Top

Sportowa niedziela 23 września 2018

KS Staszewscy / Blog  / Sportowa niedziela 23 września 2018

Sportowa niedziela 23 września 2018

10 pytań o nowy bieg: Dziesiątka do Dziesiątej. Czyli wszystko, co chcecie wiedzieć o trasie, czasie, zegarze i dyniach

 1. Co to jest za laska na zdjęciu głównym? To Moja Sportowa Żona, Kinga. W niedzielnym biegu DdD (Dziesiątka do Dziesiątej) biegnie na 47 minut. Czyli startuje o 9:13:00. Ale krzyczy mi właśnie znad drugiego komputera, żeby nie wyszło, że ten bieg, to jakieś zawody. Tylko, że to “trening z elementami rywalizacji”.

 1. Gdzie jest start i meta? W Lesie Kabackim, w miejscu określanym na mapach jako „róg Moczydłowskiej i Leśnej”. Mapa to takie Google Maps tyle że na papierze. To jest tam, gdzie biegało się w kabackim Grand Prix 10 lat temu, 150 m za szlabanem na Moczydłowskiej.
 2. O której startujemy? To zależy od Ciebie, kiedy chcesz wystartować. Wybierz taką godzinę, żeby dobiec do mety – trasa ma 10 km – równiutko o 10.00. Ja robię trening tempa maratońskiego 4:15 min./km czyli dziesiątka w 42:30, czyli startuję o 9:17:30.
 3. Po co jest ten zegar na zdjęciach? Zawiśnie na mecie i będzie przypominał, że zbliża się godzina wyznaczonego przez każdego biegacza, każdą biegaczkę startu.

 1. Czy są zapisy? Nie ma. Stawiasz się na starcie, przybijasz piątkę, czekasz na swoją godzinę, włączasz stoper i ruszasz. Powiesimy zegar o 8.45 i będziemy przybijać Wam piątki do naszego startu.
 2. Czy trzeba się ścigać? Na pewno będziemy się ścigać na ostatnim kilometrze, kiedy nagle tłum zacznie gęstnieć – nie sposób się powstrzymać. Ale przede wszystkim walczymy o realizację swojego celu. Np. Kinga biegnie tempo progowe, ja maratońskie. Można zrealizować trening easy z mocniejszą końcówką albo czyste easy z wcześniejszym dobiegiem na miejsce lub bez. Można sobie pojoggingować, jeśli ktoś chciałbym to zrobić w grupce i nie zostać samemu na końcu (tylko wtedy przyjąć rozsądnie wczesną godzinę startu). No i można biec na maksa, tylko dobrze tego maksa sobie rozsądnie ustalić, żeby nie dobiec o 10.05 bez kontaktu z wyścigowym tłumem.
 3. Czy będą wyniki? Tak. Poprosimy każdego z Was o odczytanie na mecie ze stopera wyniku i podanie czasu, w który celował. Kto zapomni, prosimy o przesłanie do 12. obu tych liczb mailem na bieganie@ksStaszewscy.pl. A po południu wrzucimy wynik na Facebooka KS Staszewscy.
 4. Jak rozpoznam trasę? Łatwo. Trasa to 10-kilometrowa pętla z czerwonymi strzałkami z budżetu partycypacyjnego. Pierwszy kilometr jest oznaczony co 100 m, potem są oznaczenia co 500 m. Na każdym skrzyżowaniu jest tabliczka ze strzałkami, gdzie biec – prosto, w lewo. Uwaga na skrzyżowanie na trzecim kilometrze – tam niebieska trasa na 5 km skręca w lewo, a czerwona na 10 km w prawo. Na czwartym kilometrze zawrotka przy szlabanie koło Józefosławia (a nie po ścieżce-skrócie, jak się biega na Grand Prix w Lesie Kabackim). Trasa nie ma atestu, to leśna dziesiątka. Trzy dni temu wyszło mi na Garminie 9950 m. Najlepiej korygować wskazania GPS kilometrowymi słupkami z tabliczkami kilometrowymi.

9. Co tutaj robi ta plaża i te dynie? Dynie spotkałem dziś na porannym easy w Lesie Kabackim. Godzina w tempie 5:17, wstydu z tempem już nie ma. A też chciałem zrobić fajną fotę, tak jak Kinga zrobiła nad morzem. Pojechały we trzy na „babski wypad” nad morze. Jesteśmy wielkimi fanami wolności i wiatru we włosach, chociaż ewidentnie jedni z nas wolą wiatr od morza, a inni kiedy duje od szczytów.

 1. A to zdjęcie z Małym Yodą? Kiedy Kinga rozkoszowała się nad morzem, ja zrobiłem próbę startową na parkrunie. Wyszło 19:02, o 1 sekundę wolniej niż rok temu. Rok temu przełożyło się to na 2:59:17 w maratonie. A jak będzie w tym? Nie wiem, ale wiem, że tak naprawdę w bieganiu liczy się tylko maraton. Inne zawody, to gry sportowe (młodsi: Ernest Hemingway; ściślej w “Komu bije dzwon” było tak: “Są tylko 3 prawdziwe sporty: walki byków, alpinizm, automobilizm. Reszta to tylko gry”). Fot. Przemek, dzięki. Wpadniesz na DdD z jakimś fajnym algorytmem?

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • DJ rav
  17 września 2018 at 21:48

  Liczy się tylko maraton? Wojtek, bosze…./facepalm tu, ale nie wpuszcza gifa/-starsi- wygooglać.

 • Kuba
  17 września 2018 at 22:28

  @DJ rav – ależ oczywiście, że tak!

 • Anonim
  18 września 2018 at 15:21

  Tymczasem niejaki Eliud Kipchoge w Berlinie pobiegł maraton w 2:01:39! Faktycznie liczy się tylko maraton. Facet biegł ze średnim tempem 2:52 na kilometr co daje prędkość prawie 21km/h!
  Zaczęły się spekulacje czy Kipchoge jest w stanie złamać 2h w maratonie. Czego sobie i wam życzę np. już 30 września w Warszawie. 😉

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
184
 Zdjęcia
466
 ludzie
587
 Następujący
Treningowe zawody 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Lesie Kabackim - bieg do wspólnej mety (z handicapem). Sądząc po naszych szybkościach - idzie wiosna! Na następną edycje Dziesiątki do Dziesiątej zapraszamy za miesiąc - 17.03. Szczegóły na FB: KS Staszewscy - Trenuj Bieganie. #ksstaszewscy #podopieczniisympatycy #10do10 #biegdowspolnejmety #dolaczdonas #jakonatamweszlaWbijaj: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️👍😃📲 #najlepszyweekendmarca #obozbiegowy #ksstaszewscy #rabka #dozobaczenia„Kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze”. Wiecie, z jakiej to piosenki? Kinga stwierdziła, ze to najlepszy komentarz do tego kolażu, który przygotowaliśmy na konkurs walentynkowy ❤️ na jednym fanpejdżu. #ksstaszewscy #kingajestsuper #padlespowstan #bieganiewrabceZ kim się widzimy w @ach_cafe w niedzielę 17.02 po dziesiątej? 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️Przypominamy: około 9.00 start #10do10 - biegu do wspólnej mety (startujesz na 10 km kiedy chcesz, żebyśmy wszyscy finiszowali o 10.00, trasa 10 km w Lesie Kabackim, start Moczydłowska/Leśna, organizacja KS Staszewscy). A potem w #achcafe najlepsza kawa ☕️ w promieniu 10 km i wspólne drugie śniadanie - mamy 10 proc. zniżki na hasło 10do10. Trochę więcej o biegu (to już 4. edycja!) na blogu StaszewskiBiega: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ CU soon-day? #ksstaszewscy #startkontrolny #wspolnyfinisz #zapraszamy#grupamlodziezy po drużynowych zawodach w tempie progowym. Wszyscy 🏃🏼‍♀️🏃🏻 zostali zwycięzcami, bo każdy zrobił mega trening. Najmocniej biegała Kasia S. 👏 nawet Mariusz, Piotrek i Przemek byli za nią 😱 #radoscbiegania #bylozimno #ogien #petarda #treningwmrozieMyślisz, że powrocie z ferii już tylko deprecha do maja a przynajmniej do kwietnia? Nie‼️ 7-10 marca masz szanse na Najlepszy Weekend Marca - Mini-Obóz Biegowy 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Rabce-Zdroju z KS Staszewscy. Zobacz 🎥 jak zabiegiście było rok temu. Szczegóły i zapisy: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/
Zostało KILKA miejsc. Kto pierwszy ten szybszy 👍
#obozbiegowy #bieganiewgorach #ksstaszewscy #jedziemydorabkiTrzygodzinny trening 🏃🏻w drodze do pracy zrobiony. 32,11 km w tempie 5:36 min./km i 2190 spalonych kalorii, co podaję ku zazdrości koleżanek z pracy 😉 i żeby inspirować Czytelniczki @wysokieobcasy.pl @wysokieobcasypraca @wysokieobcasy_extra 👍 Tutaj zapis na Garminie: https://connect.garmin.com/modern/activity/3363081462 😎 Zostaje tylko jedno pytanie: czy do domu wrócić autobusem i metrem czy jednak pobiec (już tylko niecałe 10 km). Kto jest za komunikacją, a kto za drugim treningiem⁉️📲 Głosy zbieram do 16.30 😃My biegaliśmy pod górę trenując siłę biegową, rzucaliśmy piłkami lekarskimi, bo siła dynamiczna jest równie ważna - a w tym czasie przyszła zima i zaczęło prószyć jakby Gwiazdkami. #ksstaszewscy #treningwspolny #grupamlodziezy #zimowieszco 🏃🏻🏃🏼‍♀️Jako dziennikarz, ale blisko sportu - w @mcfit_ (dzięki 👍). Przy pracy nad fotoreportażem do #wysokieobcasypraca z @albert.zawada. #staszewskibiega #staszewskipisze #albertfoci