Top

Półmaraton w Wiązownie -3 min.

KS Staszewscy / Blog  / Półmaraton w Wiązownie -3 min.

Półmaraton w Wiązownie -3 min.

Półmaraton w Wiązownie to bieg kultowy. To tutaj stolica topi Marzannę, wypatruje wiosennej prognozy pogody i prognozuje wyniki półmaratonów w szczycie sezonu. Będą o 3-5 minut lepsze niż rezultat z Półmaratonu w Wiązownie

Latami w Wiązownie wiało. Jakby wszystkie Zefiry północy i Neptuny południa tu wyznaczały sobie walną bitwę na przełomie lutego i marca. Wiatr miał ponadto taką specyfikę, że zawsze odczuwało się go, kiedy wiał w twarz. To tutaj poznałem żeglarskie chyba określenie wmordewind, bodaj za sprawą Janga, z którym różnimy się wprawdzie w sprawie stosunku do samochodów, ale wiele nas łączy.

Chcecie nostalgiczny obrazek drogi wijącej się środkiem skansenu im. Elizy Orzeszkowej? Albo masturbacyjne opisy bólu przeżywanego między 18 a 20 kilometrem? Myślę, że nie, więc będzie trochę matematyki. A najpierw fotostory. Moje cztery Wiązowny: 2008, 2011, 2014 i 2015.

wiazowna 2008OLYMPUS DIGITAL CAMERAwiazowna 2014wiazowna 2015

Matematyka jest taka. Przy dobrze ułożonym (speriodyzowanym) treningu, w którym najpierw robi się bazę siły i wytrzymałości, a potem na tym buduje szybkość, Wiązowna, która wypada na początku tzw. okresu intensyfikacji nie może wypaść bardzo dobrze. Dopiero dopracowanie szybkości przez cały marzec przynosi dobry efekt w zawodach docelowych, połówkach i pełnych maratonach.

Półmaraton w Wiązownie w moim wykonaniu w zestawieniu z późniejszym o miesiąc warszawskim wygląda tak:

 

Rok 2015. Wiązowna 1:26:25. Warszawa 1:23:30. Poprawa o 2:55.

Rok 2014. Wiązowna 1:26:18. Warszawa 1:23:27. Poprawa o 2:51.

Rok 2011. Tylko Wiązowna 1:24:41. Ale na jesieni w Pile było 1:21:51. Poprawa o 2:50.

Rok 2008. Wiązowna 1:23:50. Warszawa 1:19:13. Poprawa o 4:37.

Średnio – Warszawę byłem w stanie pobiec o około 3 minuty lepiej niż Wiązownę. U biegaczy nieco wolniejszych ta różnica będzie proporcjonalnie większa. W uproszczeniu przyjąłbym, że to 3-5 minut. Tyle odejmij sobie od Wiązowny przed Warszawą, Krakowem, Gdańskiem, Poznaniem czy Pabianicami.

Słońce tak w tym tygodniu świeci i prognoza (pogody) tak nas zachęca, że postanowiliśmy z Moją Sportową Żoną wziąć Małego Yodę pod pachę i jechać do Wiązowny pokrzyczeć z radości do wszystkich, pobić brawo naszym Podopiecznym, którzy tam startują i przybić piątki wszystkim życzliwym, którzy będą mieli na to ochotę. Wypatrujcie nas w okolicy mety, a potem bliżej tej knajpki na początku drogi na której jest finisz. Ja to ten facet bez kul, a MSŻ to ta najbardziej energiczna w powiecie.

bg_strona_kimjestesmy

Do zobaczenia!

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

  • Staszewski
    5 marca 2017 at 00:25

    Torex! Witaj po latach. Podejdź przybić piątkę 🙂

  • Staszewski
    6 marca 2017 at 07:38

    🙁 musieliśmy zrezygnować z wyjazdu rano. Pisałem już o tym na FB, a wieczorem będzie na blogu

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
194
 Zdjęcia
473
 ludzie
627
 Następujący
Jeszcze tydzień temu biegaliśmy na obozie w Rabce (fot. z butami). A w niedziele zapraszamy Podopiecznych i Sympatyków na dychę z handicapem w Lesie Kabackim (WuWuA) - chyba już piąta edycja #10do10 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻Na zdjęciach jak było miesiąc temu, a na ostatnim - kawa w @ach_cafe gdzie mamy zarezerwowany stolik po biegu i 10-procentową zniżkę dla uczestników biegu. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/272573997005932/?ti=ia #ksstaszewscy #biegajznami #laskabacki #biegdowspolnejmety #achcafeBajeczny wbieg na Turbacz z Obidowej. Szczyt ZUPEŁNIE zmieniony, huragan zniszczył drzewa, widok na Tatry i Babią. Dobrze? Źle? Na pewno inaczej‼️ #obozbiegowy #ksstaszewscy #rabka #wbijajnexttimeMini-Oboz Biegowy w Rabce. Pobiegliśmy w góry i spotkaliśmy wiosnę na zbiegach. A pomysł z pierwszym marcowym przejściem Poniczankj wyszedł spontanicznie od Podopiecznych (brawo Szczepan). Ładnie jak w obrazku, tylko jelenia na rykowisku brakuje (ale dwie sarny na zbiegu z Krzywonia były, Paweł tez widział). #obozbiegowy #grupamlodziezy #rabkazdroj #wiosnawgorachDzień przed startem #obozbiegowy w #rabkazdroj - narty w Białce. Żółta firmowa flaga dziś wieczorem zaczyna biegać po Gorcach i Beskidzie Wyspowym. #treningbiegowy #narty #wyciagkrzeselkowy #bialkatatrzanskaTo jest najbardziej romantyczna pętla na tempo progowe na świecie. 670 m w parku zdrojowym w Rabce. Będzie pięknie, obóz 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️rusza już pojutrze 👍 #ksstaszewscy #biegamy #treningwparku #preczzestadionami #rabkaczekawzywazdalekaW drodze do pracy było 30 km biegiem 🏃🏻 Wiec powrót - metro i wreszcie Veturilo‼️ Najlepszy wynalazek miejski XXI wieku 🚴‍♀️ od dziś powrócił. #staszewskibiega #rowermiejski #porzucciesamochody #bedziecieszczesliwsi #treningdomaratonuNie unikaj pączków 🍩SPALAJ JE‼️ 300 kalorii da Ci energię na pół godziny treningu. #tlustyczwartek #biegamy #ksstaszewscy #nazdrowieLute treningi za nami. Dziś był wstęp do interwałów czyli biegowe przedwiośnie 🏃🏼‍♀️🏃🏻👍 #grupamlodziezy #ksstaszewscy #ekspresjawieczoru #efektwowKto robi podbiegi, ten ma widoki na dobre wyniki 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️. #grupamlodziezy na wtorkowym #treningwspolny z #ksstaszewscy w rekordowym składzie. Chciałbym jeszcze raz zobaczyć światła miasta (kto bez Googla wie, czyj to kawałek? 😎