Top

Król boksuje w Piąteczek

KS Staszewscy / Blog  / Król boksuje w Piąteczek

Król boksuje w Piąteczek

„Król” Szczepana Twardocha zaczyna się w 1937 roku na ringu bokserskim podczas meczu Legii Warszawa z Maccabi Warszawa. Jest o bokserze wielkiej klasy, o facecie Jakim-Każdy-Z-Nas-Chciałby-Być, o dumnym Żydzie Jakubie Szapiro. Jest coś takiego w tej książce, że nawet kiedy widzisz, że Szapiro, to paskudny gangster, skrzyżowanie Masy i Kiełbasy, tyle że w przedwojennym anturażu, to nadal mu kibicujesz. Milszy mi lewicujący gangster niż faszyzujący falangiści.

Mały przerywnik w narracji – na końcu zapowiedź konkursu, w którym można wygrać świetnego audiobooka.

W „Królu” na pewno nie chodzi o politykę. Nie chodzi też, przyznajmy, o sport, to krol zwyklytylko pretekst do napisania o tej książce na blogu biegowym. Chodzi – takiej intencji autora się domyślam – o pokazanie świata pełnego napięć rasowych, który nieoczekiwanie podniósł łeb i odrodził się na naszych oczach. Chodzi zapewne o to, że skoro rok 1937 doprowadził do 1939, to wyciągnijmy z tego wnioski – żeby 2017 nie doprowadził do 2019.

Natomiast mnie najbardziej urzeka w niej nie to, o co chodzi, ale to, co Twardoch maluje językiem. Mam wrażenie, że my wszyscy piszący dziś w internecie posługujemy się mniej lub bardziej zgrabną kreską, a Twardoch operuje pędzlem. Jakub Szapiro jadący ulicą Tłomackie buickiem wartym tyle, co pięcioletnia pensja prezydenta Mościckiego, wprost do paszteciarni, gdzie można zaordynować sobie na śniadanie parówki, trefne, wcale nie koszer. Jestem w stanie ułożyć jedno takie zdanie. Twardoch utkał z takich zdań obraz Warszawy, której już nie ma. I ona w tym obrazie odżywa.

Kiedy po jakichś pięciu godzinach słuchania akcja przyspieszyła, poczułem się nawet trochę zawiedziony. Ta książka jest tak napisana, że akcja nie jest w niej wcale potrzebna. Maciej Stuhr (obawiałem się jego kabaretowości, na szczęście nie słusznie), który „Króla” czyta, daje radę. Spektrum głosu od żydłaczenia do hardej pewności gangsterów tamtej Warszawy.

Świetna książka na bieganie. Albo jeżdżenie po mieście.

sztuka-zwyciestwa-jpgA teraz uwaga! Zapowiedziana zapowiedź konkursu! Do wygrania będzie inny świetny audiobook: „Sztuka zwycięstwa” Phila Knighta od Wydawnictwa Rebis. Życiowo-biznesowo-sportowa autobiografia twórcy Nike, o której pisałem przed miesiącem.

Pytanie konkursowe znajdzie się w treści poniedziałkowego wpisu. A poniedziałkowy wpis umieszczę po 20. (postaram się nie trzymać Was zbyt długo w gotowości, ale zawsze jest znak zapytania, jak będzie z zasypianiem Małego Yody). Wygrywa pierwsza prawidłowa odpowiedź.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • pict
  18 lutego 2017 at 20:40

  Świetna książka – bardzo cenię Twardocha, ale jak Bolesław Piasecki tłumaczy w cukierni, że po udanym przewrocie to on będzie decydował kto jest a kto nie jest Żydem, to jednak trochę jest to o współczesnej Polsce i polityce 😉 W przeciwieństwie do „Morfiny” i genialnego „Drach” bardzo dobre zakończenie jest w „Królu”.

 • Staszewski
  20 lutego 2017 at 11:10

  Pict – została mi jeszcze 1:40 do końca. Przyspiesza

Dodaj komentarz

staszewskibiega
147
 Zdjęcia
345
 ludzie
272
 Następujący
Grupa młodzieży 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻na wtorkowym Treningu Wspólnym KS Staszewscy nie tylko biegała (podbiegi oraz tempo progowe), ale po raz kolejny zmierzyła się z wyzwaniami ➡️ ćwiczeń kalistenicznych #treningwspolny #motywacja #runishappiness #wiszenietezSensacja archeologiczna w dziedzinie rekreacji! Znalezione w Rabce Zdrój fotosy z pierwszej połowy XX wieku wskazują, iż już wtedy grupy młodzieży odbywały ćwiczenia hygieniczne na obozach sportowych. #ksstaszewscy #obozbiegowy #rabkazdroj #biegamyjakdzicy #grupamlodziezyZ rodziną podobno najlepiej wychodzi się na zdjęciach. A najlepiej wchodzi się na Pilsko (1557 m npm)! #ksstaszewscy #wycieczkizdziećmi #szczytzdobytyWracam! Dzisiejsze Easy 🏃🏻w drodze do pracy. Poltorej godziny po 5:04 to ja dawno nie biegałem 😎 #running #working #ksstaszewscy #biegamdopracy #wysokieobcasyNa Treningu Wspólnym z KS Staszewscy #magnesia 👍😀🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻Grupa Młodzieży na wtorkowym Treningu Wspólnym w deszczu i słońcu 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️ #treningobwodowy #rainbow #rainrun #ksstaszewscy #bieganie #wzmacnianie #koncertowa #grupamlodziezy #twardzielePodobno w sobotę #dzienojca To ja się już dziś pochwale ostatnim startem 🏃🏻syna 😁👍🏆🥈 #1mila #dzieci100m #srebrnymedal #ksstaszewscyGoniąc Asię Jóźwik. Sportowa niedziela, dobra zabawa. Bieg #1mila #ksstaszewscy #staszewskibiega #jozwikmakontuzjeSprawność ogólna na plotkach. #treningwspolny #grupamlodziezy