Top

Jak chronić kolana? Czwartek

KS Staszewscy / Blog  / Jak chronić kolana? Czwartek

Jak chronić kolana? Czwartek

Jak chronić kolana? Jeść kisielek? Ćwiczyć maniakalnie czwórki? Dziś Czwartek Czytelników – na pytanie odpowiada doktor Łukasz Luboiński z Carolina Medical Center.

O to, jak chronić kolana pytała pod blogiem Malbiega. A że sam chciałbym się na ten temat jak najwięcej dowiedzieć, to poszedłem z pytaniem do doktora Łukasza, który był sześć tygodni temu w moim kolanie. I rozmowę nagrałem, po lekkim montażu ma cztery minuty (za długo na dzisiejszy świat, co?).

W skrócie:

 • Najważniejsza sprawa to dobre buty – wygodne, które nie będą zmieniały mechaniki ruchu.
 • Druga rzecz – biegamy jak najwięcej po miękkim.
 • Podbiegi – niestety zwiększają ryzyko kontuzji.
 • Ćwiczenia wzmacniające – tak, ale nie fiksujemy się na jednym mięśniu.
 • Dobry zestaw ćwiczeń to piłkarski program FIFA 11+ (linki na końcu wpisu).
 • Kisielek-srisielek – dieta na kolana nie działa.

Jak chronić kolana? Opisy ćwiczeń z Programu 11+ o którym mówi dr Łukasz znalazłem np.:

tutaj – na stronie OpolskiTrener, wszystko po angielsku, ale zdjęcia dobrze pokazują prawidłową postawę

tutaj – na Parasol2002.futbolowo, fajne animacje

tutaj – na fachowym blogu piłkarskim TreningPilkarzaBlogspot z drobiazgowo rozpisanymi poziomami, seriami, powtórzeniami i sekundami (ale nie przywiązujmy się do tego zbytnio, bo biegacz nie piłkarz)

Bierzmy to wszystko przez palce, bo t0 – jak wyjaśniał mi dr Łukasz – przygotowuje przede wszystkim do wysiłku piłkarskiego, krótkich zrywów biegowych z częstą zmianą kierunku ruchu. Ale inspirujmy się.

Jak chronić kolana? Najkrótsza odpowiedź: stabilizacja na miękko.

Share
Wojciech Staszewski

Komentarz

 • Marta
  7 marca 2017 at 00:23

  …A najnowszy Women’s Health mówi: „Bieganie w dwóch parach butów zmniejsza ryzyko kontuzji o 39%”. Chwyt marketingowy? 🙂 Czy jest w tym trochę prawdy?

Dodaj komentarz

staszewskibiega
147
 Zdjęcia
345
 ludzie
272
 Następujący
Grupa młodzieży 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻na wtorkowym Treningu Wspólnym KS Staszewscy nie tylko biegała (podbiegi oraz tempo progowe), ale po raz kolejny zmierzyła się z wyzwaniami ➡️ ćwiczeń kalistenicznych #treningwspolny #motywacja #runishappiness #wiszenietezSensacja archeologiczna w dziedzinie rekreacji! Znalezione w Rabce Zdrój fotosy z pierwszej połowy XX wieku wskazują, iż już wtedy grupy młodzieży odbywały ćwiczenia hygieniczne na obozach sportowych. #ksstaszewscy #obozbiegowy #rabkazdroj #biegamyjakdzicy #grupamlodziezyZ rodziną podobno najlepiej wychodzi się na zdjęciach. A najlepiej wchodzi się na Pilsko (1557 m npm)! #ksstaszewscy #wycieczkizdziećmi #szczytzdobytyWracam! Dzisiejsze Easy 🏃🏻w drodze do pracy. Poltorej godziny po 5:04 to ja dawno nie biegałem 😎 #running #working #ksstaszewscy #biegamdopracy #wysokieobcasyNa Treningu Wspólnym z KS Staszewscy #magnesia 👍😀🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻Grupa Młodzieży na wtorkowym Treningu Wspólnym w deszczu i słońcu 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️ #treningobwodowy #rainbow #rainrun #ksstaszewscy #bieganie #wzmacnianie #koncertowa #grupamlodziezy #twardzielePodobno w sobotę #dzienojca To ja się już dziś pochwale ostatnim startem 🏃🏻syna 😁👍🏆🥈 #1mila #dzieci100m #srebrnymedal #ksstaszewscyGoniąc Asię Jóźwik. Sportowa niedziela, dobra zabawa. Bieg #1mila #ksstaszewscy #staszewskibiega #jozwikmakontuzjeSprawność ogólna na plotkach. #treningwspolny #grupamlodziezy