Top

Bieganie o kulach

KS Staszewscy / Blog  / Bieganie o kulach

Bieganie o kulach

Uwaga! Wydrukować, wyciąć i zachować na wypadek kontuzji. Krótki poradnik “Jak się kulać”. Dotyczy biegacza bezpośrednio po operacji łąkotki.

Jak wejść do samochodu na fotel pasażera?
Odsunąć na maksa siedzenie do tyłu. Zgięcie nogi w kolanie do 90 stopni będzie możliwe na drugi-trzeci dzień po wyjściu ze szpitala.
A tu się pochwalę, że pierwszą pochwałę z tej serii dostałem jeszcze na szpitalnym łóżku. Kiedy pielęgniarka bandażowała mi ranę przed wyjściem, lekarz kazał unieść nogę, żeby można było przełożyć bandaż pod nią. To wydawało się niemożliwe, ale dźwignąłem ją o parę centymetrów. I lekarz powiedział, że mało kto podnosi, większości pacjentów nogę podnosić musi pielęgniarka.

Jak wejść po schodach?
Rehabilitant pokaże ci metodę bezpieczną oraz bezpieczniejszą. Bezpieczna: kule na schodek wyżej, zdrowa noga na schodek wyżej, dociągamy chorą. Bezpieczniejsza: oddajemy jedną kulę, opieramy się na poręczy oraz jednej kuli i postępujemy tak samo jak przy metodzie bezpiecznej. Metody tej nie możemy stosować, gdy na schodach nie ma poręczy.
Zwracacie normalnie uwagę na takie rzeczy? No pewnie, że nie.
Przy metodzie bezpieczniejszej schody zaczynają się, kiedy nie mamy komu oddać drugiej kuli, bo jesteśmy sami. Wtedy stosujemy chwyt piórkowy (patrz: Jak trzymać przedmioty).
Istnieje też metoda niebezpieczna. Nikomu jej nie polecam, bo wymyśliłem sam i stosuję na własną odpowiedzialność. Kula o jeden schodek wyżej i przeskakujemy zdrową nogą dwa schodki, dociągamy chorą, po czym kula o dwa schodki wyżej i znów przeskakujemy dwa schodki. Metodę niebezpieczną można stosować jedynie w przypadku korzystania z poręczy (patrz: metoda bezpieczniejsza), inaczej może to grozić szybkim powrotem na ortopedię.

Jak zejść po schodach?
Kiedy stajesz przed tym dylematem pierwszy raz, to myśl jest jedna: – Zaraz się wy…
Odruchowo myślisz bowiem o rzuceniu się tygryskiem w dół. A trzeba inaczej. Odchylić się do tyłu i wysunąć przed siebie chorą nogę jak dzidę. I dalej już idzie.
Analogicznie jest tu metoda bezpieczna, bezpieczniejsza (z poręczą) i niebezpieczna (co drugi schodek, ale koniecznie z poręczą).
– Jesteś szybszy niż nasz syn – powiedziała mi dziś rano Moja Sportowa Żona, która najpierw odprowadziła Małego Yodę do przedszkola, a potem szła ze mną do samochodu. Bo to jest najbardziej przerąbane – kilka tygodni bez możliwości kierowania samochodem. Do metra jest kawał (pewnie jakieś 10-12 minut szybkiego kulania), a nie wszędzie się metrem dojedzie. Od autobusów zawsze wolałem bieganie albo rower. Więc wychodzi na to, że ciągle muszę obciążać wożeniem mojej osoby MSŻ, a bardzo chciałbym tego unikać.

kule 23 stycznia 1

Jak trzymać przedmioty?
Opieramy dłoń na kuli, a wolnymi palcami (trzeci, czwarty, piąty) staramy się przytrzymać lekko inny przedmiot. Możemy go przyciągnąć do rączki kuli, ale uważajmy, żeby go nie zgniatać. To tzw. uchwyt piórkowy.
Jeśli jest to druga kula przy wchodzeniu po schodach metodą bezpieczniejszą – umieścić kulę jak szpadę, patykiem do tyłu. Nie w dół, bo może się pomylić, na której właściwie kuli się opierasz. A to grozi ortopedią.
Chwytem piórkowym da się przenieść też książkę dla dziecka, ubranie do założenia, szmatkę do wytarcia blatu, a nawet stołek, na którym trzeba usiąść, żeby np. założyć buty. Buty samemu można zakładać na drugi-trzeci dzień, kiedy noga osiąga zgięcie bliskie 90 stopni. Podobnie ze zdejmowaniem majtek.
Chwytem piórkowym nie przeniesiemy kubka z herbatą, talerza z kanapkami, laptopa. Co wtedy?

Jak przenosić trudne przedmioty?
Są dwie metody – upierdliwa i ryzykowna. W przypadku kubka z herbatą (a także raczej talerza z kanapkami) możliwa jest tylko i wyłącznie upierdliwa. Odkładamy kule (przynajmniej jedną) i przesuwamy zdrową stopę ruchem robaczkowo-krzyżaczkowym. Jeden ruch to jakieś 15 cm. Na dystansie kuchnia-pokój można się obyć bez audiobooka.
Metoda ryzykowna polega na skakaniu na jednej nodze. Dlatego nie nadaje się do przenoszenia np. herbaty. Można tak przenieść laptop. Tylko nie należy wcześniej odłączyć ładowarki, rzucić jej na ziemię wtyczką do góry, a potem skakać na jednej nodze do tyłu. Bo Prawo Murpy’ego mówi, że niezawodnie wskoczy się któregoś dnia na wtyczkę. Ja wskoczyłem dziś.
Skakanie na jednej nodze – tylko w sprawdzonym terenie.

Jak biegać z kulami?
Dwuskokiem. Kiedy odebraliśmy dziś Małego Yodę razem z przedszkola (bo MSŻ wcześniej odebrała mnie z redakcji Twojego Stylu) i musiałem z nim podbiec, dwuskok się sprawdził. 1. kule w przód, 2. duży skok i lądowanie na zdrowej nodze, 3. od razu mały skok z wybiciem ze zdrowej nogi i lądowaniem na zdrowej nodze (coś jak w trójskoku), 4. w tym czasie wymach kulami do przodu i wracamy do punktu pierwszego.

Jak się nie dać?
Odwiedzają mnie teraz przyjaciele, jeden po drugim, trzeci już się zapowiedział. I dziwią się, że jestem w dobrym stanie. A ja Wam powiem, że jestem w euforii. Idzie teraz ku dobremu. Wzmacniam się (dziś był drążek – 10 razy 10), zdrowieję, rosnę w sobie.
Zaczęliśmy już planować politykę weekendowo-rodzinno-startową. O ile lekarz nie postawi weta, to jedziemy na Mazury, ale oboje wystartujemy w biegu na 10 km.
Wiosno przybywaj, będę gotów!

Share
Wojciech Staszewski

Komentarz

  • Norbert
    23 stycznia 2017 at 23:04

    Brawo!!! Poradnik zacny, ale miejmy nadzieję, że nie będzie potrzebny. Ps. czy to natolińskie krajobrazy?

    n.

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
194
 Zdjęcia
473
 ludzie
627
 Następujący
Jeszcze tydzień temu biegaliśmy na obozie w Rabce (fot. z butami). A w niedziele zapraszamy Podopiecznych i Sympatyków na dychę z handicapem w Lesie Kabackim (WuWuA) - chyba już piąta edycja #10do10 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻Na zdjęciach jak było miesiąc temu, a na ostatnim - kawa w @ach_cafe gdzie mamy zarezerwowany stolik po biegu i 10-procentową zniżkę dla uczestników biegu. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/272573997005932/?ti=ia #ksstaszewscy #biegajznami #laskabacki #biegdowspolnejmety #achcafeBajeczny wbieg na Turbacz z Obidowej. Szczyt ZUPEŁNIE zmieniony, huragan zniszczył drzewa, widok na Tatry i Babią. Dobrze? Źle? Na pewno inaczej‼️ #obozbiegowy #ksstaszewscy #rabka #wbijajnexttimeMini-Oboz Biegowy w Rabce. Pobiegliśmy w góry i spotkaliśmy wiosnę na zbiegach. A pomysł z pierwszym marcowym przejściem Poniczankj wyszedł spontanicznie od Podopiecznych (brawo Szczepan). Ładnie jak w obrazku, tylko jelenia na rykowisku brakuje (ale dwie sarny na zbiegu z Krzywonia były, Paweł tez widział). #obozbiegowy #grupamlodziezy #rabkazdroj #wiosnawgorachDzień przed startem #obozbiegowy w #rabkazdroj - narty w Białce. Żółta firmowa flaga dziś wieczorem zaczyna biegać po Gorcach i Beskidzie Wyspowym. #treningbiegowy #narty #wyciagkrzeselkowy #bialkatatrzanskaTo jest najbardziej romantyczna pętla na tempo progowe na świecie. 670 m w parku zdrojowym w Rabce. Będzie pięknie, obóz 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️rusza już pojutrze 👍 #ksstaszewscy #biegamy #treningwparku #preczzestadionami #rabkaczekawzywazdalekaW drodze do pracy było 30 km biegiem 🏃🏻 Wiec powrót - metro i wreszcie Veturilo‼️ Najlepszy wynalazek miejski XXI wieku 🚴‍♀️ od dziś powrócił. #staszewskibiega #rowermiejski #porzucciesamochody #bedziecieszczesliwsi #treningdomaratonuNie unikaj pączków 🍩SPALAJ JE‼️ 300 kalorii da Ci energię na pół godziny treningu. #tlustyczwartek #biegamy #ksstaszewscy #nazdrowieLute treningi za nami. Dziś był wstęp do interwałów czyli biegowe przedwiośnie 🏃🏼‍♀️🏃🏻👍 #grupamlodziezy #ksstaszewscy #ekspresjawieczoru #efektwowKto robi podbiegi, ten ma widoki na dobre wyniki 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️. #grupamlodziezy na wtorkowym #treningwspolny z #ksstaszewscy w rekordowym składzie. Chciałbym jeszcze raz zobaczyć światła miasta (kto bez Googla wie, czyj to kawałek? 😎