Top

Ojciec.prl. I kropka

KS Staszewscy / Blog  / Ojciec.prl. I kropka

Ojciec.prl. I kropka

Idę na spacer po Starych Bielanach i kupuję sobie rurkę z bitą śmietaną. Może to nieadekwatne, ale czy naprawdę muszę siedzieć cały czas na miejscu i czekać cztery godziny na lekarza, który wypisze kartę zgonu.

Ta rurka z bitą śmietaną działa nagle jak magdalenka z ” W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta. Nie wiem dokładnie, o co chodzi z tą magdalenką, bo Prousta akurat nie czytałem, ale wiem, że jej zapach przywodzi wspomnienia. Rurka z bitą śmietaną pachnie jak ta w okienku przy kawiarni Zorza i znów jest siedemdziesiąty któryś i tę rurkę kupują Wojtusiowi tata z mamą.

Nie tata, tylko ojciec. Tak mówiłem w przedszkolu, pani przedszkolanka, że tata mnie odprowadził, a ja że ojciec. Ścigaliśmy się od latarni do latarni, widzę go jak podbiega niesportowym krokiem pana w garniturze, na piętach niemal bez uginania kolan. Tę metodę ścigania się z dzieckiem, kiedy chcemy dojść do przedszkola, autobusu, gdziekolwiek – będę potem stosował. Dużo jest rzeczy, o których nawet nie wiem, że nauczyłem się ich od taty.

Albo jak byliśmy na wakacjach w Międzywodziu, miałem wtedy cztery lata. Na obiedzie – stołowaliśmy się w domu wczasowym FWP – tata poszedł do toalety, a ja rozśmieszyłem pół stołówki wydzierając się “Gdzie mój ojciec, gdzie mój ojciec?”.

Mój ojciec jest w górach. Zawsze dla mnie będzie, bo każdy ważniejszy szlak powyżej tysiąca metrów od Gór Izerskich po Bieszczady pierwszy raz przeszedłem z nim. Lata jeżdżenia do Piwnicznej w Beskidzie Sądeckim, Kicarz – pierwszy zdobyty szczyt, granie w szachy na Eliaszówce, 42-kilometrowa wycieczka z dziewięciolatkiem z Suchej Doliny przez Wysoką, Krościenko, Prehybę do Rytra. A potem, już po śmierci mamy, namiot Pilica (120 cm z tyłu, z przodu wyższy) i coroczny Tour de Gór.

We wtorek wieczorem siedzimy tuż obok fotela, na którym tata spędził ostatnie miesiące, a nawet lata – z moją dorosłą córką i moim przyjacielem Dzikim (co bym nie wymyślił). Rozmawiamy o “Gwiezdnych Wojnach”, idziemy w grudniu z Dzikim na premierę nowej części. Dorosła córka ma traumę, bo zabrałem ją i Janka do kina na “Gwiezdne Wojny”, kiedy była jeszcze zbyt małym przedszkolakiem, wynudziła się setnie. Janek oglądał z zapałem młodego padawana. Tak jak i ja, kiedy tata zabrał mnie na “Gwiezdne Wojny” do kina Wisła w 1979 roku.

Nie każdego tata zabierał do kina. W góry. Nie każdemu opowiadał o układzie słonecznym albo językach z grupy ugrofińskiej i sanskrycie. Podsuwał książki i pokazywał, że czytanie to szczęście. Nie każdemu kupił pod choinkę wymarzoną miniaturę “Bitwy pod Grunwaldem”. Albo skompletował całą serię królów polskich, chociaż pojedyncza figurka była kilka razy droższa od zwyczajnych żołnierzyków. Albo – bo taka jest tu suma po historiach – dał tyle miłości, że trzeba mieć samemu dzieci i to kilkoro, żeby zrozumieć ile.

Tego tatę – mądrego, oczytanego, sprawnego, samodzielnego – straciłem 15 lat temu po jego udarze. Odzyskał sporo sprawności, sporo wspomnień mogliśmy odtworzyć w rozmowach, kiedy siedział na swoim fotelu. Ale sporo już wtedy umarło.

Zabraliśmy go raz już chorego, ale jeszcze zdrowego do kawiarni na ciastko. Ubrał się w garnitur, białą koszulę, krawat, tak jak zawsze chodził do pracy przez cały siermiężny PRL. I w tej kawiarni znów był tym eleganckim panem, który z żoną idzie w niedzielę do Hawany albo Bombonierki na herbatę i ciastko; zabierają ze sobą dziecko i kupują mu krem sułtański. Prousta też chyba nie czytał – zawsze interesowały go konkrety, literatura brzydka, a nie piękna, książki popularnonaukowe, częściej nawet humanistyczne niż techniczne. Serię ceramowską miał w biblioteczce i w małym palcu, póki udar mu nie zamazał dostępu do tej wiedzy.

tata-wedlug-janka

Figurka Dziadka zrobiona przez Janka. Stoi na kredensie do dziś

Potem mu przynosiliśmy ciastka na ten fotel, Kinga tego zawsze pilnowała. Uwielbiał słodycze, cieszył się, jak Wojtuś w kawiarni Zorza, kiedy szliśmy w latach siedzemdziesiątych do AWF-u na spacer. To było chyba jego miejsce, tam już na emeryturze, ale jeszcze przed udarem chodził codziennie z książką pod pachą, czytał i wracał szybkim krokiem do domu

Napisałem mu teraz na nekrologu: inżynier humanista.

 

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • podopieczny_bartek
  24 listopada 2016 at 11:38

  Wojtku, wyrazy wspolczucia

 • ok123
  24 listopada 2016 at 13:22

  Pięknie napisane. Potrafiłeś ułożyć stosunki z Tatą i przed udarem i po, duża rzecz. Zastanawiam się czy ja bym potrafił?
  Współczuję serdecznie. Trzymaj się Wojtek!

 • mksmdk
  24 listopada 2016 at 14:23

  Wojtek, najszersze kondolencje.

 • Anonim
  24 listopada 2016 at 14:44

  moje kondolencje wojtku
  m.

 • Dziki
  24 listopada 2016 at 18:03

  Zorza, wcześniej Kaszubska… Albo odwrotnie. Raczej odwrotnie.
  Nieważne. Dla mnie Tatuś. Tak John mówił z Dzikim o Ojcu.prl i nigdy inaczej. “Musimy schować butelki żeby Tatuś nie poznał, że piliśmy piwo” . Tatuś i tak poznał 🙂 Tatuś powołał Dzikiego do życia. Naprawdę. Kiedyś wychodził akurat z małego fiata .prl, a Dziki akurat szedł do Johna lub wychodził od Johna z domu, gdzie mieszkali na Bielanach we dwóch: Tatuś i John. Dziki, jak to Dziki włożyłem rękę do kabiny i włączyłem klakson. ” Dziki!!! Ty naprawdę jesteś Dziki!!!” zawołał Tatuś i w ten sposób powołał mnie do życia. Mój przyjaciel John (co bym nie wymyślił) miał wspaniałego Ojca. Mój przyjaciel John jest wspaniałym synem. Zazdroszczę Ci John gór, kina, przekazywania wartości, każdy by zazdrościł. A kto wkłada ten wyjmuje. Tatuś dostał od Ciebie wszystko co trzeba. Plus książkę o sobie, “ojciec.prl”. Zasłużył na takiego Syna nasz Tatuś.
  Dzi

 • Dziki
  24 listopada 2016 at 18:18

  Pogrzeb Taty Wojtka Staszewskiego (Johna), Ojca.prl. Pana Wiesława Staszewskiego, odbędzie się jutro, w piątek, 25 listopada o godzinie 15:15 w kaplica A (przed głównym wejściem na cmentarz, na lewo) na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

 • Johnson
  24 listopada 2016 at 18:41

  Coś mnie tknęło i teraz wiem co… Dobrze jest mieć takiego Ojca, zastanawiam się czy sam dałem coś co ktoś kiedyś odda Bogu lub zatrzyma dla siebie… Dziękuję za Twoje wspomnienia Wojtku i serdecznie Ci współczuję

 • rob
  24 listopada 2016 at 22:24

  Wojtek, szczere wyrazy współczucia.

 • Beztlen
  24 listopada 2016 at 22:32

  Trzymaj się Wojtku.

 • agnieszka
  25 listopada 2016 at 12:06

  Wojtku, bardzo mi przykro. Jesteśmy z Tobą.

 • Marzena
  25 listopada 2016 at 12:20

  Wyrazy współczucia, Wojtku.

 • Adam
  25 listopada 2016 at 12:27

  Wojtek, przyjmij wyrazy współczucia, trzymaj się. Piękny wpis który skłania do refleksji nad własną rolą Ojca.

 • g@d
  25 listopada 2016 at 12:58

  Szczere wyrazy współczucia.

 • Pit
  25 listopada 2016 at 13:13

  Z wilgotnymi oczami, trzymaj się.

 • dj rav
  25 listopada 2016 at 15:36

  Współczuję.

 • Mery
  25 listopada 2016 at 18:44

  Trzymaj się jakoś!

 • Jerzman
  25 listopada 2016 at 20:48

  Pięknie napisane trenerze, chcialbym byc takim ojcem i dla swojego taty taki, jak Ty. Szacun!!!

 • Tomik
  26 listopada 2016 at 08:52

  Wojtek
  Piękne wspomnienia.
  Wyrazy współczucia dla Ciebie i Kingi.

 • bach
  26 listopada 2016 at 21:13

  Współczuję.

 • Krzysiek Górski
  26 listopada 2016 at 23:06

  Chciałbym aby syn napisał o mnie z taką miłościa. Wyrazy współczucia dla Ciebie John.

 • Staszewski
  26 listopada 2016 at 23:56

  Kochani (bo “drodzy” to tutaj za mało)
  Dziękuje Wam bardzo, ze przeczytaliście i to ze zrozumieniem, i to ze zrozumieniem emocji w dodatku. Kazdy komentarz dużo dla mnie znaczy. Nie cały Tata umarł.
  Gdyby ktoś pytał to trzymam się niezle. Kiedy to napisałem dużo emocji ze mnie zeszło. Wypłynęło. Został tylko napięciowy ból głowy, ale i z tym sobie poradzimy, jak wrócę do biegania 🙂
  Dzięki raz jeszcze

 • zziggy
  27 listopada 2016 at 06:41

  Wojtku, wiele bym dał aby moje dzieci wspomniały mnie kiedyś tak jak Ty wspomniałeś swojego Ojca…. Nie wiem co jeszcze dodać ale tak sobie myślę, że na tym polega nasze życie, powinniśmy przeżyć je tak aby inni nas pamiętali. Trzymaj się, jestem z Tobą.

 • pict
  28 listopada 2016 at 19:47

  Dopiero dziś zajrzałem w poszukiwaniu nowego odcinka – cholera jasna, bardzo mi przykro. Trzymaj się!
  ps. Najgorsze jest, że takie teksty są dobre; że piszemy dobre teksty o słabych rzeczach lub w słabych okolicznościach (jak np. ostatni felieton T.Beksińskiego).

 • Pingback: Szczęśliwi biegają | KS Staszewscy
  28 listopada 2016 at 23:02
 • AdamW
  29 listopada 2016 at 02:08

  Wyrazy współczucia.

 • Pawel Staszewski
  29 listopada 2016 at 11:36

  Piękne. Wyrazy współczucia.

 • Kasja
  29 listopada 2016 at 18:07

  Wyrazy współczucia. Ojciec PRL jest w mojej głowie od pierwszego przeczytania. Mój Ojciec odszedł z PRLem niestety. Wzruszona jestem wpisem, który przybliżył mi na nowo nasze relacje.

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
184
 Zdjęcia
466
 ludzie
587
 Następujący
Treningowe zawody 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Lesie Kabackim - bieg do wspólnej mety (z handicapem). Sądząc po naszych szybkościach - idzie wiosna! Na następną edycje Dziesiątki do Dziesiątej zapraszamy za miesiąc - 17.03. Szczegóły na FB: KS Staszewscy - Trenuj Bieganie. #ksstaszewscy #podopieczniisympatycy #10do10 #biegdowspolnejmety #dolaczdonas #jakonatamweszlaWbijaj: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️👍😃📲 #najlepszyweekendmarca #obozbiegowy #ksstaszewscy #rabka #dozobaczenia„Kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze”. Wiecie, z jakiej to piosenki? Kinga stwierdziła, ze to najlepszy komentarz do tego kolażu, który przygotowaliśmy na konkurs walentynkowy ❤️ na jednym fanpejdżu. #ksstaszewscy #kingajestsuper #padlespowstan #bieganiewrabceZ kim się widzimy w @ach_cafe w niedzielę 17.02 po dziesiątej? 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️Przypominamy: około 9.00 start #10do10 - biegu do wspólnej mety (startujesz na 10 km kiedy chcesz, żebyśmy wszyscy finiszowali o 10.00, trasa 10 km w Lesie Kabackim, start Moczydłowska/Leśna, organizacja KS Staszewscy). A potem w #achcafe najlepsza kawa ☕️ w promieniu 10 km i wspólne drugie śniadanie - mamy 10 proc. zniżki na hasło 10do10. Trochę więcej o biegu (to już 4. edycja!) na blogu StaszewskiBiega: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ CU soon-day? #ksstaszewscy #startkontrolny #wspolnyfinisz #zapraszamy#grupamlodziezy po drużynowych zawodach w tempie progowym. Wszyscy 🏃🏼‍♀️🏃🏻 zostali zwycięzcami, bo każdy zrobił mega trening. Najmocniej biegała Kasia S. 👏 nawet Mariusz, Piotrek i Przemek byli za nią 😱 #radoscbiegania #bylozimno #ogien #petarda #treningwmrozieMyślisz, że powrocie z ferii już tylko deprecha do maja a przynajmniej do kwietnia? Nie‼️ 7-10 marca masz szanse na Najlepszy Weekend Marca - Mini-Obóz Biegowy 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Rabce-Zdroju z KS Staszewscy. Zobacz 🎥 jak zabiegiście było rok temu. Szczegóły i zapisy: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/
Zostało KILKA miejsc. Kto pierwszy ten szybszy 👍
#obozbiegowy #bieganiewgorach #ksstaszewscy #jedziemydorabkiTrzygodzinny trening 🏃🏻w drodze do pracy zrobiony. 32,11 km w tempie 5:36 min./km i 2190 spalonych kalorii, co podaję ku zazdrości koleżanek z pracy 😉 i żeby inspirować Czytelniczki @wysokieobcasy.pl @wysokieobcasypraca @wysokieobcasy_extra 👍 Tutaj zapis na Garminie: https://connect.garmin.com/modern/activity/3363081462 😎 Zostaje tylko jedno pytanie: czy do domu wrócić autobusem i metrem czy jednak pobiec (już tylko niecałe 10 km). Kto jest za komunikacją, a kto za drugim treningiem⁉️📲 Głosy zbieram do 16.30 😃My biegaliśmy pod górę trenując siłę biegową, rzucaliśmy piłkami lekarskimi, bo siła dynamiczna jest równie ważna - a w tym czasie przyszła zima i zaczęło prószyć jakby Gwiazdkami. #ksstaszewscy #treningwspolny #grupamlodziezy #zimowieszco 🏃🏻🏃🏼‍♀️Jako dziennikarz, ale blisko sportu - w @mcfit_ (dzięki 👍). Przy pracy nad fotoreportażem do #wysokieobcasypraca z @albert.zawada. #staszewskibiega #staszewskipisze #albertfoci