Top

Jak chronić kolana? Czwartek

KS Staszewscy / Blog  / Jak chronić kolana? Czwartek

Jak chronić kolana? Czwartek

Jak chronić kolana? Jeść kisielek? Ćwiczyć maniakalnie czwórki? Dziś Czwartek Czytelników – na pytanie odpowiada doktor Łukasz Luboiński z Carolina Medical Center.

O to, jak chronić kolana pytała pod blogiem Malbiega. A że sam chciałbym się na ten temat jak najwięcej dowiedzieć, to poszedłem z pytaniem do doktora Łukasza, który był sześć tygodni temu w moim kolanie. I rozmowę nagrałem, po lekkim montażu ma cztery minuty (za długo na dzisiejszy świat, co?).

W skrócie:

 • Najważniejsza sprawa to dobre buty – wygodne, które nie będą zmieniały mechaniki ruchu.
 • Druga rzecz – biegamy jak najwięcej po miękkim.
 • Podbiegi – niestety zwiększają ryzyko kontuzji.
 • Ćwiczenia wzmacniające – tak, ale nie fiksujemy się na jednym mięśniu.
 • Dobry zestaw ćwiczeń to piłkarski program FIFA 11+ (linki na końcu wpisu).
 • Kisielek-srisielek – dieta na kolana nie działa.

Jak chronić kolana? Opisy ćwiczeń z Programu 11+ o którym mówi dr Łukasz znalazłem np.:

tutaj – na stronie OpolskiTrener, wszystko po angielsku, ale zdjęcia dobrze pokazują prawidłową postawę

tutaj – na Parasol2002.futbolowo, fajne animacje

tutaj – na fachowym blogu piłkarskim TreningPilkarzaBlogspot z drobiazgowo rozpisanymi poziomami, seriami, powtórzeniami i sekundami (ale nie przywiązujmy się do tego zbytnio, bo biegacz nie piłkarz)

Bierzmy to wszystko przez palce, bo t0 – jak wyjaśniał mi dr Łukasz – przygotowuje przede wszystkim do wysiłku piłkarskiego, krótkich zrywów biegowych z częstą zmianą kierunku ruchu. Ale inspirujmy się.

Jak chronić kolana? Najkrótsza odpowiedź: stabilizacja na miękko.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarz

 • Marta
  7 marca 2017 at 00:23

  …A najnowszy Women’s Health mówi: „Bieganie w dwóch parach butów zmniejsza ryzyko kontuzji o 39%”. Chwyt marketingowy? 🙂 Czy jest w tym trochę prawdy?

Dodaj komentarz

staszewskibiega
140
 Zdjęcia
307
 ludzie
248
 Następujący
Goniąc Asię Jóźwik. Sportowa niedziela, dobra zabawa. Bieg #1mila #ksstaszewscy #staszewskibiega #jozwikmakontuzjeSprawność ogólna na plotkach. #treningwspolny #grupamlodziezyZdradźmy w końcu tajemnicę naszego złota 🏆🥇 w Ekidenie tydzień temu w kategorii #biegamdobrze‼️Selfie z Robertem Korzeniowskim 🏃🏻🏃🏻przed startem 😉 A na serio: ciągle tym żyjemy 😁👍🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏻🏃🏻🏃🏻Po co robić teraz siłę dynamiczną❓ Bo teraz jest ona najbardziej potrzebna, na startach na 5 albo 10 km‼️Jeśli chodziłes na siłownie w zimie, to myślisz, ze twoje mięśnie to pamietaja⁉️
#ksstaszewscy #treningwspolny #siladynamiczna #pilkilekarskie #grupamlodziezyKasia. Podopieczna. Parkrun, 5 km, maj 2018Kto pierze buty w pralce? Więcej na blogu StaszewskiBiega.pl #butywpralce #zonapedantka#flaga #ksstaszewscy #kibicowanie2018 #podejdzdonas10 km w Grand Prix Kabat zgodnie z planem 😎 Drugie miejsce w kategorii wiekowej, więc trzeba walczyć 🏆Plan: start w zawodach 1 Mila❗️ Marzenie: start w serii, którą poprowadzi sama Joasia Jóźwik‼️ Trzeba nagrać „filmik przekonujący” (do 30”) oznaczyć go #1mila, #zlotamila - i czekac, czy znajdzie się w 25 szczęśliwców wybranych przez #JJ do jej serii❤️
Namawiamy wszystkich 🏃🏻🏃🏼‍♀️Podopiecznych KS Staszewscy - weźcie udział w tym konkursie, wrzućcie swoje filmiki z 2 #. Może zrobimy sobie małe zawody w bezpośrednim starciu 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏻🏃🏻🏃🏻🏃🏻🏃🏻 👍