃🏻 zostali zwycięzcami, bo każdy zrobił mega trening. Najmocniej biegała Kasia S. 👏 nawet Mariusz, Piotrek i Przemek byli za nią 😱 #radoscbiegania #bylozimno #ogien #petarda #treningwmrozieMyślisz, że powrocie z ferii już tylko deprecha do maja a przynajmniej do kwietnia? Nie‼️ 7-10 marca masz szanse na Najlepszy Weekend Marca - Mini-Obóz Biegowy 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Rabce-Zdroju z KS Staszewscy. Zobacz 🎥 jak zabiegiście było rok temu. Szczegóły i zapisy: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/
Zostało KILKA miejsc. Kto pierwszy ten szybszy 👍
#obozbiegowy #bieganiewgorach #ksstaszewscy #jedziemydorabkiTrzygodzinny trening 🏃🏻w drodze do pracy zrobiony. 32,11 km w tempie 5:36 min./km i 2190 spalonych kalorii, co podaję ku zazdrości koleżanek z pracy 😉 i żeby inspirować Czytelniczki @wysokieobcasy.pl @wysokieobcasypraca @wysokieobcasy_extra 👍 Tutaj zapis na Garminie: https://connect.garmin.com/modern/activity/3363081462 😎 Zostaje tylko jedno pytanie: czy do domu wrócić autobusem i metrem czy jednak pobiec (już tylko niecałe 10 km). Kto jest za komunikacją, a kto za drugim treningiem⁉️📲 Głosy zbieram do 16.30 😃My biegaliśmy pod górę trenując siłę biegową, rzucaliśmy piłkami lekarskimi, bo siła dynamiczna jest równie ważna - a w tym czasie przyszła zima i zaczęło prószyć jakby Gwiazdkami. #ksstaszewscy #treningwspolny #grupamlodziezy #zimowieszco 🏃🏻🏃🏼‍♀️Jako dziennikarz, ale blisko sportu - w @mcfit_ (dzięki 👍). Przy pracy nad fotoreportażem do #wysokieobcasypraca z @albert.zawada. #staszewskibiega #staszewskipisze #albertfoci