Top

Trudny squat. StudioAjfon

KS Staszewscy / Blog  / Trudny squat. StudioAjfon

Trudny squat. StudioAjfon

Jak się robi trudny squat? Moja Sportowa Żona pokazuje ćwiczenie genialnie proste i wspaniale angażujące.

Zwykły squat zwany z polska przysiadem to świetne ćwiczenie wzmacniające, jeśli chcesz biegać nogami. Wzmocnisz pośladki i mięśnie czworogłowe, wyprowadzisz mocne tupnięcie nogą. Tylko skąd? Jeśli z wnętrza, które przypomina mieszaninę jelit, waty i żołądka, to mocne nogi nie dadzą mocnego napędu. (Dlatego, MalBiega, nie chce wypisywać ćwiczeń na same czwórki – ale wróci w któryś w Czwartek Czytelników pytanie, jak chronić kolana).

Od lat namawiam Podopiecznych już od początku roztrenowania i najlepiej przez całą zimę na wzmacnianie wszystkich mięśni. Jako że jestem chłopak prosty, to moim ulubionym ćwiczeniem jest deska wzmacniająca cały korpus, jego głębokie i płytkie (bo skoro są głębokie, to muszą przecież być i płytkie 😉 mięśnie. Mięśnie brzucha, grzbietu i czworogłowe.

squat 15.02aTe mięśnie są też zaangażowane w tym, co MSŻ nazwała “trudnym squatem”. Żeby utrzymać równowagę musisz naprawdę spiąć brzuch. Zejście w dół na nodze stojącej to tutaj nie tyle wzmacnianie czwórki i pośladka, co poprawa propriocepcji czyli mechanizmu czucia nerwowo-mięśniowego. Do tego dochodzi izometryczny skurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego dźwigającego nogę (i w tym ćwiczeniu, i w czasie biegu). Zrób 10-20 powtórzeń, powinieneś poczuć wszystko. Jeśli chcesz to włączyć do domowego treningu, proponuję 8-10 serii. Jeśli ma to być element rozgrzewki specjalistycznej przed siłą biegową – wystarczą 4 serie. Jeśli przed interwałami – 4 serie, ale krótsze, po 10 powtórzeń. Będą mniej obciążające, bardziej pobudzające.

Dla mnie to ćwiczenie ma jeszcze jedną zaletę. Mogę je sobie przetestować na jednej, zdrowej nodze. Wy oczywiście róbcie je symetrycznie, najpierw na jedną, potem na drugą:

Jak się robi squat angażujący Wszystko? Więcej dziś na blogu StaszewskiBiega.pl #jaksierobi #taksierobi #staszewskibiega

A post shared by Wojciech Staszewski (@staszewskibiega) on

 

 

Share
Wojciech Staszewski

Komentarze:

 • ok123
  15 lutego 2017 at 19:44

  Prywatny niebiegowy obóz rodzinny w Rabce, dzień czwarty – zimowa beskidzka wyrypa.
  8h, 20,5 km, 1200 m podejść.
  Część pierwsza rodzinnie: Przełęcz Rydza-Śmigłego – Łopień – Łopień Środkowy – Przełęcz Rydza-Śmigłego.
  Część druga solo “graniówką Beskidu Wyspowego”: Półrzeczki – Przełęcz pod Kobylicą – Jasień – Krzystonów – Mogielica – Jurków. Zmachałem się, nie powiem, ale zdążyłem przed zmrokiem.
  Dni z taką widocznością jest pewnie kilka w roku: Tatry Wysokie, Gorce, Żywiecki, Wyspowy, Choczańskie, Mała Fatra… Niezapomniany dzień.
  Wieczorem „Alchemy” Dire Straits do ostatniego dźwięku.

 • Pjachu
  16 lutego 2017 at 19:21

  Oki – Twoja opowieść brzmi jak Dzikiego puszczańskie relacje. Nie kończ wakacji… plisss 🙂

 • ok123
  16 lutego 2017 at 19:38

  Prywatny niebiegowy obóz rodzinny w Rabce, dzień piąty – Beskid Żywiecki.
  5h, 14 km, 500 m podejścia.
  Mosorny Groń – Polica – Schronisko na Hali Krupowej i powrót zielonym z widokiem na Beskid Makowski.
  Kompletna panorama Tatr z Policy: od Murania do Siwego Wierchu. Po prostu wszystko, każdy szczyt, każda przełęcz. Obserwatorium na Kasprowym w środku panoramy porządkuje obraz. Można tak stać kilka godzin.
  Pan w schronisku powiedział, że taka widoczność trafia się co kilka lat.
  Potem jeszcze Centrum Górskie Korona Ziemi w Zawoi (fajnie ale drogo).
  Wieczorem po prostu “Beskid Wyspowy” Rewasza.

Dodaj komentarz

staszewskibiega_ksstaszewscy
184
 Zdjęcia
466
 ludzie
587
 Następujący
Treningowe zawody 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Lesie Kabackim - bieg do wspólnej mety (z handicapem). Sądząc po naszych szybkościach - idzie wiosna! Na następną edycje Dziesiątki do Dziesiątej zapraszamy za miesiąc - 17.03. Szczegóły na FB: KS Staszewscy - Trenuj Bieganie. #ksstaszewscy #podopieczniisympatycy #10do10 #biegdowspolnejmety #dolaczdonas #jakonatamweszlaWbijaj: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️👍😃📲 #najlepszyweekendmarca #obozbiegowy #ksstaszewscy #rabka #dozobaczenia„Kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze”. Wiecie, z jakiej to piosenki? Kinga stwierdziła, ze to najlepszy komentarz do tego kolażu, który przygotowaliśmy na konkurs walentynkowy ❤️ na jednym fanpejdżu. #ksstaszewscy #kingajestsuper #padlespowstan #bieganiewrabceZ kim się widzimy w @ach_cafe w niedzielę 17.02 po dziesiątej? 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️Przypominamy: około 9.00 start #10do10 - biegu do wspólnej mety (startujesz na 10 km kiedy chcesz, żebyśmy wszyscy finiszowali o 10.00, trasa 10 km w Lesie Kabackim, start Moczydłowska/Leśna, organizacja KS Staszewscy). A potem w #achcafe najlepsza kawa ☕️ w promieniu 10 km i wspólne drugie śniadanie - mamy 10 proc. zniżki na hasło 10do10. Trochę więcej o biegu (to już 4. edycja!) na blogu StaszewskiBiega: https://ksstaszewscy.pl/oboz/ CU soon-day? #ksstaszewscy #startkontrolny #wspolnyfinisz #zapraszamy#grupamlodziezy po drużynowych zawodach w tempie progowym. Wszyscy 🏃🏼‍♀️🏃🏻 zostali zwycięzcami, bo każdy zrobił mega trening. Najmocniej biegała Kasia S. 👏 nawet Mariusz, Piotrek i Przemek byli za nią 😱 #radoscbiegania #bylozimno #ogien #petarda #treningwmrozieMyślisz, że powrocie z ferii już tylko deprecha do maja a przynajmniej do kwietnia? Nie‼️ 7-10 marca masz szanse na Najlepszy Weekend Marca - Mini-Obóz Biegowy 🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️🏃🏻🏃🏼‍♀️w Rabce-Zdroju z KS Staszewscy. Zobacz 🎥 jak zabiegiście było rok temu. Szczegóły i zapisy: https://ksstaszewscy.pl/mini-oboz-2018/
Zostało KILKA miejsc. Kto pierwszy ten szybszy 👍
#obozbiegowy #bieganiewgorach #ksstaszewscy #jedziemydorabkiTrzygodzinny trening 🏃🏻w drodze do pracy zrobiony. 32,11 km w tempie 5:36 min./km i 2190 spalonych kalorii, co podaję ku zazdrości koleżanek z pracy 😉 i żeby inspirować Czytelniczki @wysokieobcasy.pl @wysokieobcasypraca @wysokieobcasy_extra 👍 Tutaj zapis na Garminie: https://connect.garmin.com/modern/activity/3363081462 😎 Zostaje tylko jedno pytanie: czy do domu wrócić autobusem i metrem czy jednak pobiec (już tylko niecałe 10 km). Kto jest za komunikacją, a kto za drugim treningiem⁉️📲 Głosy zbieram do 16.30 😃My biegaliśmy pod górę trenując siłę biegową, rzucaliśmy piłkami lekarskimi, bo siła dynamiczna jest równie ważna - a w tym czasie przyszła zima i zaczęło prószyć jakby Gwiazdkami. #ksstaszewscy #treningwspolny #grupamlodziezy #zimowieszco 🏃🏻🏃🏼‍♀️Jako dziennikarz, ale blisko sportu - w @mcfit_ (dzięki 👍). Przy pracy nad fotoreportażem do #wysokieobcasypraca z @albert.zawada. #staszewskibiega #staszewskipisze #albertfoci