Top

Wtorkowy trening. Progowy

KS Staszewscy / Blog  / Wtorkowy trening. Progowy

Wtorkowy trening. Progowy

Dziś pierwszy trening progowy w roku. Zwykle unikałem takich intensywności o tej porze roku, ale przekonuję się do trochę szybszego biegania. Nie żebym na drugie miał Daniels albo Canova, ale już nie do końca Skarżyński.

trening 24 stycznia 1Ponieważ ciągle jest zima, rozpoczęliśmy od czterech minutowych serii siły biegowej: 20 s. marszu wykrocznego, 20 s. marszu dynamicznego, 20 s. skipu A. Czyli zestawu, który zrobił w ubiegłym tygodniu furorę u tych Podopiecznych, którzy go w różnych wariantach dostali. Zachwytów zwrotnych było sporo. Będziemy powtarzać – oczywiście jeśli ma być to samodzielny trening, to z większą liczbą serii i z większymi utrudnieniami.

Dziś to było tylko siłowe maźnięcie. Przebudzenie mięśni do wysiłku. Potem przeszliśmy do treningu progowego. Zadanie było ambitne – 2 razy 3,5 km (trzy kółka wokół kanałku). I zrobiliśmy przy tym myk, który wymusił na drugim powtórzeniu takie samo, a u niektórych nawet szybsze tempo. Nie powiem jaki myk, bo może przyjedziesz do nas na obóz do Rabki albo trafisz kiedyś na trening 😉

Tempo progowe – nazwijmy je umownie półmaratońskim, w rzeczywistości jest trochę szybsze, u mocniejszych biegaczy o kilka sekund, u wolniejszych o kilkanaście. Moja Sportowa Żona właśnie odczytuje swoje wartości z Garmina i wychodzi na to, że z tą kilkusekundową korektą powinna już dziś pobiec półmaraton w 1:44. Ja jej prognozuję 1:43, ale chyba tę prognozę do marca (do Krakowa) przebije.

Po co trenować tempo progowe? Uczymy organizmu trzymania energetyki pod kontrolą. Biegniemy na tzw. progu mleczanowym. Czyli stężenie kwasu mlekowego rośnie, ale nie na tyle, żeby organizm nie radził sobie z jego utylizacją (w literaturze przyjmuje się 4 mmol/kg masy ciała). Inaczej: mleko się wprawdzie rozlało, ale jeszcze można powycierać.

Organizm uczy się tej kontroli i utrzymywania biegu o wysokiej intensywności przez dłuższy czas podczas zawodów. Teoria mówi też, że biegając pod progiem podnosimy go. Czyli wykonywanie raz w tygodniu treningu progowego (albo włączanie elementów tempa progowego w dłuższe, wolne biegi) umożliwi nam podniesienie trochę tempa przy zachowaniu kontroli (czyli biegu pod progiem mleczanowym). Na półmaraton jak znalazł.

Dziki powiedziałby jeszcze, że tempo progowe to trening głowy. Najmocniej pobiegł dziś Marek, ale ręce się składały też dla Andrzeja za niezwykłą pogoń i dla Marty, która wygrała wśród kobiet. Rywalizacja jest mobilizująca i szalenie ciekawa, jak się stoi przez godzinę o kulach przy trasie.

Ten facet o kulach dziś nie biegał. Jest pięć dni po operacji – w środę na blogu krwawy film. A półmaraton pobiegnie pewnie w czerwcu.

 

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • Marta
  24 stycznia 2017 at 22:41

  Z racji, że Wojtek często w uroczy sposób myli imiona…… wydaje mi się że znalazłam błąd w artykule. Może i wygrywam optymizmem, ale z pewnością nie biegowo 🙂 Więc chyba trzeba skorygować fragment “…Marty, która wygrała wśród kobiet. ” 🙂
  Do zobaczenia za dwa tygodnie (niestety za tydzień mnie nie będzie 🙁 )
  Pozdrowienia,
  Marta

 • Fenicjanka
  25 stycznia 2017 at 00:17

  Chyba chodziło o Marlenę 🙂

 • Marlena
  25 stycznia 2017 at 08:06

  1. runda była moja, druga Marty 🙂 Ale kto by patrzył, trening był przedni!

 • Marta
  25 stycznia 2017 at 08:25

  Marleno, Wojtku 😉 rzeczywiście zabawa była przednia 😉 uwielbiam takie wtorki 😉

 • Staszewski
  25 stycznia 2017 at 10:37

  Dziewczyny,
  Wszystkie pobiegłyście świetnie :-)))
  A co do szczegółów:
  W tych “zawodach” liczyło się tylko drugie powtórzenie. W pierwszym startowaliśmy razem – i wiadomo, że jak ktoś biega 5 km w 32 min., a ktoś w 24 min., to nie ma możliwości żadnej rywalizacji. Zadanie “zawodów” polegało więc na wyrównaniu szans – stąd handicap na drugim powtórzeniu.
  Zawody nie mierzyły więc waszej szybkości ani możliwości pokonania dwóch lub trzech kółek. Mierzyły wyłącznie jedną rzecz: kto po intensywnym wysiłku i krótkiej przerwie jest w stanie powtórzyć wysiłek na podobnym poziomie intensywności.
  Z tego zadania wszyscy wywiązali się dobrze lub świetnie. Największe brawa dla tych, którzy drugie powtórzenie pobiegli szybciej niż pierwsze. A najlepszą “przebitkę” uzyskała Marta.

  Skoro zabawa Wam się podobała już myślę nad kolejną 🙂

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
184
 Zdjęcia
466
 ludzie
587
 Następujący
Treningowe zawody 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Lesie Kabackim - bieg do wspólnej mety (z handicapem). Sądząc po naszych szybkościach - idzie wiosna! Na następną edycje Dziesiątki do Dziesiątej zapraszamy za miesiąc - 17.03. Szczegóły na FB: KS Staszewscy - Trenuj Bieganie. #ksstaszewscy #podopieczniisympatycy #10do10 #biegdowspolnejmety #dolaczdonas #jakonatamweszlaWbijaj: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️👍😃📲 #najlepszyweekendmarca #obozbiegowy #ksstaszewscy #rabka #dozobaczenia„Kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze”. Wiecie, z jakiej to piosenki? Kinga stwierdziła, ze to najlepszy komentarz do tego kolażu, który przygotowaliśmy na konkurs walentynkowy ❤️ na jednym fanpejdżu. #ksstaszewscy #kingajestsuper #padlespowstan #bieganiewrabceZ kim się widzimy w @ach_cafe w niedzielę 17.02 po dziesiątej? 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️Przypominamy: około 9.00 start #10do10 - biegu do wspólnej mety (startujesz na 10 km kiedy chcesz, żebyśmy wszyscy finiszowali o 10.00, trasa 10 km w Lesie Kabackim, start Moczydłowska/Leśna, organizacja KS Staszewscy). A potem w #achcafe najlepsza kawa ☕️ w promieniu 10 km i wspólne drugie śniadanie - mamy 10 proc. zniżki na hasło 10do10. Trochę więcej o biegu (to już 4. edycja!) na blogu StaszewskiBiega: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ CU soon-day? #ksstaszewscy #startkontrolny #wspolnyfinisz #zapraszamy#grupamlodziezy po drużynowych zawodach w tempie progowym. Wszyscy 🏃🏼‍♀️🏃🏻 zostali zwycięzcami, bo każdy zrobił mega trening. Najmocniej biegała Kasia S. 👏 nawet Mariusz, Piotrek i Przemek byli za nią 😱 #radoscbiegania #bylozimno #ogien #petarda #treningwmrozieMyślisz, że powrocie z ferii już tylko deprecha do maja a przynajmniej do kwietnia? Nie‼️ 7-10 marca masz szanse na Najlepszy Weekend Marca - Mini-Obóz Biegowy 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Rabce-Zdroju z KS Staszewscy. Zobacz 🎥 jak zabiegiście było rok temu. Szczegóły i zapisy: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/
Zostało KILKA miejsc. Kto pierwszy ten szybszy 👍
#obozbiegowy #bieganiewgorach #ksstaszewscy #jedziemydorabkiTrzygodzinny trening 🏃🏻w drodze do pracy zrobiony. 32,11 km w tempie 5:36 min./km i 2190 spalonych kalorii, co podaję ku zazdrości koleżanek z pracy 😉 i żeby inspirować Czytelniczki @wysokieobcasy.pl @wysokieobcasypraca @wysokieobcasy_extra 👍 Tutaj zapis na Garminie: https://connect.garmin.com/modern/activity/3363081462 😎 Zostaje tylko jedno pytanie: czy do domu wrócić autobusem i metrem czy jednak pobiec (już tylko niecałe 10 km). Kto jest za komunikacją, a kto za drugim treningiem⁉️📲 Głosy zbieram do 16.30 😃My biegaliśmy pod górę trenując siłę biegową, rzucaliśmy piłkami lekarskimi, bo siła dynamiczna jest równie ważna - a w tym czasie przyszła zima i zaczęło prószyć jakby Gwiazdkami. #ksstaszewscy #treningwspolny #grupamlodziezy #zimowieszco 🏃🏻🏃🏼‍♀️Jako dziennikarz, ale blisko sportu - w @mcfit_ (dzięki 👍). Przy pracy nad fotoreportażem do #wysokieobcasypraca z @albert.zawada. #staszewskibiega #staszewskipisze #albertfoci