Top

Być jak Asia Jóźwik

KS Staszewscy / Blog  / Być jak Asia Jóźwik

Być jak Asia Jóźwik

Ruszamy, na łuku ustawiam się na drugiej pozycji zaraz za Joanną Jóźwik. No bo przecież nie przed. Nie mam śmiałości wyprzedzić dziewczyny, która zachwyca szybkością na 800 metrów miliony telewidzów, nawet kiedy zamierza sobie truchtać po kontuzji. Bo jej trucht musi być chyba odrzutowy, bliski prędkości światła, anielski.

Ale kiedy wychodzimy z łuku, czuję, że chciałbym szybciej. Wyprzedzam Asię Jóźwik (jakoś się tak przed biegiem spontanicznie przeszło na “ty”, więc będę pisał na “Asia”) i mówię, że chciałbym okrążenie robić w 1:22. Bo tak sobie wyliczyłem na złamanie 5:30 na milę. A, to wszystko dzieje się na stadionie AWF w Amatorskich Mistrzostwach Polski na 1 Milę, świetnie, profesjonalnie zorganizowanej przez Smokowskich i Spółkę imprezie. Startowaliśmy w ubiegłorocznej (chłodnej, październikowej) edycji i wtedy nabiegałem 5:46. Teraz mierzę w 5:30.

No i kiedy ja mówię Asi o tym kółku w 1:22, to ona, że spróbuje się utrzymać. – Nie żartuj – wyrywa mi się, jakbyśmy się znali od dziecka. Ale to jest tak niemożliwe, że w to nie wierzę. Wygrać z Asią Jóźwik, to jak dziecięce marzenie marzenie , żeby np. strzelić w 1974 r. karnego Tomaszewskiemu i nieważne, że stałby odwrócony tyłem. Wtedy jako siedmiolatek bym pewnie nie dokopał do bramki.

A teraz tnę, pierwsze kółko 1:24, rozważnie. Żeby nie powtórzyć błędu z zeszłego roku, kiedy wystartowałem jak rakieta, a kończyłem jak lapeta. Teraz za rakietę robi biegacz w niebieskiej koszulce, ma na imię Grzesiek i oddala się ode mnie na pierwszym i drugim kółku na dobre 20-30 m. Robi mi się nawet trochę smutno, że biegnę w samotnej serii. Asia Jóźwik truchta w środku stawki, nikt mnie nie naciska, w pierwszy odjechał. Aż pod koniec drugiego kółka Bronek (trener koło siedemdziesiątki, autor zdjęć z naszego biegu, człowiek osobna historia) krzyczy, żebym go gonił. To gonię. Na biegach długich jestem posłuszny jak dziecko.

I rzeczywiście pod koniec trzeciego kółka dystans się zmniejsza poniżej 10 m, na przeciwległej prostej go wyprzedzam. Wtedy jest ważny psychologicznie moment: wyprzedzić człowieka tak, żeby nie dać mu nadziei na to, że może walczyć. Chociaż przecież może, bo biegnę już na 110 proc., dług tlenowy mi rośnie jak hipoteczny na bezrobociu. Ale trzeba w nim zdusić tę nadzieję. Więc przecinam go na pół i zanim się poskleja jestem już 10 metrów przed nim i powiększam przewagę.

Pogubiły mi się niestety sekundy gdzieś na trasie, przecinając wstęgę, którą przede mną rozciągają, wbiegam na metę w 5:37. Dziewięć sekund lepiej niż rok temu, ale osiem sekund od celu – więc w połowie drogi. Może gdyby nie ten upał albo gdyby za upał odejmowali sekundy, jak w skokach narciarskich… Padam na tartan, jak widziałem kiedyś w telewizji. Kiedy wstaję, Asia jest już za linią mety, nie wiem na ile zmęczona, bo ja jestem na tyle wypluty, że nic nie widzę.

Poza finiszującą Kingą. Widzę, ściga się z dwoma facetami. Wpada na metę, a zegar pokazuje jej smutek. 6:40, osiem sekund gorzej niż rok temu. Smutek zamienia się w rozgoryczenie, oszukał ją Garmin i trener. Garmin pokazywał tempo średnie 4:06, chociaż pobiegła w 4:10. A trener – czyli ja – źle policzył tempo i powiedział, że nawet 4:12 min./km wystarczy do celu. Nauka: na bieżni nie biegamy na tempo z kosmosu, tylko wyliczamy sobie czas na pół kółka, na całe kółko. Do 3000 m powinno się to udawać bez kalkulatora.

Nie zmieściliśmy się na podium, ani Kinga (5 miejsce w kategorii K-40), ani ja (5 w M-50). Ani w drużynówce (chociaż Marek-Rakieta doleciał w 4:52, miejsce 2 w M-40). Jedynym dekorowanym Staszewskim był w tej sytuacji Mały Yoda.

Zawody rozpoczęły się od startów dziecięcych. Mały Yoda biegł na setkę w kategorii M-3. Serio, tak to poważnie nazwali (kolejna to M-5). Nabiegał 27:35, o dwie sekundy szybciej niż na jesieni w Biegu Bąbla. U niego upływający czas działa bardziej na plus niż pogoda na minus. I zdobył srebrny medal. Dostał nagrodę: fajowe kredki w drewnianym piórniku i tajemniczy przedmiot bez nazwy i oczywistego zastosowania (ktoś wie, co to jest?). Od Asi.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • ok123
  11 czerwca 2018 at 21:23

  O, Wojtek, skoro mówimy o tempie i planowanych wynikach…
  Krótkie pytanie:
  Jak cztery dni przed startem na 5 km (Bieg Ursynowa) robi się interwały 8 x (3’+2′) w tempie średnim 4:21/km, to na ile trzeba biec w sobotę?

 • rob
  11 czerwca 2018 at 22:59

  @OK123
  O tym jak oszacować tempo startowe pisał ciekawie Marcin Nagórek w majowym Bieganiu.
  Z Twojego testu 8x700m po 3′ na 2 minutowych przerwach można założyć, że nawet przy trudnych warunkach pogodowych w sobotę możesz atakować 22′ (tempo 4:24 min/km)

 • Wojtek
  11 czerwca 2018 at 23:00

  Piotr – celuj w 22 minuty! No, może bezpieczniej zacząć na 23, a po 2 km przyspieszyć. Chociaż powiem Ci, że nie lubię prognozować wyniku biegu po interwałach. No, ale niech tam: 22:30.
  Napisz po starcie proszę 🙂

 • gz_81
  12 czerwca 2018 at 08:51

  Gratulacje! Ja biegłem półmaraton poznański za Dominiką Stelmach (a na końcu nawet przed) – taki bieg z celebrytką / celebrytą zawsze cieszy!

 • ok123
  12 czerwca 2018 at 09:25

  Rob, Wojtek, dzięki za podpowiedzi.
  Życiówka z zeszłego roku to 22:40.
  Czyli jest stabilizacja 😉

 • Dorota
  12 czerwca 2018 at 22:13

  Tajemniczy przedmiot wygląda na świecącą opaskę zakładaną na tył buta, przydaje się do biegania zimą po ciemku 😉

 • Wojtek
  12 czerwca 2018 at 23:03

  @ok123 – ale nam wyszła z Robem prognoza – naprawdę żeśmy się nie zmawiali, a posty napisaliśmy jednocześnie. Wal w 22:xx 🙂
  gz – gratulacje, bo Dominika chyba nie była kontuzjowana
  Dorota – chyba tak, Rob mi nawet przesłał zdjęcie buta

 • Michal_obozowicz
  13 czerwca 2018 at 16:25

  A ja jestem bardzo ciekawy jak przeklada sie tempo z biezni mechanicznej na bieg uliczny. W zeszlym tygodniu zrobilem testowo 5 km na biezni w 19:15 a taki wynik na Biegu Ursynowa bylby zyciowka poprawiona o 25 sekund i marzeniem biorac pod uwage pogode. Jakie sa Wasze doswiadczenia – czas z biezni a zawody na dworze?

 • MEL. z Kabat
  14 czerwca 2018 at 23:30

  Zupełnie przypadkowo byłam świadkiem tego biegu, bo akurat wypadła mi przerwa w zajęciach na AWF, a przyciągnęły odgłosy i widok kręcących się wokół Wydziału Rehabilitacji biegaczy.
  Kinga, Wojtek – podziwiam! Bieg w takim upale nie może należeć do przyjemności, a jednak daliście radę i to całkiem fajnie. Asia tak ślicznie biegła i odpaliła rakietę na pół okrążenia do końca.

  Nie udaje mi się jeszcze łamać 30′ na parkrunie, ale też nie miałam zbyt wielu okazji. Może w lipcu mi się uda?

 • ok123
  16 czerwca 2018 at 17:12

  21:42 🙂
  Nigdy nie zrozumiem jak to możliwe, że człowiek biegnie 5 km w tempie odrobinę szybszym niż trzyminutowe interwały kilka dni wcześniej…
  Na swoje usprawiedliwienie mogę powiedzieć tylko, że bardzo spieszyłem się na dworzec… 😉

 • Wojtek
  16 czerwca 2018 at 17:57

  Michal – ludzie zwykle na bieżni mechanicznej biegają trochę szybciej niż w realu, bo podskakują 🙂 Jak Tobie wyszło?
  Piotr Ok – gratulacje, ale podaj wynik

 • Michal_obozowicz
  16 czerwca 2018 at 19:30

  Wyszlo znacznie wolniej – 20:18. Zalozenie bylo takie, zeby od 4 kilometra przyspieszac i ostatni pobiec w 3:30. Na biezni sie dalo, a dzisiaj na zawodach niestety nie. Ciekaw jestem jak bym pobiegl gdyby bylo chlodniej, ale to juz teraz gdybanie tylko 🙂

 • Ok123
  16 czerwca 2018 at 20:11

  Wojtek, czy myslisz ze 21:42 to byla godzina, o ktorej zaczął sie bieg, czy co?
  🙂

 • Wojtek
  18 czerwca 2018 at 08:00

  Piotr – Ups. Chyba czytałem to szybciej niż Ty biegłeś. Brrrawo.
  Michal – nie da się przy wyniku 20:18 pobiec ostatniego km w 3:30. Najszybciej 3:44. A przy lepszej pogodzie ładnie złamałbys 20 minut

 • Anonim
  18 czerwca 2018 at 12:55

  Biegać jak Asia Jóżwik tzn świetnie stylowo i skutecznie. Noga ląduje na śródstopiu z lekkim pochyleniem ciała do przodu. Na pierwszym zdjęciu widać jak autor ląduje wysoko na pięcie i blokuje płynne przenoszenie ciała do przodu. Jak uczyć się stylu to od Asi i całej czołówki najlepszych na świecie biegaczy, którzy na wszystkich dystansach ladują na śródstopiu.

 • Michał_obozowicz
  18 czerwca 2018 at 15:11

  Na bieżni mechanicznej zrobiłem pierwsze 3 km po 4:00, czwarty w 3:45 i ostatni w 3:30. Ale jak widać w warunkach startowych nie dałem rady tego powtórzyć. Tyle też, że pierwsze dwa kilometry w Biegu Ursynowa zrobiłem po 3:50 trzymając się balonika prowadzącego na 20 minut. Będę “polował” na jakieś 5 km ale w chłodniejszych warunkach.

 • Wojtek
  18 czerwca 2018 at 17:20

  Anonim – pisałem już o tym parę razy. Nie wierzę w bieganie ze śródstopia wśród biegaczy ulicznych i terenowych. Zwłaszcza wśród amatorów, którzy nie wypracowali tego wzorca ruchu podczas treningów na bieżni w dzieciństwie. O bieganiu z pięty i przetaczaniu ciężaru ciała do przodostopia pisze też guru Skarżyński, a Grzegorza Gajdusa (poprzedni rekordzista Polski w maratonie), widziałem na zdjęciu, jak wali z pięty. Można to znaleźć na FB KS Staszewscy, ale nie podlinkuję, bo system nie przepuszcza linków.

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
184
 Zdjęcia
466
 ludzie
587
 Następujący
Treningowe zawody 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Lesie Kabackim - bieg do wspólnej mety (z handicapem). Sądząc po naszych szybkościach - idzie wiosna! Na następną edycje Dziesiątki do Dziesiątej zapraszamy za miesiąc - 17.03. Szczegóły na FB: KS Staszewscy - Trenuj Bieganie. #ksstaszewscy #podopieczniisympatycy #10do10 #biegdowspolnejmety #dolaczdonas #jakonatamweszlaWbijaj: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️👍😃📲 #najlepszyweekendmarca #obozbiegowy #ksstaszewscy #rabka #dozobaczenia„Kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze”. Wiecie, z jakiej to piosenki? Kinga stwierdziła, ze to najlepszy komentarz do tego kolażu, który przygotowaliśmy na konkurs walentynkowy ❤️ na jednym fanpejdżu. #ksstaszewscy #kingajestsuper #padlespowstan #bieganiewrabceZ kim się widzimy w @ach_cafe w niedzielę 17.02 po dziesiątej? 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️Przypominamy: około 9.00 start #10do10 - biegu do wspólnej mety (startujesz na 10 km kiedy chcesz, żebyśmy wszyscy finiszowali o 10.00, trasa 10 km w Lesie Kabackim, start Moczydłowska/Leśna, organizacja KS Staszewscy). A potem w #achcafe najlepsza kawa ☕️ w promieniu 10 km i wspólne drugie śniadanie - mamy 10 proc. zniżki na hasło 10do10. Trochę więcej o biegu (to już 4. edycja!) na blogu StaszewskiBiega: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ CU soon-day? #ksstaszewscy #startkontrolny #wspolnyfinisz #zapraszamy#grupamlodziezy po drużynowych zawodach w tempie progowym. Wszyscy 🏃🏼‍♀️🏃🏻 zostali zwycięzcami, bo każdy zrobił mega trening. Najmocniej biegała Kasia S. 👏 nawet Mariusz, Piotrek i Przemek byli za nią 😱 #radoscbiegania #bylozimno #ogien #petarda #treningwmrozieMyślisz, że powrocie z ferii już tylko deprecha do maja a przynajmniej do kwietnia? Nie‼️ 7-10 marca masz szanse na Najlepszy Weekend Marca - Mini-Obóz Biegowy 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Rabce-Zdroju z KS Staszewscy. Zobacz 🎥 jak zabiegiście było rok temu. Szczegóły i zapisy: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/
Zostało KILKA miejsc. Kto pierwszy ten szybszy 👍
#obozbiegowy #bieganiewgorach #ksstaszewscy #jedziemydorabkiTrzygodzinny trening 🏃🏻w drodze do pracy zrobiony. 32,11 km w tempie 5:36 min./km i 2190 spalonych kalorii, co podaję ku zazdrości koleżanek z pracy 😉 i żeby inspirować Czytelniczki @wysokieobcasy.pl @wysokieobcasypraca @wysokieobcasy_extra 👍 Tutaj zapis na Garminie: https://connect.garmin.com/modern/activity/3363081462 😎 Zostaje tylko jedno pytanie: czy do domu wrócić autobusem i metrem czy jednak pobiec (już tylko niecałe 10 km). Kto jest za komunikacją, a kto za drugim treningiem⁉️📲 Głosy zbieram do 16.30 😃My biegaliśmy pod górę trenując siłę biegową, rzucaliśmy piłkami lekarskimi, bo siła dynamiczna jest równie ważna - a w tym czasie przyszła zima i zaczęło prószyć jakby Gwiazdkami. #ksstaszewscy #treningwspolny #grupamlodziezy #zimowieszco 🏃🏻🏃🏼‍♀️Jako dziennikarz, ale blisko sportu - w @mcfit_ (dzięki 👍). Przy pracy nad fotoreportażem do #wysokieobcasypraca z @albert.zawada. #staszewskibiega #staszewskipisze #albertfoci