Top

Małyszki. Studio Ajfon

KS Staszewscy / Blog  / Małyszki. Studio Ajfon

Małyszki. Studio Ajfon

Jak się robi Małyszki? Po co i jak to wykorzystać w praktyce?

Wzmacniasz uda, poprawiasz stabilizację. Staraj się nie wysuwać kolana przed stopę, bo jak wysuwasz nadmiernie przeciążasz kolano. Ze swojej techniki na tym filmie jestem w tej kwestii zadowolony zaledwie na dostatecznie. Staraj się, żeby kolano było trochę bliżej pięty. Kolana pozostają w tej samej odległości, uważaj, żeby nie zbiegały się podczas ćwiczenia do wewnątrz – masz ćwiczyć też stabilizację stawu kolanowego. W końcu to ćwiczenie z Caroliny, praca domowa na koniec mojej rehabilitacji.

Kiedy to się da robić? Teoretycznie w takie dni, jak teraz, kiedy leje i chcielibyśmy zamienić trening na indorowy. Specjalnie przez jedno o napisałem, bo to tak śmiesznie brzmi, jak indyczy.

W praktyce nie wyobrażam sobie, żeby komuś się chciało teraz w domu ćwiczyć Małyszki. Ale opowiem Wam o moim wtorkowym treningu.

Rano zrobiliśmy kabackie wybieganie z Podopiecznymi i Sympatykami (w skrócie: PiS). Fota otwarciowa z PiS-u po rozgrzewce w sercu lasu, kilometr od metra. To “kilometr od metra” też zabawnie brzmi, kalambury same mi wyskakują na ekranie. Pobiegaliśmy między 12 a 17 kilometrów, tylko Renata, która biega od kwietnia dostała szansę na skrót i przebiegła gdzieś tak z 8 km. A nasz Trener Maciek, który do nas dołączył, śmignął po pięciu kilometrach truchtania na rytmy i tyleśmy go widzieli. Każdemu równie mocny bodziec dla jego organizmu.

Ale nie o tym treningu chciałem opowiedzieć. Po południu byłem na placu zabaw z Małym Yodą. Po prawie godzinie krążenia między zjeżdżalniami, huśtawkami i piaskownicą, postanowiłem zrobić coś dla siebie. 20 liftów na jedną nogę, 20 na drugą. Nie zaczęli na mnie patrzeć jak na idiotę, więc jeszcze trzy serie. Potem lifty do boku, wspięcia na palce, na jednej nodze, na obu, jaskółki, wszystkiego po cztery serie. Zrobiłem też 4 serie squatów, ale z lekkim poczuciem obciachu. Coś jeszcze, wszystkiego po cztery serie po 20 powtórzeń – i wyszło 45 minut treningu dopóki Mały Yoda nie postanowił wspiąć się na gigantyczną konstrukcję nieprzeznaczoną dla jego organizmu.

A Małyszki? Gdyby człowiek zdobył ławkę na skraju placu zabaw mógłby sobie niezobowiązująco zrobić cztery serie po 20 Małyszków. I zerkać przy tym na Małego Yodę.

Postanowiłem się bardziej przykładać do takich ćwiczeń, bo potrzebuję bardziej wzmocnić mięśnie nóg. A nie mogę przesadzić z siłą biegową, bo łąkotka może mi powiedzieć, co o tym myśli. Moje tempo progowe z 4:40 przesunęło się już do 4:24, to znaczy, że jestem mniej więcej w połowie drogi do formy właściwej dla mojego organizmu.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • ok123
  3 maja 2017 at 21:19

  Prywatny niebiegowy obóz rodzinny w Jaworkach dzień piąty i ostatni.
  W planach był Lubań (kiedy na nim byłem ostatnio nie było jeszcze wieży) albo Hombarki.
  Wstaliśmy rano i… dookoła mgła. Widać tylko najbliższe drzewa.
  Trochę szkoda, a z drugiej strony lubię jak zostaje jakiś niezrealizowany pomysł na kolejny wyjazd.
  400 km, 7 godzin, zupełnie bez podejść 😉

 • Pjachu
  3 maja 2017 at 22:33

  Bardzo podobne ćwiczenie, ale z akcentem na bardzo powolne siadanie polecał Yacool.
  Wojtku – rozpoczynam szykowanie się na Podhalański – będzie walka 😉
  Środa, a w nogach 73 km
  Zdrówko!

 • Staszewski
  4 maja 2017 at 07:48

  A kiedyś Małyszki były w “zestawie ćwiczeń kledzikowych”. Pamiętasz Pjachu?

 • Pjachu
  4 maja 2017 at 20:23

  Taaaa…. 🙂
  Oglądając filmy o technice biegania, naszła mnie taka refleksja –
  ilość oglądań –
  Yacool – kilka tysięcy czasem kilkaset
  Staszewski – prawie sto tysięcy
  Panna A. – zapewne jeszcze więcej

  Yacool współpracuje z Kipsangiem, a wcześniej z Bekele
  Staszewski ma całe stadko, co wstało zza biurka i biega
  Panna A ma fanów…

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
184
 Zdjęcia
466
 ludzie
587
 Następujący
Treningowe zawody 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Lesie Kabackim - bieg do wspólnej mety (z handicapem). Sądząc po naszych szybkościach - idzie wiosna! Na następną edycje Dziesiątki do Dziesiątej zapraszamy za miesiąc - 17.03. Szczegóły na FB: KS Staszewscy - Trenuj Bieganie. #ksstaszewscy #podopieczniisympatycy #10do10 #biegdowspolnejmety #dolaczdonas #jakonatamweszlaWbijaj: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️👍😃📲 #najlepszyweekendmarca #obozbiegowy #ksstaszewscy #rabka #dozobaczenia„Kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze”. Wiecie, z jakiej to piosenki? Kinga stwierdziła, ze to najlepszy komentarz do tego kolażu, który przygotowaliśmy na konkurs walentynkowy ❤️ na jednym fanpejdżu. #ksstaszewscy #kingajestsuper #padlespowstan #bieganiewrabceZ kim się widzimy w @ach_cafe w niedzielę 17.02 po dziesiątej? 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️Przypominamy: około 9.00 start #10do10 - biegu do wspólnej mety (startujesz na 10 km kiedy chcesz, żebyśmy wszyscy finiszowali o 10.00, trasa 10 km w Lesie Kabackim, start Moczydłowska/Leśna, organizacja KS Staszewscy). A potem w #achcafe najlepsza kawa ☕️ w promieniu 10 km i wspólne drugie śniadanie - mamy 10 proc. zniżki na hasło 10do10. Trochę więcej o biegu (to już 4. edycja!) na blogu StaszewskiBiega: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ CU soon-day? #ksstaszewscy #startkontrolny #wspolnyfinisz #zapraszamy#grupamlodziezy po drużynowych zawodach w tempie progowym. Wszyscy 🏃🏼‍♀️🏃🏻 zostali zwycięzcami, bo każdy zrobił mega trening. Najmocniej biegała Kasia S. 👏 nawet Mariusz, Piotrek i Przemek byli za nią 😱 #radoscbiegania #bylozimno #ogien #petarda #treningwmrozieMyślisz, że powrocie z ferii już tylko deprecha do maja a przynajmniej do kwietnia? Nie‼️ 7-10 marca masz szanse na Najlepszy Weekend Marca - Mini-Obóz Biegowy 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Rabce-Zdroju z KS Staszewscy. Zobacz 🎥 jak zabiegiście było rok temu. Szczegóły i zapisy: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/
Zostało KILKA miejsc. Kto pierwszy ten szybszy 👍
#obozbiegowy #bieganiewgorach #ksstaszewscy #jedziemydorabkiTrzygodzinny trening 🏃🏻w drodze do pracy zrobiony. 32,11 km w tempie 5:36 min./km i 2190 spalonych kalorii, co podaję ku zazdrości koleżanek z pracy 😉 i żeby inspirować Czytelniczki @wysokieobcasy.pl @wysokieobcasypraca @wysokieobcasy_extra 👍 Tutaj zapis na Garminie: https://connect.garmin.com/modern/activity/3363081462 😎 Zostaje tylko jedno pytanie: czy do domu wrócić autobusem i metrem czy jednak pobiec (już tylko niecałe 10 km). Kto jest za komunikacją, a kto za drugim treningiem⁉️📲 Głosy zbieram do 16.30 😃My biegaliśmy pod górę trenując siłę biegową, rzucaliśmy piłkami lekarskimi, bo siła dynamiczna jest równie ważna - a w tym czasie przyszła zima i zaczęło prószyć jakby Gwiazdkami. #ksstaszewscy #treningwspolny #grupamlodziezy #zimowieszco 🏃🏻🏃🏼‍♀️Jako dziennikarz, ale blisko sportu - w @mcfit_ (dzięki 👍). Przy pracy nad fotoreportażem do #wysokieobcasypraca z @albert.zawada. #staszewskibiega #staszewskipisze #albertfoci