Top

Jak chronić kolana? Czwartek

KS Staszewscy / Blog  / Jak chronić kolana? Czwartek

Jak chronić kolana? Czwartek

Jak chronić kolana? Jeść kisielek? Ćwiczyć maniakalnie czwórki? Dziś Czwartek Czytelników – na pytanie odpowiada doktor Łukasz Luboiński z Carolina Medical Center.

O to, jak chronić kolana pytała pod blogiem Malbiega. A że sam chciałbym się na ten temat jak najwięcej dowiedzieć, to poszedłem z pytaniem do doktora Łukasza, który był sześć tygodni temu w moim kolanie. I rozmowę nagrałem, po lekkim montażu ma cztery minuty (za długo na dzisiejszy świat, co?).

W skrócie:

 • Najważniejsza sprawa to dobre buty – wygodne, które nie będą zmieniały mechaniki ruchu.
 • Druga rzecz – biegamy jak najwięcej po miękkim.
 • Podbiegi – niestety zwiększają ryzyko kontuzji.
 • Ćwiczenia wzmacniające – tak, ale nie fiksujemy się na jednym mięśniu.
 • Dobry zestaw ćwiczeń to piłkarski program FIFA 11+ (linki na końcu wpisu).
 • Kisielek-srisielek – dieta na kolana nie działa.

Jak chronić kolana? Opisy ćwiczeń z Programu 11+ o którym mówi dr Łukasz znalazłem np.:

tutaj – na stronie OpolskiTrener, wszystko po angielsku, ale zdjęcia dobrze pokazują prawidłową postawę

tutaj – na Parasol2002.futbolowo, fajne animacje

tutaj – na fachowym blogu piłkarskim TreningPilkarzaBlogspot z drobiazgowo rozpisanymi poziomami, seriami, powtórzeniami i sekundami (ale nie przywiązujmy się do tego zbytnio, bo biegacz nie piłkarz)

Bierzmy to wszystko przez palce, bo t0 – jak wyjaśniał mi dr Łukasz – przygotowuje przede wszystkim do wysiłku piłkarskiego, krótkich zrywów biegowych z częstą zmianą kierunku ruchu. Ale inspirujmy się.

Jak chronić kolana? Najkrótsza odpowiedź: stabilizacja na miękko.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarz

 • Marta
  7 marca 2017 at 00:23

  …A najnowszy Women’s Health mówi: „Bieganie w dwóch parach butów zmniejsza ryzyko kontuzji o 39%”. Chwyt marketingowy? 🙂 Czy jest w tym trochę prawdy?

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
163
 Zdjęcia
444
 ludzie
559
 Następujący
Tak było w marcu’18 na mini-obozie biegowym. Uwielbiam to zdjęcie, my styrani podbiegami w brei, krajobraz polodowcowy. Tak będzie pewnie na mini-obozie w marcu’19. 🏃🏼‍♀️Zapisy otwarte: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/ 🏃🏼‍♀️A tu krótka literatura na blogu: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-bedzie-w-marcu/ 🏃🏼‍♀️A kto powiedział, ze przy minus 5 nie jeździ się na rowerze? Na pewno Mały Yoda o tym nie słyszał. #mroz #rower #hardcoreowychlopczykMój syn ma na imię Yoda. Drugie imię. Jak to się stało, co na to Rada Języka Polskiego, a co USC - na blogu: https://ksstaszewscy.pl/maly-yoda-z-warszawy/ #staszewskibiega #ksstaszewscy #malyyoda #wyroznijsieDzisiejszy #parkrunursynów w obiektywie wolontariusza 😎 Na ostatnim zdjęciu asystent 😘 wsiada na rower 👍I ❤️ Veturilo. Roztrenowanie w drodze do pracy: #rowermiejski #warszawa #skarpawarszawska #przyrodawmiescie #ksstaszewscyWiesz, ze #roztrenowanie po sezonie to nie jest stracony czas? To szansa na nowe przyjemności. Radość z wykonania serii pompek na specjalnych uchwytach od @kinga_z_ks_staszewscy 😃 #bezcenne #bieganie #niebieganie #pompkiŁadniejsza twarz roztrenowania #niebiegamy #rower #randkazzonaWtorkowy #treningwspolny z #ksstaszewscy - na początek roztrenowania #tabata dla biegaczy. Tak skacze tylko #grupamlodziezy 🏃🏼‍♀️🏃🏻😃👍W drodze do pracy #roztrenowanie #rower #przyrodawmiescie