Top

Obóz mi się śnił

KS Staszewscy / Blog  / Obóz mi się śnił

Obóz mi się śnił

Ostatni czwartek pełnej zimy. Niby trochę cieplej, ale góry skute breją. Wyżej śnieg, ale zanim się dobiegnie na śnieżne szlaki z widokiem, trzeba przedrzeć się przez breję. Jedziemy na stadion: trawa, na której mieliśmy ćwiczyć siłę dynamiczną i sprawność ogólną pokryta breją i nasączona wodą. Bieżnia-gruda.

Alternatywnych gór nie znajdziemy, zresztą mniej więcej tego się spodziewaliśmy. No może błota mniej zamarzniętego. Ale szukamy alternatywnego stadionu. Jest! Idealnie wydłużony walec alejek w parku zdrojowym w Rabce między kafejką Słodziutka (albo Maleńka, nie pamiętam, bo na kawę lepiej pójść obok do tężni) i pomnikiem papieża, tego papieża. Znajdujemy też przeschnięty trawnik bliżej kafejki na rzucanie piłkami lekarskimi, a mini-płotki i drabinki koordynacyjne będą w alejce.

W piątek rano przyjeżdżają pionierscy uczestnicy I Mini-Obozu w Rabce-Zdrój. Po rutynie siedmiu obozów letnich jesteśmy podekscytowani – jak to będzie biegać w zimie. Sami niejedną śnieżycę, niejedno zlodowacenie przebiegaliśmy – ale z grupą zrobimy to po raz pierwszy.

Ania i Wojtek siedzą już w recepcji Hotelu Wiosna, czekają na pokój (dziękujemy Wiośnie, że dla naszych Obozowiczów rozpoczęła dobę od 10-11, a nie standardowo od 14-15). Fajnie się gada, jak komitet powitalny witamy kolejne dojeżdżające ekipy – Ci wyjechali z Warszawy o 4.30, Ci pociągiem o 5.47 i esemesują z busa, a inni z Puław, z Krakowa. Jest ekscytacja. Imiona i nazwiska połączone dotąd tylko z liczbami z ankiet obozowych – życiówka, plany startowe na wiosnę itp. – teraz łączą się też z twarzami.

O 11.20 dojeżdża ostatni Bartek, a o 11.40 wybiegamy na Krzywoń. Podbieg, odcinek po grzbiecie, pętelka, stamtąd na przełęcz, gdzie robimy trening na siodle i uczymy się zbiegać. Potem na dół, z Justyną i Szczepanem nie mam szans. Brawo Wy.

Śnieg przyjemny, nawet słońce wyszło. Ale Tatry z Krzywonia widać słabo. Niesamowicie pokażą nam się jednak dopiero trzeciego dnia – z Lubonia Małego. Tak to wygląda na zdjęciu, a TUTAJ można się jeszcze bardziej zachwycić siedmiosekundowym filmem (tylko nie wiem, czy się dobrze uruchomi – u mnie na jednym komputerze chodzi, ale na drugim jest tylko czarny obraz i dźwięk – ).

Po południu trening siły biegowej. Tak ciężkich podbiegów – w brei – w życiu nie robiłem. Ponieważ dodajemy jeszcze ćwiczenia typu marsz wykroczny, dynamiczny, podskoki itp., a ponadto wiele osób startuje za dwa tygodnie – to skracam podbieg. I przy okazji wychodzi ważna nauka: plan treningowy to nie jest zestaw cyferek do odfajkowania. Czasem są okoliczności dodatkowe, choćby rekordowa breja – i trzeba plan zmienić tak, żeby “osiągnąć maksymalną dyspozycję w dniu zawodów”.

Sobota. Rano dojeżdżamy do Górnej Rdzawki i stamtąd biegniemy na Stare Wierchy. Wszyscy już się znamy, jak konie, wiemy kto wyrwie do przodu. Z czołówką biegnie Kinga, w środku Sabina, ja zamykam peleton z Angeliką. Angelika jest najwolniejsza, bo ktoś musi być najwolniejszy – i tryska optymizmem. A z przodu Przemek robi Urubkę, jak to wieczorem nazwie na integracji w Hulaj Duszy Kinga. No, nie do końca, bo dostaje zgodę na opuszczenie grupy i razem z Justyną biegną na Turbacz. Bardzo ciężka trasa w zimie, kawał drogi i kupa czasu. Ledwo zdążają na obiad, ale są – dwie minuty przed czasem.

Nie byłem wtedy w pensjonacie, ale z relacji, z esemesów od Przemka, zaryzykuję taki obrazek: wpadają jak dzicy i szczęśliwi i budzą z międzytreningowej drzemki resztę obozu. Bo to już trzeci trening w ciągu półtora dnia, niektórzy tyle w tydzień nie przebiegali.

Choćby Magda – w przedobozowej ankiecie wpisała, że biega zwykle dwa razy w tygodniu. A teraz – zapowiedziałem Magdzie, że o tym wspomnę w relacji – Magda napisała, jak ją po pięciu obozowych treningach nosiło: “Wczoraj rano
sądziłam, że na pewno nie dam rady biec na Luboń, a… po powrocie do Krakowa brakowało mi popołudniowego treningu w związku z czym posprzątałam całe mieszkanie”. Bieganie nakręca!

Na Luboń wbiegła z nami oficjalna woda obozu Magnesia w dwóch butelkach i zapozowała na tle Szczebla. Od lewej: Justyna, Sabina, Magnesia gazowana i Magnesia niegazowana. Od Magnesii dostaliśmy zapas wody na wszystkie nizinne (stadion, podbiegi) treningi na tegorocznych obozach. I na ten wiosenno-zimowy i na lipcowo-sierpniowy, który przed nami, a może przed Wami.

Zaimprowizowany w parku stadion wyglądał mniej więcej tak. Na zdjęciu siła dynamiczna. A filmik z koordynacji – o ile się Wam odpali – jest TUTAJ.

Kończymy zawsze rozciąganiem. Wszystko kończymy rozciąganiem: trening, wpis na blogu, mini-obóz, obóz. I to jest taka frajda, że sobie nie wyobrażacie – przyjeżdża grupka ludzi i biegniesz jak biegałeś po tych górach, tyle że biegniesz z ludźmi i ktoś dostaje od tego energii, wiary w siebie albo chociaż trochę oddechu.

Chcę te obozy robić do (sportowej) emerytury. Najbliższy za cztery i pół miesiąca – w gorącej Rabce. Zapisujcie się TUTAJ i biegniemy razem po tych górach z fotografii. Acha, frazę “Kto pierwszy – ten szybszy” wymyśliłem ja, a nie ta strona, która ją od nas przepisała.

Krótki obóz, mini-obóz, ale długi odcinek. Bo myśli mi się o tym obozie, bo mi się śniło, że byliśmy z Kingą na czyimś obozie ogólnosportowym i powierzyli nam wyznaczenie trasy biegowej przez te trawy i śniegi, jak w marcowej Rabce.

Share
Wojciech Staszewski

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
194
 Zdjęcia
473
 ludzie
627
 Następujący
Jeszcze tydzień temu biegaliśmy na obozie w Rabce (fot. z butami). A w niedziele zapraszamy Podopiecznych i Sympatyków na dychę z handicapem w Lesie Kabackim (WuWuA) - chyba już piąta edycja #10do10 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻Na zdjęciach jak było miesiąc temu, a na ostatnim - kawa w @ach_cafe gdzie mamy zarezerwowany stolik po biegu i 10-procentową zniżkę dla uczestników biegu. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/272573997005932/?ti=ia #ksstaszewscy #biegajznami #laskabacki #biegdowspolnejmety #achcafeBajeczny wbieg na Turbacz z Obidowej. Szczyt ZUPEŁNIE zmieniony, huragan zniszczył drzewa, widok na Tatry i Babią. Dobrze? Źle? Na pewno inaczej‼️ #obozbiegowy #ksstaszewscy #rabka #wbijajnexttimeMini-Oboz Biegowy w Rabce. Pobiegliśmy w góry i spotkaliśmy wiosnę na zbiegach. A pomysł z pierwszym marcowym przejściem Poniczankj wyszedł spontanicznie od Podopiecznych (brawo Szczepan). Ładnie jak w obrazku, tylko jelenia na rykowisku brakuje (ale dwie sarny na zbiegu z Krzywonia były, Paweł tez widział). #obozbiegowy #grupamlodziezy #rabkazdroj #wiosnawgorachDzień przed startem #obozbiegowy w #rabkazdroj - narty w Białce. Żółta firmowa flaga dziś wieczorem zaczyna biegać po Gorcach i Beskidzie Wyspowym. #treningbiegowy #narty #wyciagkrzeselkowy #bialkatatrzanskaTo jest najbardziej romantyczna pętla na tempo progowe na świecie. 670 m w parku zdrojowym w Rabce. Będzie pięknie, obóz 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️rusza już pojutrze 👍 #ksstaszewscy #biegamy #treningwparku #preczzestadionami #rabkaczekawzywazdalekaW drodze do pracy było 30 km biegiem 🏃🏻 Wiec powrót - metro i wreszcie Veturilo‼️ Najlepszy wynalazek miejski XXI wieku 🚴‍♀️ od dziś powrócił. #staszewskibiega #rowermiejski #porzucciesamochody #bedziecieszczesliwsi #treningdomaratonuNie unikaj pączków 🍩SPALAJ JE‼️ 300 kalorii da Ci energię na pół godziny treningu. #tlustyczwartek #biegamy #ksstaszewscy #nazdrowieLute treningi za nami. Dziś był wstęp do interwałów czyli biegowe przedwiośnie 🏃🏼‍♀️🏃🏻👍 #grupamlodziezy #ksstaszewscy #ekspresjawieczoru #efektwowKto robi podbiegi, ten ma widoki na dobre wyniki 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️. #grupamlodziezy na wtorkowym #treningwspolny z #ksstaszewscy w rekordowym składzie. Chciałbym jeszcze raz zobaczyć światła miasta (kto bez Googla wie, czyj to kawałek? 😎