Top

Jak chronić kolana? Czwartek

KS Staszewscy / Blog  / Jak chronić kolana? Czwartek

Jak chronić kolana? Czwartek

Jak chronić kolana? Jeść kisielek? Ćwiczyć maniakalnie czwórki? Dziś Czwartek Czytelników – na pytanie odpowiada doktor Łukasz Luboiński z Carolina Medical Center.

O to, jak chronić kolana pytała pod blogiem Malbiega. A że sam chciałbym się na ten temat jak najwięcej dowiedzieć, to poszedłem z pytaniem do doktora Łukasza, który był sześć tygodni temu w moim kolanie. I rozmowę nagrałem, po lekkim montażu ma cztery minuty (za długo na dzisiejszy świat, co?).

W skrócie:

 • Najważniejsza sprawa to dobre buty – wygodne, które nie będą zmieniały mechaniki ruchu.
 • Druga rzecz – biegamy jak najwięcej po miękkim.
 • Podbiegi – niestety zwiększają ryzyko kontuzji.
 • Ćwiczenia wzmacniające – tak, ale nie fiksujemy się na jednym mięśniu.
 • Dobry zestaw ćwiczeń to piłkarski program FIFA 11+ (linki na końcu wpisu).
 • Kisielek-srisielek – dieta na kolana nie działa.

Jak chronić kolana? Opisy ćwiczeń z Programu 11+ o którym mówi dr Łukasz znalazłem np.:

tutaj – na stronie OpolskiTrener, wszystko po angielsku, ale zdjęcia dobrze pokazują prawidłową postawę

tutaj – na Parasol2002.futbolowo, fajne animacje

tutaj – na fachowym blogu piłkarskim TreningPilkarzaBlogspot z drobiazgowo rozpisanymi poziomami, seriami, powtórzeniami i sekundami (ale nie przywiązujmy się do tego zbytnio, bo biegacz nie piłkarz)

Bierzmy to wszystko przez palce, bo t0 – jak wyjaśniał mi dr Łukasz – przygotowuje przede wszystkim do wysiłku piłkarskiego, krótkich zrywów biegowych z częstą zmianą kierunku ruchu. Ale inspirujmy się.

Jak chronić kolana? Najkrótsza odpowiedź: stabilizacja na miękko.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarz

 • Marta
  7 marca 2017 at 00:23

  …A najnowszy Women’s Health mówi: „Bieganie w dwóch parach butów zmniejsza ryzyko kontuzji o 39%”. Chwyt marketingowy? 🙂 Czy jest w tym trochę prawdy?

Dodaj komentarz

staszewskibiega
130
 Zdjęcia
262
 ludzie
204
 Następujący
Mini-obóz biegowy 🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Rabce czyli jak zostawiliśmy w górach ⛰zimę i przynieśliśmy Wam wiosnę. A zapisy na LETNI OBÓZ w Rabce 🌞znajdziesz tu: //ksstaszewscy.pl/oboz/Rabka jak Islandia. Podbiegi na Maciejowej na I Mini-Obozie biegowym w Rabce. #obozgiegowy #bieganiepogorach #ksstaszewscy #islandiaRabka-Zdrój - dzień przed I Mini-Obozem Biegowym 🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️Pobiegniemy po wiosnę 🌿☘️🌸🌻🌾🌞 #ksstaszewscy #obozbiegowy #bieganiepogorachGrupa młodzieży 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻pokonała dziś po ➡️ 960 stopni na schodach pod Zamkiem Ujazdowskim uzupełniając trening ćwiczeniami na mini-plotkach. Kończyliśmy na nogach miękkich jak śnieg 🌨☃️😀 #bieganie #trening #treningwspolny #grupamlodziezy #agrykolaLatanie ✈️ Czyli dziennikarz przy pracy 😎 #bieganie #nietylkobieganie #trening #fitness #bungeefitness #bungeefitnesspolskaChłopaki po treningu. Jeden biegowym, drugi piłkarskim. #endorfiny #malyyoda #staszewskibiegaNajlepszy moment weekendu ❤️ #malyyoda #nietylkobieganie #bałwan #bałwanekWeekendowe długie wybieganie. Dotarłem do Konstancina i spotkałem zimę nad rzeczką opodal #bieganie #zima #uzdrowiskokonstancinI pomyśleć: dorośli ludzie. #ksstaszewscy #bieganie #treningwspolny #trening #grupamlodziezy